··· ···
··· ···
··· ···

Amatorska PlusLiga: finał godny najpoważniejszych rozgrywek

Petro-Tank Kędzierzyn-Koźle pokonał Karlab Gdynia 3:2 (20:25, 20:25, 25:22, 25:18, 15:12) w finałowym meczu Amatorskiej PlusLigi, który odbył się w katowickim Spodku przed spotkaniem Ligi Światowej Polska-Niemcy. Rywalizacja odbywała się od 22 maja do 4 lipca w Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Wejherowie i Wrocławiu. MVP finału został Piotr Kwaśniewski z Petro Tanku.

Jak na finał przystało, obejrzeliśmy 5-setowe spotkanie. Pierwsza partia toczyła się pod dyktando bardziej doświadczonej (wiekiem) drużyny z Gdynii. Młody zespół z Kędzierzyna Koźla, próbował dogonić przeciwnika, jednak proste błędy w przyjęciu oraz ataku, uniemożliwiły zwycięstwo.

Drugi set, to od początku dominacja siatkarzy Karlaba. Przy stanie 0:3 zespół z Kedzierzyna poprosił o czas. Dominacja Karlabu trwała nadal. Pierwszy punkt Petro – Tank zdobył po błędzie gdyńskiego rozgrywającego.  W dalszej części seta kędzierzynianie nie mogli wyprowadzić skutecznego ataku, popełniali niewymuszone błędy, a ich przeciwnicy nie spuszczali z tonu, kontynuując dobrą grę. Przy stanie 23 do 17 coś zacięło się w grze Karlabu Gdynia. Petro-Tank doprowadził do 20:23 i wtedy kapitan kędzierzyńskiej drużyny poprosił o czas. To przyniosło skutek, skuteczny atak, a potem asem serwisowym drugą partię zakończył Amadeusz Biernat.

W trzecim secie Petro – Tank nie miał nic do stracenia. Mimo dwupunktowego prowadzenia siatkarzy z Gdyni, Petro-Tank doprowadził do wyrównania (5:5) a nawet prowadzenia (5:6). Wtedy zespół  Karlab Gdynia poprosił o czas. To jednak nie wyprowadziło Petro-Tanku z rytmu gry. Co raz częściej zaczęli grać skutecznie blok-aut, a ich przeciwnicy zaczęli mylić się w polu serwisowym. Nie trwało to jednak długo. Koncentracja i skupienie powróciło  w szeregi gdyńskiej drużyny. Petro Tank także nie powiedział ostatniego słowa.  Petro-Tank zaczął zdobywać punkty blokiem, doprowadzając do stanu 16:12.  Trzecia partia należała do najbardziej wyrównanych i zaciętych.  Drużyna Karlab prowadziła do stanu 22:20 i liczyła na zwycięstwo w trzech setach.  Set zakończył się jednak zwycięstwem młodej drużyny z Kędzierzyna Koźla, do 22.

Czwarta partia rozpoczęła się od dwóch asów serwisowych Petro-Tanku oraz błędu w ataku Karlabu. Było 3:0 dla zawodników z Kędzierzyna. Dobra passa trwała nadal. Przy stanie 6:1 dla Petro-Tanku, kapitan gdyńskiej drużyny poprosił o czas. Jednak coraz większa ilość błędów oraz skuteczna, spokojna gra gdyńskiego zespołu, doprowadziły do wyniku 9:8. Walka toczy się punkt za punkt.  Jednak przy „tradycyjnej drugiej przerwie technicznej” to kędzierzynianie prowadzą 16:14. Przy stanie 19:16 dla Petro-Tanku gdyński zespół prosi o czas. Dobra gra Petr-Tanku trwała nadal. Czwarta partia zakończyła się zwycięstwem drużyny z Kędzierzyna Koźla.

Piąta, decydująca o zwycięstwie, partia rozpoczęło się od walki punkt za punkt. Przy zmianie stron, to jednak drużyna z Gdyni miała jednopunktowe prowadzenie. Zmiana boiska, nie posłużyła młodym zawodnikom z Kędzierzyna. Stracili trzy kolejne punkty i przy stanie 7:10 poprosili o czas. Niestety  nie umieli odnaleźć swojej dobrej gry z ostatnich dwóch setów. Przy stanie 8:12 poprosili o drugi czas. Po nim znów zaskoczył blok w drużynie Petro-Tanku, dzięki któremu doprowadzili do remisu po 12. Czas dla drużyny z Gdyni. Skuteczny atak Kwaśniewskiego, a wcześniej udane bloki i mamy już piłkę meczową dla zawodników z Kędzierzyna Koźla.