12 rocznica śmierci Arkadiusza Gołasia
Dzisiaj mija dwunasta rocznica śmierci utalentowanego polskiego siatkarza - Arkadiusza Gołasia, który zginął w wypadku samochodowym w Griffen koło Klagenfurtu w Austrii w drodze do nowego klubu Lube Banca Macerata. 8 listopada odbędzie się premiera książki "Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż" autorstwa Piotra Bąka. Będzie to wspomnienie o wybitnym siatkarzu w oparciu o rozmowy z rodziną i przyjaciółmi.
Arkadiusz Gołaś urodził się 10 maja 1981 roku w Przasnyszu. W siatkówkę zaczął grać w wieku 10 lat. W 1996 roku trafił do MKS MOS Wola Warszawa. Tam w 1998 roku wraz z drużyną kadetów zdobył tytuł wicemistrza Polski. W 2000 roku związał się z klubem AZS-em Częstochowa, w którym grał przez cztery lata. W sezonie 2004/2005 reprezentował włoski klub Sempre Volley Padwa. Po roku gry we Włoszech postanowił zmienić klub i podpisał umowę z Lube Banca Macerata. 16 września 2005 roku w drodze do Włoch zginął w wypadku samochodowym w Griffen koło Klagenfurtu w Austrii. Miał grać razem z taki asami światowej siatkówki jak Andrija Geric, Ivan Miljkovic i Mirko Corsano.
- Mam wrażenie, że On zaraz przyjdzie… Niestety, wiem, że to się nie zdarzy. Dla mnie opowiadanie o Arku jest trudne, bo byliśmy blisko związani. Kiedy grał w Częstochowie opiekowaliśmy się nim i pomagaliśmy. Wiem jak ciężko pracował u nas i we Włoszech. Dzięki czemu został zauważony przez najlepsze kluby w Europie. Trudno uwierzyć w to, co się stało... Arek był wspaniałym człowiekiem i strasznie nam go brakuje - tak Arkadiusza Gołasia wspomina mistrz olimpijski i świata Ryszard Bosek, który był również jego menadżerem.
Swój ostatni mecz w życiu rozegrał 8 września 2005 roku podczas mistrzostw Europy 2005. Polacy wygrali wówczas z Portugalią 3:0.
- Stojąc na podium, czułem, że jest to jeden z najbardziej intensywnych momentów w moim życiu zawodowym, obok mistrzostwa Ameryki Południowej. Ale nigdy nie czułem takich emocji jak wówczas, gdy stanęliśmy na podium i ściągnęliśmy dresy, wszyscy mieliśmy koszulkę z numerem 16. To nasz hołd złożony najlepszemu z nas wszystkich, Arkowi Gołasiowi, człowiekowi którego nie zapomnimy - powiedział po wywalczeniu wicemistrzostwa świata były trener reprezentacji Polski, Raul Lozano.
Kariera sportowa Arkadiusza Gołasia:
UKS Olimp Ostrołęka (1991-1996)
MKS MOS Wola Warszawa (1996-2000)
- brązowy medal mistrzostw świata kadetów (1999)
- srebrny medal mistrzostw Polski kadetów (1998)
- srebrny medal mistrzostw Polski juniorów (1999)
- mistrz Polski juniorów (2000)
AZS Częstochowa (2000-2004)
- trzykrotny wicemistrz Polski
- brązowy medal podczas turnieju Top Teams Cup (2002)
- brązowy medalista mistrzostw Polski (2004)
- uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach (2004) - reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce
Sempre Volley Padwa (2004/2005)
Lube Banca Macerta (2005)
Wkrótce odbędzie się także premiera książki Piotra Bąka "Arkadiusz Gołaś: Przerwana Podróż". Premiera odbędzie się 8 listopada nakładem Wydawnictwa SQN. Będzie to wspomnienie o wybitnym siatkarzu w oparciu o rozmowy z rodziną i przyjaciółmi.
Ta książka nie jest kolejną zwykłą biografią. To piękny hołd oddany Arkadiuszowi Gołasiowi, który swojej pasji poświęcił się bez reszty. I do dziś pozostał w sercach fanów siatkówki w całej Polsce.
W dniach 23-24 września w Murowanej Goślinie zostanie rozegrany XIII Memoriale im. Arkadiusza Gołasia z udziałem GKS Katowice, Jastrzębski Węgiel, ONICO Warszawa oraz Berlin Recycling Volleys.
Program XIII Memoriału im. Arkadiusza Gołasia
23 września, sobota
półfinały
godz. 13.00 Jastrzębski Węgiel - GKS Katowice
godz. 17.00 ONICO Warszawa - Berlin Recycling Volleys
24 września, niedziela
godz. 13.00 mecz o 3 miejsce
godz. 16.00 mecz o 1 miejsce
Przed rokiem turniej ku czci Arkadiusza Gołasia wygrał LOTOS Trefl Gdańsk, który w finale pokonał japoński JT Thunders.