Droga do sukcesu
W środę 3 października 2012 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiego Związku Piłki Siatkowej pt. DROGA DO SUKCESU. Podczas spotkania z przedstawicielami mediów zaprezentowane zostały następujące tematy:
• prezes PZPS wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej
• podsumowanie kadencji Zarządu PZPS 2008-2012
• Polska organizatorem ME 2013 i MŚ 2014 – historyczna szansa polskiej siatkówki
W spotkaniu udział wzięli - Mirosław Przedpełski – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Waldemar Wspaniały – szef projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, Włodzimierz Sadalski - szef pionu szkolenia PZPS, Tomasz Redawan - Specjalista ds. Marketingu Sportowego.
Polska siatkówka światową potęgą
Kończąca się kadencja 2008-2012 Polskiego Związku Piłki Siatkowej obfitowała w liczne sukcesy sportowe oraz organizacyjne. W ciągu czterech ostatnich lat Związkowi udało się zbudować solidny fundament finansowy i marketingowy polskiej siatkówki, który jest doskonałą bazą do kolejnych sukcesów i realizacji dalszych wyzwań. Wśród nich są m.in. organizacja, wspólnie z Danią, Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn w 2013 r. oraz rola gospodarza Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn w 2014 roku. Dzięki działaniom PZPS udało się umocnić pozycję Polski, jako światowej potęgi siatkarskiej. Potwierdzeniem tego jest m.in. wybór Prezesa PZPS, Mirosława Przedpełskiego, na fotel Wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB)
Ostatnie lata polskiej piłki siatkowej przebiegały pod znakiem spektakularnych sukcesów. W 2009 roku Reprezentacja Narodowa mężczyzn zdobyła złoty medal, kobiet - brązowy Mistrzostw Europy, a w 2012 r. po raz pierwszy w historii - mężczyźni sięgnęli po złoto Ligi Światowej. Na szczególną uwagę zasługuje także rozwój siatkówki plażowej w Polsce. Rezultatem konsekwentnie budowanego przez PZPS programu szkoleniowego i marketingowego były liczne sukcesy, w tym m.in. historyczny awans na Igrzyska Olimpijskie w Londynie polskiej pary Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel.
Piłka siatkowa na solidnym fundamencie
W kadencji 2008-2012 Polski Związek Piłki Siatkowej skupił się m.in. na budowaniu stabilniej sytuacji finansowej i programu marketingowego. Efektem tych działań są m.in. wyniki finansowe. Budżet PZPS w 2012 r. wyniesie (według szacunków) ok. 60 mln zł, z czego prawie 70 proc. środków przeznaczanych jest na działalność szkoleniowo - sportową. Wokół dyscypliny udało się także zbudować silne, solidne grono sponsorów oraz partnerów biznesowych i medialnych, którzy zawartymi umowami gwarantują stabilność rozwoju siatkówki w Polsce na kilka lata do przodu. Znakomite wyniki sportowe oraz wzorowa organizacja życia siatkarskiego w Polsce znajdują swoje odzwierciedlenie we wzroście wartości medialnej Polskiej Siatkówki. Dla przykładu, wartość medialna siatkówki od roku 2004 wzrosła wielokrotnie, osiągając w roku 2012 wartość 494,5 mln PLN.
Niewątpliwym sukcesem PZPS ostatniej kadencji jest także owocna współpraca z Rządem. Dzięki finansowemu wsparciu Rządu, poprzez Ministerstwo Sportu i Turystyki, w 2012 r. uruchomiono program Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. To innowacyjny projekt z budżetem o wartości 30 mln PLN. Jego celem jest m.in. powołanie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Łącznie, systemem szkolenia objętych zostanie 128 szkół z klasami sportowymi, w sumie blisko 4,5 tys. młodych siatkarek i siatkarzy, którym zapewniony zostanie nowoczesny sprzęt treningowy oraz profesjonalna kadra szkoleniowa. W sprzęt zostanie także wyposażone ponad 150 klubów młodzieżowych. Jest to unikatowy program w skali światowej.
Lata 2008-2012 to dalszy wzrost popularności piłki siatkowej w Polsce. Według badań przeprowadzonych w lipcu 2012 przez firmę badawczą Pentagon Research, zainteresowanie siatkówką deklaruje 68 proc. ankietowanych. Ponad 96 proc. respondentów przyznaje, że oglądanie siatkówki sprawia im przyjemność, a ponad 90 proc. uważa, iż w porównaniu do innych dyscyplin sportu kibicowanie podczas meczów siatkówki jest naprawdę interesujące.
Z badań wynika także, że blisko 60 proc. kibiców siatkówki to osoby w wieku 18-39 lat. Ponad 82 proc. kibiców siatkówki to osoby z wyższym wykształceniem lub studenci, a prawie 60 proc. kibiców to pracownicy umysłowi, menedżerowie, osoby pracujące na kierowniczych stanowiskach.
Polska siatkówka cieszy się także coraz większym zaufaniem kibiców.
Z badań Pentagon Research wynika także, że ponad 90 proc. Polaków uważa, że PZPS pracuje na sukces Reprezentacji Polski i zatrudnia fachowców.
Coraz więcej Polaków odwiedza siatkarskie hale. Przykładowo - w 2008 r. mecze Reprezentacji oglądało 93 tys. kibiców, a w 2011 r. 178 tys. (rekordowa liczba ok. 300 tys. widzów w 2009 r. związana była z Mistrzostwami Europy kobiet). Oprócz wyników Reprezentacji trzeba wspomnieć o znakomitych wynikach klubów polskich, które już stanowią czołówkę europejską, zdobywając Puchary Europejskie, a siła ich wzrasta z roku na rok. Hale polskich klubów są także wypełnione wspaniałymi kibicami.
Świat docenia naszą potęgę
Silną pozycję PZPS i zdolności organizacyjne Związku są dostrzegane w światowym środowisku siatkarskim. Potwierdza to m.in. wybór w październiku br. prezesa PZPS, Mirosława Przedpełskiego na stanowisko Wiceprezydenta FIVB.
Pozytywna atmosfera wokół siatkówki, doskonałe wyniki i postawa kibiców, które sprzyjają budowaniu potęgi, osiąganiu znakomitych wyników oraz w szkoleniu zawodników są doceniane przez światowe środowisko siatkarskie.
Dzięki temu PZPS powierzana jest organizacja coraz większej liczby wielkich wydarzeń sportowych. W 2013 r. Polska będzie wraz z Danią współgospodarzem Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Także w 2013 r. Polska stanie się centrum światowej siatkówki plażowej. Dziewiąta edycja Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie odbędzie się na Mazurach w Starych Jabłonkach.
W roku 2014 w sześciu polskich miastach najlepsze męskie drużyny siatkarskie rywalizować będą o medale 18. Mistrzostw Świata. Będzie to nie tylko pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce ale także pierwsza od 40 lat impreza siatkarska w Europie Środkowo-Wschodniej tej rangi. Już dzisiaj niektórzy eksperci prognozują, że organizacja siatkarskiego Mundialu 2014 będzie o wiele bardziej opłacalna niż Euro 2012.
Co najważniejsze, będziemy mieć nieporównywalnie większe szanse na zdobycie medalu na tej imprezie niż podczas Euro 2012.