Historia finałów PlusLigi przeciwko ZAKSIE
W historii PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle siedmiokrotnie była mistrzem Polski. Nigdy jednak nie wygrał arywalizacji, gdy przegrała pierwszy mecz w finałach. Co jeszcze wiemy po pierwszym spotkaniu o złoto...
ZAKSA wygrała osiem z dziewięciu ostatnich spotkań ligowych z Jastrzębskim Węglem, dwa razy pokonała go w finałach TAURON Pucharu Polski i 2022 roku dwa wyeliminowała w półfinale Ligi Mistrzów. Dlatego wyraźna wygrana jastrzębian w pierwszym meczu finałowym sezonu 2022/2023 była zaskoczeniem. Także złą wróżbą dla kędzierzyńskiej drużyny, która gra o ósmy tytuł w 23-letniej historii PlusLigi. W tym czasie 11-krotnie grała o złoto, sięgając siedem razy po najcenniejszy z medali.
Gdy jednak zaczęła rywalizację finałową od porażki, zawsze kończyła PlusLigę na drugim miejscu. Tak było w rozgrywkach 2017/2018 i 2020/2021, gdy lepsi byli PGE Skra Bełchatów oraz Jastrzębski Węgiel. Dwukrotnie ZAKSA przegrywała, kiedy była lepsza w pierwszym spotkaniu: W sezonie 2011/2012 pokonała w Bełchatowie PGE Skrę 3:2, jednak trzy kolejne mecze przegrała. Miłe złego początki były dwa lata później, gdy finały ZAKSA zaczęła od wygranej w Rzeszowie z Asseco Resovią 3:0, jednak to rzeszowianie zostali mistrzami Polski (3:2).
A jak to było z Jastrzębskim Węglem? Reguły nie ma, bo drużyna sześć razy dotarła do rywalizacji o tytuł, dwukrotnie sięgając po złoto. W obu korzystnych dla siebie przypadkach zaczynała rywalizację od zwycięstwa - w 2004 roku z PZU AZS Olsztyn i w 2021 r. 3:1 z Grupą Azoty ZAKSĄ. W przegranych finałach dwa razy zdarzyło się, że pierwsze spotkanie jastrzębianie wygrali - było to w spotkaniach z PGE Skrą w 2007 i (3:0) i 2010 roku (3:2).
Czego jeszcze dowiedzieliśmy się po pierwszym spotkaniu finałowym PlusLigi w sezonie 2022/2023?
* Że Tomasz Fornal prawdopodobnie pozbył się "kompleksu ZAKSY". W dwóch meczach fazy zasadniczej nie przekroczył 50 proc. skuteczności (miał 41 i 48 proc.), a w finale AL-KO Superpucharu Polski skończył sześć z 24 ataków. Teraz miał 64-procentową skuteczność, najwyższą spośród skrzydłowych z podstawowego składu.
* Że skrzydłowi Jastrzębskiego Węgla byli zdecydowanie lepsi od swoich odpowiedników z ZAKSY. Stephen Boyer, Fornal i Trevor Clevenot skończyli grę z bilansem +18, a Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz i Aleksander Śliwka - +7.
* Że Bartosz Bednorz jest człowiekiem i ma prawo do słabszego występu. Jego dokonania w ćwierć- i półfinale to: 23, 9, 27, 22, 25, 30 i 24 punkty, a w finale miał tylko 9.
* Że Fornal i Jakub Popiwczak bronili lepiej niż Erik Shoji i Aleksander Śliwka.
* Że najlepiej serwował Mustapha M'Baye (16 razy), mimo że uderzana przez niego piłka rzadko leci szybciej niż 70 km/h.
* I że nie należy zapominać, że ZAKSA nie z takich opresji wychodziła i nie takie serie przerywała...
Drugi mecz finałowy w sobotę o godz. 14.45.
Powrót do listy