KMŚ: Czy we wrześniu zapadnie decyzja?
Do rozpoczęcia Klubowych Mistrzostw Świata pozostało dwa miesiące, a wciąż nie jest znany pełny skład uczestników tego turnieju. Do obsadzenia pozostaje reprezentant strefy NORCECA (Ameryka Północna i Środkowa) oraz dwa zespoły z tzw. dzikimi kartami. Na jedną z nich cały czas mocno liczy Asseco Resovia, układając sobie harmonogram przygotowań do sezonu.
W turnieju w Belo Horizonte, który odbędzie się od 27 października do 1 listopada, zagra osiem zespołów. Gospodarze (Sada Cruzeiro) oraz najlepsze ekipy z Europy (Zenit Kazań) Ameryki Południowej (UPCN San Juan - Argentyna), Afryki (Ahly – Egipt), Azji (Taichung Bank Club – Tajwan), strefy NORCECA i dwie drużyny, które otrzymają dziką kartę. – Decyzje co do przyznania dzikich kart zapadną dopiero po zakończeniu procesu kwalifikacyjnego drużyn. Powinno to nastąpić we wrześniu, a może nawet jeszcze później – mówi Richard Baker, dyrektor prasowy FIVB.
Przed kilkoma dniami zakończył się turniej o mistrzostwo Azji, który wygrał niespodziewanie zespół Taichung Bank Club z Tajwanu pozostawiając w pokonanym polu faworytów m.in. katarski Al Arabi Sport Club, irański Paykan czy też chiński BAIC Motor. W turnieju zespoły wystąpiły jednak w mocno osłabionych składach bez kadrowiczów czy też większości obcokrajowców. Do wyłonienie pozostał jeszcze najlepszy zespół ze strefy NORCECA (Ameryka Północna i Środkowa). W poprzednich latach nie odbywał się jednak tam żaden turniej, a zespół do KMŚ desygnowany był poprzez wskazanie na podstawie decyzji tej konfederacji. W ub. sezonach zdecydowanie wcześniej znane były zespoły, które otrzymały dziką kartę. Najpoważniejszym europejskim rywalem ekipy z Rzeszowa w staraniu o zaproszenie jest Biełogorie Biełgorod. Rosyjski zespół Georga Grozera (od nowego sezonu będzie tam też grał Marko Ivović) przed rokiem triumfował w KMŚ. Nie jest też jednak wykluczone, że gospodarze turnieju w porozumieniu z FIVB zdecydują się na przyznanie dzikich kart aż dwóm drużynom ze Starego Kontynentu.
Klubowe Mistrzostwa Świata rozgrywano pierwotnie od 1989 do 1992 roku, a od 2009 roku wróciły już na stałe do kalendarza światowych imprez siatkarskich. Na początku odbywały się one w Katarze, a ostatnio przeniesione zostały do Brazylii. W turnieju występują najlepsze zespoły ze wszystkich kontynentów, a także gospodarze i dwie zaproszone do turnieju drużyny. Asseco Resovia jakiś czas temu zgłosiła swój akces do światowej federacji (FIVB). Starania mistrzów Polski poparły Polski Związek Piłki Siatkowej i Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV). W historii występów polskich zespołów w tej imprezie dwukrotnie srebrny medal zdobyła PGE Skra Bełchatów (2009 i 2010) oraz raz Jastrzębski Węgiel (2011). W 2012 roku zespół z Bełchatowa zdobył brąz. Rekordzistą pod względem medali w KMŚ jest Trentino Volley. Zespół z Włoch ma na koncie cztery złota i jeden brąz.