Daniel Pliński w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie
Kolejnych pięć pamiątkowych tablic zostanie odsłoniętych w sobotę w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie-Cetniewie. To już jedenasta edycja tej imprezy. Wcześniej uhonorowano 74 najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego środowiska. W sobotę ich liczba wzrośnie do 79. W tym gronie znajdzie się mistrz Europy i wicemistrz świata Daniel Pliński (PGE Skra Bełchatów).
Tym razem kapituła Fundacji Aleja Gwiazd Sportu wyróżniła pięć osób: trójskoczka Józefa Szmidta, siatkarza Daniela Plińskiego, pięściarza Jerzego Rybickiego, zapaśnika Andrzeja Wrońskiego oraz judokę, a później trenera Ryszarda Zieniawę. - Łączą ich nie tylko wybitne sportowe osiągnięcia, ale także związki z naszym regionem. Dla trzech ostatnich Centralny Ośrodek Sportu w Cetniewie był przez wiele lat sportowym domem. Z kolei Pliński pochodzi z pobliskiego Pucka. Cała piątka będzie obecna podczas sobotniej uroczystości, która rozpocznie się o godzinie 16.00 - powiedział prezes fundacji Jerzy Szczepankowski.
Na niektórych sportowców organizatorzy długo czekali. Nie mogła w tym roku pojawić się Justyna Kowalczyk. Podobnie jest w przypadku Adama Małysza, który już dawno miałby pamiątkową tablicę w Alei Gwiazd Sportu. - Niestety, nasz mistrz w wakacje skacze na igielicie. Z pewnym opóźnieniem uhonorowaliśmy również Otylię Jędrzejczak, która dopiero w zeszłym roku, po trzech latach oczekiwania, mogła pojawić się we Władysławowie. Bardzo trudno jest zresztą wyznaczyć taki termin, który umożliwiłby wszystkim aktywnym sportowcom przyjechać jednocześnie do Cetniewa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy gościć Tomasza Adamka, bo taki wniosek został już przesłany do kapituły fundacji - dodał Szczepankowski.
Sobotnie uroczystości rozpoczną się już o godz. 9 rano od tradycyjnego turnieju tenisa ziemnego, w którym rywalizować będą gwiazdy sportu. W programie imprezy znalazł się również mecz siatkówki plażowej z udziałem Daniela Plińskiego, bieg na jedną milę morską o puchar burmistrza Władysławowa oraz turniej gry w bule. Całość zwieńczy pokaz sztucznych ogni.
Aleja Gwiazd Sportu - jedyne takie miejsce w Polsce, które możemy podziwiać od 2000 roku we Władysławowie. Co roku, podczas Festiwalu Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy - upamiętniające sylwetki znanych sportowców. Do tej pory w Alei znalazły swoje gwiazdy takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Sylwia Gruchała. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.
Na inaugurację w 2000 roku odsłonięto gwiazdy Feliksa "Papy" Stamma, Janusza Kusocińskiego, Haliny Konopackiej, Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, Ireny Szewińskiej, Władysława Komara, Tadeusza Ślusarskiego, Jacka Wszoły, Jerzego Kuleja, Józefa Grudnia, Waldemara Baszanowskiego, Kazimierza Górskiego i Andrzeja Suprona. Dwa lata później była już gwiazda Huberta Wagnera.
W siódmej edycji gwiazd w 2006 roku wśród wyróżnionych znalazły się dwie postacie związane z piłką siatkową - trener reprezentacji kobiet Andrzej Niemczyk i Dorota Świeniewicz, najlepsza siatkarka Europy w 2005 roku.