AZS podjął współpracę z koncernem energetycznym Fortum
W przededniu startu nowego sezonu PlusLigi dobrą wiadomość otrzymali wszyscy, którym nie jest obojętna częstochowska siatkówka. W hotelu Patria, w blasku fleszy fotoreporterów podpisana została umowa pomiędzy AZS-em Częstochowa a koncernem energetycznym Fortum.
Współpraca będzie miała na celu popularyzację siatkówki wśród uczniów trzech szkól w mieście: Szkoły Podstawowej nr 39 im. Marii Konopnickiej, Szkoły Podstawowej nr 2a im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Zespołu Szkół im. Gen. Wł. Andersa.
– Rozmowy były długie, ale najważniejszy jest ich finał zakończony dzisiejszym parafowaniem umowy. W dobie siedzącego trybu życia każda wolna chwila przeznaczona na sport to inwestycja w przyszłość. Ważne jest, aby dać dzieciakom alternatywę wobec siedzenia przed telewizorami i komputerami. Mamy również nadzieję, że do tej współpracy włączą się inne instytucje w naszym mieście. Liczę, że ta nasza współpraca z czasem przekona lokalnych przedsiębiorców, iż w siatkówkę warto inwestować. Oprócz zajęć sportowych młodzi ludzie będą mieli możliwość spotkania się z zawodnikami czy sztabem trenerskim – powiedział prezes AZS-u Konrad Pakosz.
Program jest prekursorski w naszym kraju, a strategicznym partnerem tej inicjatywy jest spółka Fortum Power and Heat Polska. W wymienionych wcześniej szkołach zajęcia siatkówki będą się odbywały w wymiarze czterech godzin tygodniowo. Kadrę nauczycielską aktywnie wesprą trenerzy AZS-u oraz sami zawodnicy. Obecny na konferencji dyrektor produkcji firmy, Piotr Górski dodał: „Głównym bohaterem tego programu mają być dzieci. Chcemy im dać możliwość rozwoju. Ta współpraca, którą dzisiaj podejmujemy z AZS-em to chęć stworzenia możliwości rozwijania ich umiejętności i zainteresowań”.
Z powodu obowiązków służbowych nie udało się niestety dotrzeć na spotkanie z dziennikarzami dyrektorowi sportowemu częstochowskiego klubu oraz wielkiemu autorytetowi w świecie siatkówki Ryszardowi Boskowi. O opinię poproszono również nauczyciela wychowania fizycznego w jednej z częstochowskich szkół – Macieja Zajęckiego.
- W mojej opinii pomysł jest doskonały. będzie obejmował dzieci najmniejsze, na poziomie drugiej, trzeciej klasy szkoły podstawowej, czyli praktycznie 8-9-latków - powiedział. - Nazwa AZS-u kojarzona jest z sukcesem, wiąże się z określonym poziomem sportowym. Ten program oprócz typowego przedsięwzięcia sportowego ma również na celuprzedsięwzięcie wychowawcze. Chcemy pokazać tym dzieciom siatkówkę jako pewien sposób samorealizacji, namówić je do uprawiania jakiegoś sportu, a wiadomo, że im są starsze tym trudniej to zrobić. Chcemy również , aby były one blisko drużyny, uczestniczyły w meczach. Nie tylko te dzieciaki, które na mecze zabierają rodzice ale też, a może przede wszystkim te które o tym marzą, a nie miały do tej pory możliwości. Może za jakiś czas zorganizujemy turniej Fortum Cup, na który zaprosimy dziecięce drużyny z różnych regionów Polski, aby pokazać tym osobom, które dziś przy tym stole podpisują umowę, iż było warto.