Kinder + Sport – jak to się zaczęło
Początki rozgrywek w mini siatkówce w Zabrzu sięgają 1995 roku. Od tego momentu na początku września na Śląsk zjeżdżają najlepsi młodzi zawodnicy z całego kraju.
Początkowo turniej rozgrywany był w formule jednodniowej, do gry dopuszczeni byli zawodnicy w przedziale wiekowym 10-13 lat, rozgrywający swoje zawody w drużynach 2,3 i 4 osobowych. Turniej ewaluował w kolejnych latach, wprowadzono m.in. niemiecki podział na kategorie wiekowe. Obecnie w finale występują uczniowie szkół podstawowych.
W roku 2008 do turnieju dołączył nowy partner firma Ferrero. Uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Siatkowej a Ferrero Polska nastąpiło podczas turnieju finałowego w Zabrzu. Krótko po tym wydarzeniu odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego prezentująca nowy Projekt mini siatkówki pod nazwą Mistrzostwa w Minisatkówce o Puchar Kinder + Sport. W konferencji wzięli udział prezes PZPS Mirosław Przedpełski oraz dyrektor generalny Ferrero Polska Carlo Vassallo. Od tego momentu datowany jest początek zupełnie nowej historii w mini siatkówce w Polsce.
Nowy partner wraz z PZPS wypracował zupełnie nową jakość. Stworzono system eliminacyjny – od turniejów miejskich, przez wojewódzkie i specjalne „dogrywki” w makroregionach. Podczas finałów mieli rywalizować najlepsi z najlepszych.
Ambasadorem Kinder + Sport został jeden z najpopularniejszych sportowców w Polsce, v-ce mistrz świata w siatkówce Sebastian Świderski, który od początku był zaangażowany w propagowanie turnieju. Przez kolejne lata turniej wspierali również Piotrek Gruszka, Paweł Woicki czy Katarzyna Skowrońska-Dolata.
Od początku rozgrywką towarzyszą wspaniałe nagrody. W pierwszych edycjach Pucharu Kinder + Sport młodzi siatkarze wyjeżdżali na spotkanie i trening z Sebastianem Świderskim do jego włoskiego klubu Lube Banca Marche Macerata. Mieli okazję spotkać się z gwiazdami siatkówki i odbyć treningi pod okiem mistrzów. W roku 2009 wszyscy uczestnicy finału (tym razem w formule 3 dniowej) kibicowali siatkarkom podczas Mistrzostw Europy, które odbywały się w katowickim spodku. W roku 2010 główną nagrodą był wyjazd do Triestu na mecze Polaków w Mistrzostwach Świata, spotkali się również z reprezentacją naszego kraju.
W roku 2011 nagrodą główną jest wyjazd na mecze polskiej kadry podczas Mistrzostw Europy do Pragi, a rok później młodzi sportowcy gościli na Memoriale Huberta Wagnera w Zielonej Górze, gdzie dodatkowymi atrakcjami, o które wystarał się ambasador projektu był udział w treningach miejscowych żużlowców.
Od początku nastawiano się na duża promocję turnieju. Dziś trudno już sobie wyobrazić mapę polskiej siatkówki bez Pucharu Kinder + Sport. Widać to w rosnących liczbach uczestników. Początkowo w turnieju rywalizowało kilka tysięcy dzieci, by w kolejnych latach osiągać kilkukrotnie większe liczby uczestników. W roku 2009 było ich już ponad 15 000, w 2010 blisko 25 000, by w kolejnych zbliżyć się do 30 000. Z Kinder + Sport można się dostać nawet do kadry Polski – przez wiele lat w zabrzańskim finale brali udział tacy zawodnicy jak Zbigniew Bartman czy Mateusz Mika.
Kinder + Sport to nie tylko turniej. W ramach programu wspierane są najlepsze kluby w Polsce, wydawane są wydawnictwa propagujące siatkówkę. W roku 2012 uruchomiony został specjalny serwis internetowy z poradami dla trenerów i zawodników przygotowany przy współpracy z Sebastianem Świderskim i Krzysztofem Felczakiem (MOS Wola Warszawa).
W tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej w kilku miastach, w ramach promocji projektu i idei zdrowego społeczeństwa powstały specjalne boiska Ki der + Sport, gdzie wykwalifikowani trenerzy prowadzili zajęcia z dziećmi. Podobny projekt ma zostać zrealizowany podczas jesiennych Mistrzostw Europy i przyszłorocznych Mistrzostw Świata.