Pamiętajmy o amatorach!
Przyznaję, że z dużym zainteresowaniem przyjąłem projekt organizacji pierwszych ogólnopolskich rozgrywek siatkarskich dla amatorów. Emocjonując się meczami na najwyższym poziomie, spotkaniami ligowymi zapominamy czasem, że siatkówka to nie tylko wysokiej klasy sport wyczynowy, ale jakże popularna forma aktywności ruchowej przeciętnego Polaka.
Wiele badań jakie przeprowadzano w ostatnich latach, wskazuje na to, że ludzie do czynnego uprawiania sportu garną się znacznie mniej chętnie niż kiedyś. Gdy wracam pamięcią do mojego dzieciństwa, sport był dla mnie i moich rówieśników w zasadzie jedyną rozrywką, większość wolnego czasu spędzaliśmy albo na boisku, albo w sali gimnastycznej, albo po prostu graliśmy w siatkówkę na trzepaku. Teraz w dobie komputerów możliwości jest co prawda więcej, ale młodzież generalnie mamy znacznie mniej sprawną niż kiedyś.
Dlatego cieszy, że sponsor naszej siatkówki operator sieci Plus wspólnie z Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej rozpoczyna rekrutację drużyn amatorskich. Finałowe spotkanie ma zostać rozegrane 9. lipca w katowickim „Spodku” jako przedmecz meczu Ligi Światowej Polska – Niemcy. Dla amatorów możliwość zagrania przy kilkutysięcznej publiczności będzie ogromnym przeżyciem. Sam przez wiele lat jako dziennikarz „Sportu” grałem regularnie w reprezentacji śląskich dziennikarzy. Praktycznie co tydzień rozgrywaliśmy jakieś spotkania, czasami nawet międzynarodowe. Z tych wszystkich meczów pamiętam chyba najbardziej ten z 1992 r. gdy nasze spotkanie z tyskimi oldbojami zorganizowano właśnie jako przedmecz piłkarskiej olimpijskiej reprezentacji Polski przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, gdzie, jak wszyscy pamiętają, zdobyła srebrny medal. Występ przed tak liczną publicznością był chyba dla nas niezapomnianym przeżyciem i doskonałą motywacją by zagrać jak najlepiej.
Siatkarskie spotkania amatorskie rozgrywane są w wielu miastach. Jest naprawdę wielu ludzi, którzy w ten sposób spędzają swój wolny czas i pomysł zorganizowania dla nich ogólnopolskich rozgrywek powinien spotkać się z dużym zainteresowaniem.
Byli siatkarze mają od 1996 r. specjalne mistrzostwa Polski oldbojów, w maju zostanie rozegrana jubileuszowa XV edycja tych mistrzostw, których organizacji podjął się MOSiR w Kędzierzynie-Koźlu. Kędzierzynianie potrafią znakomicie organizować tego typu zawody, co roku zresztą organizują niesamowicie popularny turniej dla młodzieży „Kędzierzyński-Kozielski Koziołek”. Te mistrzostwa oldbojów to dla dawnych graczy nie tylko walka o medale w poszczególnych kategoriach wiekowych, ale też niepowtarzalna okazja do spotkania dawnych kolegów i rywali z boiska, odnowienia przyjaźni i pogrania w siatkówkę, bo na co dzień na takie spotkania w naszym zabieganym życiu po prostu brakuje czasu. Gdy w 1996 r. organizowano w Jastrzębiu Zdroju I mistrzostwa oldbojów były obawy czy impreza się przyjmie i na stałe zagości w siatkarskim kalendarzu. Z czasem nie tylko się przyjęła, ale znacznie rozwinęła się i co roku tworzone są praktycznie nowe kategorie i konkurencje.
Miejmy nadzieję, że ogólnopolskie zawody amatorów na stałe zagoszczą w kalendarzu. Siatkówka to piękny i łatwy sport. Do jego uprawiania nie potrzeba drogiego specjalistycznego sprzętu czy obiektu. Nie wymaga też specjalnego przygotowania fizycznego.
Wystarczy kawałek pola i siatka, a można przyjemnie spędzić wolny czas. Bo z siatkówką w tej czy innej formie praktycznie każdy z nas miał do czynienia i każdy lepiej czy gorzej potrafi w nią zagrać. Od kwietnia do maja przyjmowane są zapisy do rozgrywek amatorskiej PlusLigi, udział w tych rozgrywkach jest całkowicie bezpłatny, a mecze eliminacyjne mają się odbyć w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rumii i we Wrocławiu. Amatorzy z różnych stron Polski będą mieli więc niepowtarzalną możliwość porównania swych umiejętności z kolegami z innych regionów Polski.
Krzysztof Mecner