30 sierpnia 2014 roku na Stadionie Narodowym
30 sierpnia 2014 roku Ceremonią i Meczem Otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się FIVB MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014. Pierwsze polskie i dziś już wiemy – historyczne i rekordowe pod każdym względem siatkarskie mistrzostwa globu.
Już pierwszego dnia turnieju Polski Związek Piłki Siatkowej zrealizował śmiały, dla niektórych nawet szalony pomysł rozegrania oficjalnego meczu rangi mistrzowskiej na obiekcie dedykowanym piłce nożnej. Owszem, w zamierzchłych czasach mecze siatkarskie rozgrywano na wolnym powietrzu, ale od momentu przeprowadzki dyscypliny pod dach, spotkania plenerowe były organizowane incydentalnie i to tylko, jako pokazowe.
Polski pomysł był nawiązaniem do tradycji, ale z zachowaniem wszelkich wymogów stawianych współczesnej siatkówce. Mimo niezwykle ograniczonego czasu na zaadoptowanie Stadionu Narodowego dla wymogów siatkówki udało się stworzyć pełną infrastrukturę siatkarską z zachowaniem piłkarskiego charakteru obiektu. Wokół boiska powstały trybuny mogące pomieścić 12 000 widzów a Ceremonię i Mecz Otwarcia bezpośrednio obejrzało ponad 60 000 kibiców. Boisko usytuowano na specjalnym podłożu. Przez kilka dnie w ogromnym tempie instalowano także scenografię branding, nagłośnienie, oświetlenie i pozostałą niezbędna infrastrukturę. Na teren Stadionu w ciągu kilku wjechało i wyjechało kilkadziesiąt tirów.
Zainteresowanie tym wydarzeniem było tak ogromne, że bilety sprzedały się w ciągu dwóch godzin. Wraz z gośćmi i obsługą to bezprecedensowe wydarzenie obejrzało łącznie około 70 000 ludzi. Już pierwszego dnia turnieju pobity został pierwszy światowy rekord: nigdy w historii siatkówki oficjalne spotkanie nie miało takiej publiczności.
W przeddzień i dniu Ceremonii i Meczu Otwarcia na błoniach Stadionu Narodowego rozegrano finały Mini Mistrzostw Świata i pobito Rekord Guinnessa w jednoczesnym podbijaniu piłki siatkowej (1953 osoby).
Ceremonię otwarcia FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 reżyserował Bolesław Pawica. Pokazom ponad 120 tancerzy i akrobatów, w choreografii Agustina Egurroli, towarzyszyły występy gwiazd polskiej sceny muzycznej: Donatana i Cleo, Margaret i DJ Adamusa. Publiczność do wspólnej zabawy i przeżywania wyłącznie pozytywnych emocji inspirowali Marek Magiera i Grzegorza Kułaga a część oficjalną poprowadzili Paweł Wójcik i Waldemar Kasta z Telewizji Polsat.
Transmisja z Ceremonii i Meczu Otwarcia Telewizja Polsat zrealizowała przy pomocy dwóch wozów HD umożliwiających realizację telewizyjną na 14 kamer, w tym 2 super slow motion i jedną ultra slow motion, fotografującą do 700 klatek na sekundę. W tym spotkaniu, po raz pierwszy w Polsce na meczu siatkarskim, była wykorzystana kamera „spidercam”, pokazująca akcję z góry, a na co dzień wykorzystywana na boiskach piłkarskich. Widownia stacji Polsat podczas trnasmsji otwarcia wyniosła 10 milionów widzów a przekaz telewizjny trafił do ponad 160 krajów.
To bezprecedensowe wydarzenie na Stadionie Narodowym śledziło blisko 90 dziennikarzy z zagranicy i ponad 130 z Polski.
Na widowni zasiedli między innymi ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski, Prezydent Serbii Tomislav Nikoli, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ministrowie, posłowie, eurodeputowani, a także przedstawiciele świata kultury i sportu. Po raz pierwszy w historii siatkarskich mistrzostw świata formułę otwierającą zawody wygłosił Prezydent Kraju – Gospodarza.
Tak Ceremonię i Mecz Otwarcia FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 na gorąco skomentowali:
Bronisław Komorowski, ówczesny Prezydent RP, podczas Ceremonii Otwarcia:
Stadion aż kipi! … Te mistrzostwa to święto nie tylko polskie, ale także całego świata.
Dragan Stankovic, kapitan reprezentacji Serbii:
Mimo porażki swojego zespołu jestem dumny z tego, że uczestniczyłem w tak niezwykłym meczu, który był rozgrywany przy tak licznej publiczności. Jestem przekonany, że było to najważniejsze wydarzenie w światowej siatkówce.
Ary Graca, Prezydent FIVB:
To, co stało się na Narodowym było czymś nieprawdopodobnym. Polska wysłała światu sygnał, że tutaj znajduje się serce siatkówki.
Mirosław Przedpełski, ówczesny Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej
Wyznaczyliśmy nowe standardy organizacyjne dla całego świata. Teraz wszyscy mówią: Rany! Jak osiągnąć taki poziom? Poprzeczka została przez nas zawieszona bardzo wysoko.
Bolesław Pawica, reżyser Ceremonii Otwarcia:
Ponad 60 tysięcy kibiców było współbohaterami widowiska otwarcia mistrzostw. To oni stworzyli to show na skalę, której jeszcze świat nie widział.
Mikołaj Piotrowski, rzecznik prasowy spółki PL.2012+, operatora Stadionu Narodowego:
Otwarcie mistrzostw świata w siatkówce na Stadionie Narodowym to absolutna petarda! Myślę, że było to najlepsze wydarzenie na tym obiekcie po otwarciu Euro 2012. Pod względem frekwencji był to największy oficjalny mecz siatkówki, jaki kiedykolwiek i gdziekolwiek rozegrano. Zrobiliśmy coś, czego nie dokonał jeszcze nikt inny.
Piotr Gruszka, który na Stadionie Narodowym został uhonorowany w związku z zakończeniem reprezentacyjnej kariery (najwięcej występów w reprezentacji – 450)
Nogi mi się trzęsą . Jestem szczęśliwy i dumny, że jestem Polakiem! Dziękuję przede wszystkim Wam, kibicom, że mogłem uczestniczyć w takich cudownych meczach siatkówki, przy tak wspaniałym dopingu.
Michał Winiarski, kapitan reprezentacji Polski:
Hymn Polski odśpiewany przez tak liczną publiczność to było coś cudownego. To najlepszy Mazurek Dąbrowskiego, jaki miałem okazję usłyszeć i zaśpiewać. Zapamiętam ten dzień do końca życia.
Włodzimierz Sadalski, mistrz świata z Meksyku 1974, mistrz olimpijski z roku 1976, Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia PZPS:
To, co widziałem i przeżyłem na Stadionie Narodowym, było jedyne w swoim rodzaju. Dzięki temu przypomniałem sobie niesamowitą atmosferę, jaka panowała w Polsce w 1974 roku, gdy wróciliśmy ze złotym medalami. Co to byłyby za emocje, gdy chłopaki zdobyli teraz złoto!
Fantastyczna atmosfera Stadionu Narodowego nie sparaliżowała biało-czerwonych. Wprost przeciwnie – uskrzydliła ich. Polacy pokonali Serbię w trzech setach.
Polska – Serbia 3:0 (25:18, 25:19, 25:18)