Dziękujemy Telewizji Polsat za wsparcie w sezonie 2018/2019
Po raz pierwszy w historii zawodowej ligi kibice mieli możliwość obejrzeć na żywo w Telewizji bądź w internecie całą weekendową kolejkę meczów PlusLigi. Wszystko dzięki naszej fantastycznej współpracy z Telewizją Polsat. Stale rozbudowywana oferta sprawia, że kibice mogą być jeszcze bliżej Ligi Mistrzów Świata.
– Dziękujemy naszemu Partnerowi za kolejny wspólny sezon – mówi Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki SA. – W rozgrywkach 2018/19 na sportowych antenatach Polsatu oraz w Ipli można było obejrzeć większość meczów Ligi Mistrzów Świata i ten projekt spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony kibiców. Mam nadzieję, że nadal będziemy wspólnie rozwijać ofertę, która sprawi, że nasze zawodowe ligi będą jeszcze atrakcyjniejsze – podkreśla prezes PLS.
Co ciekawe, dokładnie na koniec tegorocznego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Tokio, który rozgrywany będzie w Gdańsku w dniach 9-11 sierpnia, Polsat Sport będzie obchodził 19-te urodziny!
Polsat Sport powstał dokładnie 11 sierpnia 2000 roku – pierwszy sportowy kanał w Polsce. Od momentu debiutu regularnie zwiększa swój udział w rynku, a w latach 2008 i 2009 stał się najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce.
Datą przełomową dla powstania Polsatu Sport – pierwszego sportowego kanału w grupie Polsat – jest 16 kwietnia 1999 roku, kiedy Polsat przełamał monopol TVP i nabył prawa do pokazywania Ligi Mistrzów UEFA. Pojawiła się wtedy potrzeba stworzenia kanału sportowego, który mógłby pokazywać większą liczbę spotkań Ligi Mistrzów. Twórcą kanału i dyrektorem ds. sportu w całej grupie Polsat został Marian Kmita, który wspominał:
– Każdy człowiek, który pasjonuje się jakąś dziedziną i ma szanse stworzyć coś od podstaw, czuje ogromną przyjemność. Było to też spore wyzwanie, bo 10 lat temu sport w telewizji to była przede wszystkim TVP i Canal+. Z propozycją stworzenia Polsatu Sport zadzwonił do mnie śp. Piotr Nurowski, który wraz z prezesem Zygmuntem Solorzem-Żakiem był głównym pomysłodawcą stworzenia takiego kanału. Wcześniej moją osobę polecił Zbigniew Boniek, który w 1999 roku pomagał Polsatowi w negocjacjach przy pozyskaniu praw do Ligi Mistrzów. Pierwowzorem kanału była sportowa stacja Formuła1, która nadawała od jesieni 1999 roku i pokazywała m. in. turnieje tenisowe z cyklu ATP Masters Series, czy MŚ U-17 w Nowej Zelandii z udziałem reprezentacji Polski. – Tuż przed startem Polsatu Sport miała miejsce zabawna historia. Jeszcze dla Formuły 1 zakupiliśmy przez firmę Zbigniewa Bońka prawa do dwóch spotkań Brazylii i Argentyny. Gdy przed transmisją doszło do ustalania parametrów technicznych przekazu, okazało się, że Włosi, którzy pośredniczyli w dostarczeniu sygnału mówią tylko w swoim języku. Dziwnym zbiegiem okoliczności był wtedy w stacji Zbigniew Boniek, który niewiele się zastanawiając postanowił pomóc. Przez dobre kilka minut nasi kontrahenci milczeli. Pewnie pospadali z krzeseł, gdy tylko Zbigniew Boniek im się przedstawił – opowiada Marian Kmita.
11 sierpnia 2000 roku Polsat Sport rozpoczął swoje nadawanie od inaugurującej sezon Bundesligi, w której grało wtedy ponad 15 Polaków. Bundesliga była wtedy bardzo popularna w Polsce, grali w niej m. in. Andrzej Juskowiak, Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch, Artur Wichniarek, Jacek Krzyżówek, Sławomir Majak czy Radosław Kałużny - wspomina szef Polsatu Sport Marian Kmita - A do tego nikt jej u nas nie pokazywał. Pierwszą relacją na żywo był mecz Borusii Dortmund z Hansą Rostock, który stacja nadała o 20.15. W czasie premierowego weekendu oprócz meczów Bundesligi kibice mogli zobaczyć jeszcze turniej ATP Masters Series, magazyn motoryzacyjny, archiwalny boks i siatkówkę. W pierwszych miesiącach kilkugodzinny program tworzył 14 osobowy zespół: Marian Kmita, Paweł Wójcik, Piotr Pykel, Mateusz Borek, Roman Kołtoń, Andrzej Taraska, Karolina Szostak, Jacek Kostrzewa, Krzysztof Wanio, Jeremiasz Rolka, Kuba Radecki, Agnieszka Padło oraz stali współpracownicy Andrzej Janisz i Tomasz Swędrowski.
Początkowo w stacji dominowała piłka nożna. Kanał oprócz wspomnianej Bundesligi i Ligi Mistrzów pokazywał mecze Pucharu UEFA, mecze eliminacyjne do MŚ, holenderską Eredivisie, ligę grecką i Puchar Polski. W ciągu dwóch lat Polsat Sport pozyskał prawa do kilku ważnych dyscyplin, stając się nadawcą promującym również inne dziedziny sportu. W ofercie stacji pojawiła się Żużlowa Ekstraklasa, z całą plejadą gwiazd cyklu Grand Prix. Kibice mogli oglądać również zmagania najlepszych koszykarskich klubowych zespołów Europy w rozgrywkach Euroligi (wcześniej Suproligi) z udziałem mistrza Polski Śląska Wrocław, w którym grali wówczas Adam Wójcik, Maciej Zieliński czy Dominik Tomczyk. Ważną pozycją programową stał się także tenis (ATM Masters Series, Wimbledon) czy hokejowe mistrzostwa świata. Od początku Polsat Sport pokazywał również magazyny publicystyczne własnej produkcji. „SuperGol” Mateusza Borka i Romana Kołtonia, przemianowany później na „Piłkarski Salon” aż po dzisiejszy „Cafe Futbol”. W poniedziałki kibice śledzili magazyn aktualności „Raz, dwa, trzy” prowadzony przez Pawła Wójcika i Krzysztofa Wanio, potem m.in. magazyn siatkarski „Punkt, Set, Mecz” czy „Liga”. Pierwszym spektakularnym sukcesem produkcyjnym i realizacyjnym było jednak przygotowanie i pokazanie w całości piłkarskich mistrzostw świata z 2002 roku. Mecze z Korei i Japonii komentowali Mateusz Borek, Roman Kołtoń, Paweł Wójcik i Bożydar Iwanow. Polskiej reprezentacji towarzyszyła również ekipa reporterska, a w specjalnie na czas mistrzostw stworzonym w Piasecznie studiu pracowało 35 osób.
Polsat Sport pokazywał również kolejne MŚ z 2006 roku z Niemiec, rozbudowując formułę realizacyjną gdzie po raz pierwszy nastąpiło połączenie studia z Warszawy z tym nadawanym wprost ze stadionu. W ciągu pierwszych czterech lat działalności Polsat Sport przeprowadził ponad 400 transmisji z udziałem polskich drużyn i zawodników. Każdego roku stacja zwiększała ich liczbę. Od kilku lat kanał realizuje rocznie ponad 500 relacji na żywo z rożnych stadionów i dyscyplin. – Konsekwentnie od samego początku stawiałem na siatkówkę – mówi Marian Kmita. – Po raz pierwszy regularne relacje z ligi siatkarzy i siatkarek pojawiły się na antenie Polsatu Sport w sezonie 2002-2003. Nieco wcześniej pokazywaliśmy zmagania naszych zespołów w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń. Jednak największym wydarzeniem, które wówczas pokazał Polsat Sport był pierwszy od lat sukces naszej siatkówki – złoty medal ME żeńskiej reprezentacji Polski z 2003 roku. Siatkówka była zawsze alternatywą dla piłki nożnej, dyscypliną z ogromnym potencjałem marketingowym i wielkim zainteresowaniem kibiców w Polsce.
Więcej o naszym Partnerze: https://www.polsat.pl/