Hubert Wagner w Hall of Fame
W piątek do amerykańskiej galerii siatkarskich sław Volleball Hall of Fame dołączy legendarny polski trener śp. Hubert Wagner, który będzie czwartym Polakiem w tym prestiżowym gronie. Jako pierwszy znalazł się tam Tomasz Wójtowicz w 2002 roku. Następnymi byli Stanisław Gościniak 2005 i Edward Skorek 2006.
Podobnie jak w latach poprzednich uroczystości odbędą się w amerykańskiej miejscowości Holyoke w stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan wymyślił grę, dającą początek dzisiejszej siatkówce. Tam też powstało Volleyball Hall of Fame - ogromne centrum sportu.
W jego muzealnej części gromadzone są pamiątki po najlepszych siatkarzach z całego świata: życiorysy, wywiady, filmy i fotografie z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie. Materiały o Hubercie Wagnerze przekazał też Polskie Związek Piłki Siatkowej. Każdego roku do grona sław wprowadzane są kolejne osoby mające wpływ na historię siatkówki.
Wójtowicz, Gościniak i Skorek byli filarami drużyny stworzonej przez Huberta Wagnera. Jak mówi ten pierwszy trafiliśmy na swój czas i Wagnerowi zawdzięczamy bardzo wiele. - Potrafił stworzyć drużynę. Połączył młodość z rutyną i wydobył to, czego poprzednicy nie potrafili. Do tego praca, praca... Wybitnego siatkarza tylko w 20 procentach tworzy talent. Reszta to pot wylany na treningach. Mieliśmy wielu utalentowanych leni. I co z tego? - pytał Tomasz Wójtowicz w jednym z wywiadów. W Holyoke w czasie uroczyśtości obecni będą syn Huberta Wagnera - Grzegorz oraz prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski.
Hubert Aleksander Jerzy Wagner ps. "Gruby" "Kat" (ur. 4 marca 1941 w Poznaniu, zm. 13 marca 2002 w Warszawie) – polski siatkarz (183 cm) i trener siatkarski. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie (1974). Jako zawodnik grał w AZS Poznań, AZS AWF Warszawa i Skrze Warszawa. Zdobył cztery tytuły mistrza Polski (1963,1965,1966,1968), wicemistrzostwo (1967) i brązowy medal MP (1969) - wszystkie z AZS AWF Warszawa. W reprezentacji Polski występował w latach 1963-71 (194 mecze), będąc przez wiele lat kapitanem drużyny. Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 roku. Był członkiem drużyny, która na igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968) zajęła piąte miejsce.
Jako trener był twórcą największych sukcesów polskiej siatkówki. Prowadzona przez niego męska drużyna zdobyła mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 roku i złoty medal olimpijski w Montrealu w 1976 roku.
W tym roku w zasłużonym gronie znaleźli się:
Shelda Bede i Adriana Behar (Brazylia) - zawodniczki
Gabriella Kotsis (Węgry) - trenerka
Gabriela Perez del Solar (Peru) - zawodniczka
Aleksander Sawin (Rosja) - zawodnik
śp.Hubert Wagner (Polska) - trener
(pzps.pl)