Angielska przygoda z siatkówką
Olimpijka z Londynu, mistrz Polski z PGE Skry Bełchatów oraz siatkarski mistrz Anglii - to osoby, które w zeszłym tygodniu zachęcały uczniów szkół na londyńskim Ealingu do rozpoczęcia przygody z siatkówką.
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w angielskiej szkole St. Benedict’s oraz w sobotę w Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki. Setki dzieci po raz pierwszy miały kontakt z siatkówką - sportem, który w Polsce jest uznawany przez wielu za sport narodowy, a w Anglii zyskuje coraz większą popularność.
- Program zajęć w powstał przy współpracy Angielskiej Federacji Siatkarskiej oraz CBL Polonii Londyn. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wziąć w nim udział. Wspólne prowadzenie zajęć przez brytyjską olimpijkę Rachel Laybourne oraz przez zawodnika CBL Polonii było dla mnie urzeczywistnieniem moich marzeń o budowaniu popularności siatki w Anglii w oparciu o polski system szkolenia czy organizacji - mówi wiceprezes CBL Polonii Bartek Łuszcz.
Każda lekcja wychowania fizycznego w szkole St. Benedict’s była poświęcona siatkówce. Zajęcia prowadzili wspólnie Alex i Rachel. Uczniowie byli zachwyceni możliwością uczenia się od tak uznanych ekspertów. Dla części z dzieci był to pierwszy kontakt z siatkówką, więc o graniu nie było mowy. Zajęcia polegały głównie na ćwiczeniu czasu reakcji, poprawnej pracy nóg, a także na różnych zabawach, które sprytnie "przemycały" elementy siatkówki.
- Trenerzy pokazali nam, nauczycielom, jak najlepiej zaszczepiać dzieciom siatkówkę. Cały program naprawdę nam się spodobał i teraz liczymy na bliższą współpracę z Angielską Federacją Siatkarską, dzięki której nasi uczniowie będą mogli być trenowani w sposób profesjonalny i pozwalający na rozwój ich umiejętności. Kilku z naszych to naturalne talenty, które odkryliśmy dzięki temu programowi - podkreśla Nikki Woodroffe, dyrektor sportowa szkoły.
W trakcie zajęć uczniowie mieli szansę zmierzyć się z maszyną mierzącą prędkość zagrywki siatkarskiej. Dla najlepszych przygotowano siatkarskie nagrody, które w ramach promocji siatkarskich mistrzostw świata ufundowała Polska Organizacja Turystyczna.
W sobotę program siatkarski przeniósł się do największej polskojęzycznej placówki oświatowej poza granicami Polski - Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tadeusza Kościuszki na Ealingu. To tutaj ponad pół tysiąca dzieci co sobotę uczy się przedmiotów ojczystych. Główną atrakcją dla każdej klasy była możliwość poznania zawodników CBL Polonii Londyn. O historii drużyny i jej osiągnięciach opowiadał jej wieloletni zawodnik i trener Chris Hykiel, a dodatkowo każdy z uczniów miał szansę zmierzyć prędkość z jaką potrafi uderzyć piłkę siatkową. Po lekcji z siatkarzami wszyscy zebrali się w auli. Zawodnicy Polonii opowiadali o historii siatkówki, polskich osiągnięciach, mistrzostwach świata, a także o drużynie partnerskiej PGE Skrze Bełchatów.
Kulminacyjnym momentem wykładu, który wzbudził ogromny entuzjazm wśród uczniów i nauczycieli, było odtworzenie filmu nagranego specjalnie dla szkoły przez środkowego siatkarskich mistrzów Polski - Jędrzeja Maćkowiaka. Siatkarz pochwalił się zdobytym medalem, oprowadził uczniów po bełchatowskiej hali Energia, a także opowiedział o początkach swojej siatkarskiej kariery. Na zakończenie spotkania najlepsi siatkarze spośród uczniów i nauczycieli otrzymali upominki z Polski.
- Sukces w obu szkołach utwierdził nas w przekonaniu, że zajęcia siatkarskie dla londyńskiej młodzieży są potrzebne. Znaleźliśmy co najmniej kilkanaście osób z dużym potencjałem na rozwój. Teraz pracujemy nad tym, aby już wkrótce móc zaoferować im program zajęć, który dałby im możliwość profesjonalnego szkolenia. Byłoby wspaniale, aby zachodni Londyn stał się "angielskim zagłębiem siatkarskim" - kończy wiceprezes Łuszcz.