Dawid Konarski w Aluronie CMC Warcie Zawiercie
Dwukrotny mistrz świata Dawid Konarski dołącza do Aluronu CMC Warty Zawiercie. Na pozycji atakującego będzie się uzupełniał z Mateuszem Malinowskim.
Dawid Konarski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy. Jest jednym z zaledwie pięciu graczy, którzy wygrywali mistrzostwa świata zarówno w 2014, jak i 2018 roku. W barwach reprezentacji zdobywał też brązowe medale mistrzostw Europy i Pucharu Świata. Występował też w fazie grupowej Ligi Narodów w 2019 roku, przykładając rękę do awansu do turnieju finałowego, z którego biało-czerwoni również przywieźli brąz. Olimpijczyk z Rio de Janeiro i uczestnik turnieju kwalifikacyjnego, podczas którego Polska zapewniła sobie awans na igrzyska w Tokio.
– Drużyna, która tutaj powstaje, była głównym powodem mojej decyzji. Obecność trenera, który też napierał, żebym się w tej drużynie pojawił. Ja, wiedząc, jaki zespół tu się szykuje, też chciałem swoją osobą pomóc w walce o historyczny wynik Aluron CMC Warty Zawiercie. Nie ukrywam, że ostatni sezon był dużo poniżej oczekiwań moich i byłego klubu, więc mam nadzieję wrócić na zwycięską ścieżkę, być w play-offach i walczyć do ostatniej piłki tego sezonu o medale – zdradza Dawid Konarski.
31-letni atakujący w poprzednich rozgrywkach reprezentował barwy Cerrad Enea Czarnych Radom, którzy zostali sklasyfikowani na 12. miejscu. Konarski zdobył dla Wojskowych 341 punktów, kończąc 299 z 615 ataków, dokładając do tego 28 bloków oraz 14 asów serwisowych w 22 rozegranych meczach. Był nie tylko najlepiej punktującym graczem radomian, ale też najczęściej wyróżnianym przez ligowych komisarzy – 4 razy odbierał statuetki MVP, a pięciokrotnie był wybierany najlepszym zawodnikiem pokonanej drużyny.
– Wraz z pozyskaniem Konarskiego moje ambicje jako trenera, dotyczące przyszłego sezonu, znacznie wzrosły – nie ukrywa Igor Kolaković. – To bardzo doświadczony i wartościowy siatkarz, formatu reprezentacyjnego. Dwukrotny mistrz świata. Jestem pewny, że po ostatnim sezonie klubowym jest bardzo zmotywowany i chce się pokazać ze znacznie lepszej strony. Wie, jak zdobywać trofea i jak ważny jest duch drużyny. W przyszłym sezonie będziemy mieli do dyspozycji Dawida i Mateusza Malinowskiego, dzięki czemu pozycję atakującego mamy bardzo dobrze zabezpieczoną – zaznacza szkoleniowiec Aluron CMC Warty Zawiercie.
Dawid Konarski przygodę z siatkówką rozpoczynał w gimnazjum w rodzinnym Świeciu, skąd trafił do drużyn młodzieżowych Chemika Bydgoszcz. Po ukończeniu wieku juniora dostał szansę w PlusLidze w barwach Delecty Bydgoszcz i doskonale ją wykorzystał. Już w debiutanckim sezonie 2008/2009, jako zaledwie 19-latek, wygrał rywalizację z doświadczonym byłym reprezentantem Polski, Krzysztofem Janczakiem, i zakończył rozgrywki z trzema statuetkami MVP. W Delekcie grał do 2013 roku, a pięcioletni okres ukoronował sensacyjnym zwycięstwem w fazie zasadniczej PlusLigi i awansem do półfinału fazy play-off. Był też najlepiej punktującym i najczęściej nagradzanym jako MVP graczem rozgrywek 2012/2013.
Po świetnym sezonie w Bydgoszczy Konarski przeniósł się do ekipy mistrza Polski, Asseco Resovii Rzeszów. Przygodę z klubem z Podkarpacia rozpoczął od zdobycia Superpucharu Polski, a sam został wybrany MVP wygranego 3:2 meczu z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. W rzeszowskiej ekipie występował przez dwa lata i zdobył z nią również złoto i srebro mistrzostw Polski oraz srebrny medal Ligi Mistrzów. Pierwszy w karierze ligowy tytuł przypieczętował, zostając MVP ostatniego meczu finałowego z Treflem Gdańsk.
W 2015 roku Dawid przeniósł się z Rzeszowa do Kędzierzyna-Koźla. Wraz z innym mistrzem świata, Rafałem Buszkiem, który podążył tą samą drogą, mógł cieszyć się z ligowego hat-tricka – ZAKSA wygrała PlusLigę zarówno w sezonie 2015/2016, jak i rok później. W 2017 roku kędzierzynianie cieszyli się zresztą z podwójnej korony, bo do tytułu mistrzowskiego dołożyli Puchar Polski, a Konarski został wybrany MVP i najlepszym atakującym turnieju finałowego. Był też najczęściej nagradzanym graczem ligi, z 9 statuetkami wyprzedził o jedną klubowego kolegę, Sama Deroo, oraz Salvadora Hidalgo Olivę.
Po dwóch latach pełnych sukcesów atakujący postanowił spróbować swoich sił za granicą i trafił do Ziraatu Bankasi Ankara, gdzie występował razem z grającym wtedy jako przyjmujący Bartoszem Kurkiem. Z tureckim klubem Polacy dotarli aż do finału Pucharu CEV, ale w lidze odpadli w ćwierćfinale fazy play-off, choć Dawid był najlepiej punktującym graczem rozgrywek. Mimo nieudanej końcówki sezonu ligowego, obaj zostali powołani do kadry przez Vitala Heynena i pojechali na mistrzostwa świata, na których biało-czerwoni obronili tytuł sprzed czterech lat.
Już jako podwójny mistrz świata Konarski wrócił do PlusLigi i trafił do Jastrzębskiego Węgla, gdzie spędził kolejne dwa sezony. W pierwszym z nich zdobył brązowy medal po pamiętnych bojach z Jurajskimi Rycerzami. Atakujący był wtedy wybierany MVP meczów nr 1 (aż 33 punkty – wyrównany rekord kariery) i 3. Drugi sezon nie został dokończony z powodu pandemii koronawirusa, gdy klub z Jastrzębia-Zdroju zajmował 4. miejsce w tabeli i czekał na półfinał Ligi Mistrzów z Trenino Volley. Ze Śląska Dawid przeniósł się do Radomia, skąd po roku trafia do Zawiercia.
– Dwukrotnego mistrza świata nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dawid trafia do nas po niezbyt udanym sezonie, na dodatek pozbawiony szansy wyjazdu na igrzyska olimpijskie. Dlatego też jestem przekonany, że w naszych barwach, mimo bogatego CV, będzie chciał coś udowodnić – mówi prezes Kryspin Baran. – W najlepszym do tej pory sezonie naszego klubu Mateusz Malinowski i Grzegorz Bociek świetnie uzupełniali się na pozycji atakującego, prezentując odmienne walory. Wierzymy, że podobnie będzie w nadchodzących rozgrywkach, a komplementarność atutów Maliny i Konara będzie jednym z kluczy do sukcesu – dodaje Prezes Zarządu Aluron CMC Warta Zawiercie SA.
Dawid Konarski
Urodzony: 31.08.1989 r. w Świeciu
Pozycja: atakujący
Wzrost: 198 cm
Zasięg w ataku: 355 cm
Zasięg w bloku: 335 cm
Kariera seniorska:
Delecta Bydgoszcz (2008–2013)
Asseco Resovia Rzeszów (2013–2015)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2015–2017)
Ziraat Bankasi Ankara (2017-2018)
Jastrzębski Węgiel (2018–2020)
Cerrad Enea Czarni Radom (2020-2021)
Aluron CMC Warta Zawiercie (2021– )
Sukcesy:
Mistrzostwa Świata
złoto (2014, 2018)
Mistrzostwa Europy
brąz (2019)
Puchar Świata
brąz (2015)
Mistrzostwa Polski
złoto (2015, 2016, 2017)
srebro (2014)
brąz (2019)
Puchar Polski
zwycięstwo (2017)
Superpuchar Polski
zwycięstwo (2013)
Puchar CEV
finał (2018)
Nagrody indywidualne:
MVP i najlepszy atakujący Pucharu Polski (2017)
MVP Superpucharu Polski (2017)
Najlepszy zagrywający Pucharu Polski (2019)
Najwięcej nagród MVP w sezonie PlusLigi (2013, 2017)
Najlepiej punktujący PlusLigi (2013)
Najlepiej punktujący tureckiej Efeler Ligi (2018)
Odznaczenia państwowe:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2018)
Złoty Krzyż Zasługi (2014)