„Czytaj i wejdź do gry!” w Krakowie – wspólnie promujemy czytelnictwo w trakcie finałów TAURON Pucharu Polski
Wyjątkowe stoisko z atrakcjami oraz niedzielna kartoniada w TAURON Arenie Kraków to kolejna odsłona wspólnej akcji „Czytaj i wejdź do gry”, łączącej najlepszą ligową siatkówkę z najlepszym pomysłem na spędzanie wolnego czasu – czytaniem książek. Zapraszamy wszystkich kibiców do aktywności przygotowanych przez naszego partnera Narodowe Centrum Kultury, a przede wszystkim do lektury!
Już 2 i 3 marca 2024 roku czeka na nas wyjątkowe święto polskiej ligowej siatkówki. W największej polskiej hali – TAURON Arenie Kraków– rozegrany zostanie turniej finałowy TAURON Pucharu Polski mężczyzn 2024. Podczas wydarzenia emocjom sportowym towarzyszyć będą doznania kulturalne – w TAURON Arenie powstała strefa relaksu z książką pod egidą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
To kolejna działanie w ramach kampanii Czytaj i wejdź do gry, łączącej czytanie i sport oraz promujące czytelnictwo. 2 i 3 marca, w godzinach 12-21 w Tauron Arenie przed i w przerwie od sportowych emocji dużych i małych kibiców zapraszamy na siatkarską rozgrzewkę z książką. Animatorzy z Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Powszechnego Czytania przygotowali wiele atrakcji, w tym aktywności sprawnościowe, intelektualne i artystyczne, m. in. zabawy ćwiczące koncentrację oraz koordynację ruchową, np. czytanie na linie, slalom z piłką między książkami, literowanie słów związanych z piłką siatkową; quizy literacko – sportowe dla dorosłych i dzieci, wykonywanie pudełek na dyplomy sportowe oraz zakładek do książek z motywem siatkarskim i czytelniczym. Lokalny partner strefy - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprezentuje swoją mobilną bibliotekę oferującą nowości wydawnicze i liczne niespodzianki. W strefie kibice będą mogli skorzystać z leżaków, foteli i oczywiście ciekawych lektur. Czytelniczy widoczny akcent pojawi się również na trybunach Tauron Areny podczas meczu finałowego w formie kartoniady.
Strefa NPRCz 2.0
• 12:00 otwarcie stoiska dla odwiedzających, początek warsztatów/animacji
• Współpraca z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie
Lotna Czytelnia-czyli rower cargo wypełniony książkami
• Planowane animacje
o wykonywanie zakładek do książek z motywem siatkarskim i czytelniczym;
o medal czytelnika - medal z motywem książkowym, pieczątką Mola oraz motywami siatkarskimi;
o pudełka na dyplomy sportowe z ozdobnym napisem, pudełko zawiera element do kolorowania oraz serce wykonane techniką 3D;
o malowanie twarzy
• Animacje sportowe:
o siatkarska rozgrzewka z książką - ćwiczenia ogólnorozwojowe z użyciem książki i piłki;
o literowanie i w rytm odbijanie -zabawa z balonem lub piłką plażową, literowanie słów związanych z piłką siatkową;
o czytanie na linie, zabawa rozwijająca koordynację ruchową;
o slalom z piłką między książkami-odbijanie piłki przy jednoczesnym omijaniu przeszkód;
o quizy literacko – sportowe dla dorosłych i dzieci
• 21:00 – zakończenie pracy
03.03.2024 12:00-18:00
12:00 otwarcie stoiska dla odwiedzających, początek warsztatów/animacji (wymienione powyżej).
***
Informacja dla kibiców o kartoniadzie:
Cześć!
Kartka, którą trzymasz w ręku, nie jest zwykłą kartką! Wspólnie podzielmy się z kibicami z całej Polski ważnym przesłaniem, które bliskie jest naszym siatkarskim mistrzom! Na sygnał spikera, podnieś swoją kartkę do góry. Staraj się trzymać kartkę równo i wysoko - dzięki temu stworzymy czytelny napis: „CZY…” – jak czytanie i czytelnictwo. Trzymaj kartkę w tej pozycji przez kilka sekund. Po zakończeniu wyznaczonego czasu złóż ją w klaskacz i ciesz się dalszym przebiegiem meczu. Pamiętaj, że wspólna akcja tworzy niezapomniany efekt w trakcie meczu. Dziękujemy za udział i współtworzenie wyjątkowej atmosfery! Organizatorem kartoniady jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa! Zapraszamy do strefy NPRCz 2.0, aby wspólnie poczuć radość z czytania / do wspólnej czytelniczej zabawy.
Czytaj i wejdź do gry! Czytanie ma tylko dobre strony!
***
„Czytaj i wejdź do gry!”
Kampanię „Czytaj i wejdź do gry” Narodowe Centrum Kultury (NCK) prowadzi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 od października 2023 r. w partnerstwie z Polską Ligą Siatkówki (PLS). Inicjatywa łączy dwie pasje: sport i czytanie, które pozytywnie stymulują indywidualny rozwój każdego człowieka. Bliska jest nam koncepcja wychowawczej roli sportu, wywodząca się z idei olimpizmu, promującej harmonijny rozwój człowieka: ciała, woli, umysłu. Celem akcji jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania, np. poprzez uczestnictwo w kampanii społecznej NPRCz 2.0. W komunikacji naszych działań podkreślamy, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek. Podkreślamy komplementarność aktywności pobudzających do pracy nasz mózg, a więc czytania i sportu, często określanego mianem kultury fizycznej. Od zawodowych sportowców oczekujemy nie tylko wytrzymałości i doskonałej formy fizycznej, ale też intelektualnej. Wbrew pozorom sport, a zwłaszcza dyscypliny zespołowe takie jak siatkówka wymagają myślenia.
Długofalowa współpraca z PLS obejmuje aktywne zaangażowanie sportowców w działania proczytelnicze, między innymi wspólne rozmowy o książkach, emisję spotów audio i strefy czytelnicze podczas wybranych wydarzeń ligowych, organizowanych przez PLS, czytelnicze rankingi i wyzwania oraz wiele innych inicjatyw. Do tej pory w kampanię zaangażowali się znani siatkarze: Maria Stenzel, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Jakub Kowalczyk, Joanna Kaczor-Bednarska i trener Krzysztof Felczak, szef pionu wyszkolenia PZPS.
***
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – główna, publiczna biblioteka województwa małopolskiego. Historia biblioteki sięga roku 1758, kiedy to Jacek Augustyn Łopacki przekazał miastu księgozbiór liczący ok. 200 tomów. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory, a także sprawuje nadzór merytoryczny nad siecią samorządowych bibliotek publicznych w Małopolsce. Biblioteka prowadzi także szereg działań edukacyjnych, kulturalnych oraz przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu. W Bibliotece funkcjonuje Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, organizowane są spotkania promujące czytelnictwo. Od 2007 roku w partnerstwie z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Krakowie realizowany jest program „Szkoła @ktywnego Seniora”, w ramach którego prowadzona jest działalność na rzecz osób starszych (kursy komputerowe, warsztaty, seminaria, wykłady). Mierzące ponad 200 metrów długości korytarze budynku wykorzystywane są jako powierzchnie wystawiennicze dla ekspozycji malarstwa i fotografii. Biblioteka dysponuje pięcioma salami konferencyjnymi (udostępnianymi także komercyjnie), w tym nowoczesną salą ze sprzętem nagłaśniającym, projektorami, klimatyzacją oraz kabinami tłumaczy symultanicznych.
***
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.
Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych:
▪ https://www.youtube.com/channel/UCYRz_wu95gAWP1Ik7FD7lBQ
▪ https://www.facebook.com/nprcz2.0
▪ https://www.instagram.com/nprcz2.0