Antiga: w PlusLidze może być więcej graczy jak Bieniek
Mateusz Bieniek przebojem wdarł się do reprezentacji Polski, aż trudno uwierzyć, że to dopiero jego pierwszy sezon w biało-czerwonych barwach. – Oglądając zawodnika nie zawsze jest istotne jak gra w danym momencie, lecz jak może grać za chwilę. No i potem trzeba to tylko sprawdzić w boju – opowiada selekcjoner o tym, dlaczego zdecydował się postawić na 21-latka z Effectora Kielce.
Bieńkowi pomogło trochę szczęście, bo przed startem sezonu z kadry wypadł jej kapitan Karol Kłos. Kto wie, czy talent środkowego Effectora Kielce błysnął by tak szybko, gdyby nie kłopoty starszego kolegi? Zresztą w poprzednim sezonie z kontuzji Michała Kubiaka „skorzystali” Mateusz Mika i Rafał Buszek, którzy zapewne dostali więcej szans niż gdyby Kubiak nie złamał palców. Tak czy inaczej Bieniek zanotował prawdziwe wejście smoka i teraz nie tak łatwo będzie innym zająć jego miejsce w pierwszym składzie.
Czołówka „światówki”
Wystarczy popatrzeć w rankingi fazy interkontynentalnej, by zrozumieć, jak świetnie wypadł nasz debiutant. Bieniek zdobył dotąd 128 pkt, najwięcej spośród wszystkich środkowych w Lidze Światowej, zajął 9. miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych graczy (kolejny gracz tej specjalności, dobrze znany z PGE Skry Bełchatów Srećko Lisinac zajął 13. miejsce), szósty był w kategorii najskuteczniej blokujących (więcej punktowych bloków miał od naszego młodziana tylko Irańczyk Seyed), szóste miejsce zajął także w kategorii najlepiej serwujących. Patrząc na ten sezon aż trudno uwierzyć, że Mateusz wcześniej nie grał na tym poziomie...
– To dla nas bardzo dobra wiadomość, że Mateusz nie tylko się pojawił w zespole, lecz przez te ostatnie tygodnie wykonał kawał pracy i poprawił bardzo wiele elementów, szczególnie jeśli chodzi o taktykę czy mentalne podejście do meczów – podkreśla trener Stephane Antiga, który jest również bardzo zadowolony z nasjkuteczniejszego gracza Ligi Światowej, czyli Bartosza Kurka. – Bartek przecież po raz pierwszy w tym sezonie gra jako atakujący reprezentacji. W jego przypadku mieliśmy trochę szczęścia, że wcześniej skończył sezon w Italii i mógł szybko przyjechać na zgrupowanie. Był czas, by popracować przed Ligą Światową. W Krakowie okazało się jednak, że Bartek musi jeszcze się czegoś nauczyć – grać dobrze, gdy jest ekstremalnie zmęczony. To będzie konieczne w Pucharze Świata, tam będziemy zmęczeni zawsze.
Wolni ludzie
W jaki sposób selekcjoner wpadł na trop zdolnego młodzieńca w PlusLidze? –Oglądam PlusLigę na bieżąco, tak wypatrzyłem Mateusza, po prostu widziałem go w akcji w lidze. Zwrócił moją uwagę, lecz chciałem go sprawdzić, bo w Effectorze miewał i gorsze występy. Oglądając zawodnika nie zawsze jest istotne jak gra w danym momencie, a jak może grać za chwilę. No i potem trzeba to tylko sprawdzić w boju. Zresztą w PlusLidze na pewno jest jeszcze wielu chłopaków z olbrzymim potencjałem. Ale sam potencjał nie wystarczy by grać w kadrze. Trzeba mieć to coś – dodał selekcjoner, który nie chce komentować tego, czy Bieńkowi potrzebna by była szybka zmiana klubu na ten, który walczyłby np. w Lidze Mistrzów. – Nie chcę i nie będę komentował wyborów chłopaków – podkreśla Antiga. – Martwię się o reprezentację, a ich kontrakty w klubach to nie moja sprawa. Oczywiście, że mam swoje zdanie w tej sprawie, lecz na pewno nie będę się nim dzielić publicznie. Chłopaki są wolnymi ludźmi, mogą grać gdzie chcą – dodaje.
Mateusz Bieniek w rankingach Ligi Światowej 2015/16:
Najlepiej punktujący:
1. Bartosz Kurek (Polska) 207 pkt (180+17+10*)
2. Thomas Edgar (Australia) 196 pkt (175+8+13)
3. Ricardo Lucarelli (Brazylia) 169 pkt (151+8+10)
4. Shahram Mahmoudi (Iran) 141 pkt (129+5+7)
5. Mateusz Mika (Polska) 139 pkt (124+5+10)...
6. Mateusz Bieniek (Polska) 128 pkt (90+25+13)
* kolejno pkt (atakiem+blokiem+zagrywką)
Najlepiej blokujący:
1. Seyed Mousavi (Iran) 0,65 pkt/set (30 bloków)
2. Nehemiah Mote (Australia) 0,51 pkt/set (22)
3. Simone Anzani (Włochy) 0,50 pkt/set (24)
4. Jacob Ross Guymer (Australia) 0,49 pkt/set (21)
5. Maxwell Holt (USA) 0,48 pkt/set (22)
6. Mateusz Bieniek (Polska) 0,47 pkt/set (25)
Najlepiej zagrywający:
1. Paul Sanderson (Australia) 0,30 asa/set (13 asów)
2. Thomas Edgar (Australia) 0,30 asa/set (13)
3. Micah Christenson (USA) 0,26 asa/set (12)
4. Emanuele Birarelli (Włochy) 0,25 asa/set (12)
5. Srećko Lisinac (Serbia) 0,25 asa/set (13)
6. Mateusz Bieniek (Polska) 0,25 asa/set (13)