··· ···
··· ···
··· ···

MEJ: Polska mistrzem Europy juniorów!

Polska pokonała Ukrainę 3:1 (29:27, 25:21, 21:25, 25:12) w finałowym meczu mistrzostw Europy juniorów, które od 2 września rozgrywane są w bułgarskim Płowdiw. Biało-czerwoni od początku turnieju nie przegrali żadnego spotkania. Podopieczni Sebastiana Pawlika powtórzyli sukces sprzed 20 lat, kiedy to w Izraelu reprezentacja Polski prowadzona przez Ireneusza Mazura sięgnęła po pierwszy historyczny złoty medal mistrzostw Europy juniorów.

Pierwsza partia spotkania do stanu (4:4) była wyrównana. Następnie inicjatywę przejęli Polacy. W ataku bardzo dobrze spisywał się Jakub Ziobrowski i Bartosz Kwolek. Na przerwie technicznej biało-czerwoni objęli prowadzenie (8:6). Po krótkiej pauzie zawodnicy z Ukrainy zaczęli coraz lepiej zagrywać i wyprowadzać skuteczne kontry (14:13). Podopieczni Sebastiana Pawlika nie złożyli broni. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną wypracowali dwa oczka przewagi (16:14). Wydawało się, że reprezentacja Polski pewnie wygra premierową odsłonę meczu (22:18). Nic bardziej mylnego. W końcówce Polacy zaczęli popełniać proste błędy w przyjęciu i Ukraińcy doprowadzili do remisu (22:22). Od tego momentu rozpoczęła się walka punkt za punkt. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili biało-czerwoni. Dwa ostatnie punkty zdobył Ziobrowski. Najpierw skutecznie zaatakował z prawego skrzydła, a chwilę później szczelnym blokiem zatrzymał atakującego Ukrainy (29:27).

Set numer dwa to kopia wcześniejszego. W pierwszych akcjach zespoły grały punkt za punkt (5:5), a następnie warunki gry zaczęli dyktować podopieczni Sebastiana Pawlika (8:6) i (16:14). Warto podkreślić bardzo wysoką skuteczność biało-czerwonych w ataku oraz obronie. W końcowej fazie partii biało-czerwoni nie zwolnili ręki w ataku. Na skrzydłach nie mylił się Kwolek oraz Ziobrowski (22:18). Za to rywale polskiej drużyny popełniali coraz więcej prostych błędów (20:24). Wygraną w tym fragmencie gry mocnym atakiem ze środka przypieczętował Jakub Kochanowski (25:21). Tym samym reprezentacja Polski objęła prowadzenie w meczu 2:0 i tylko set dzieli ją od historycznego triumfu w mistrzostach Europy juniorów.

Trzecia partia nie zaczęła się najlepiej dla Polaków. Problemy z przyjęciem sprawiły, że przegrywali (2:6). Biało-czerwoni jednak przyzwyczaili już kibiców do tego, że nigdy się nie poddają. Szybko odrobili straty, a dzięki świetnym zagrywkom Ziobrowskiego doprowadzili do remisu (6:6), a chwilę później objęli prowadzenie (8:7). W dalszej części spotkania żadnej z drużyn nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej. Na drugiej pauzie Polska prowadziła (16:15). Niestety po wznowieniu gry coraz skuteczniejsi w ataku byli zawodnicy z Ukrainy (21:18) i (23:20). Tym razem Polakom nie udało się odrobić takiej straty. W ostatniej akcji Tomasz Fornal zaserwował w połowę siatki (21:25).

Polacy kolejnego seta rozpoczęli od bardzo dobrej zagrywki Kwolka oraz dobrej gry blokiem (3:0) i (6:1). Ukraińcy nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu na zatrzymanie polskiego zespołu. Chwilę przed przerwą techniczną skutecznym atakiem ze środka popisał się Kochanowski (8:3). Tym razem biało-czerwoni nie dali sobie wyrwać z rąk kilkupunktowej przewagi (13:5). Z każdą kolejną udaną akcją „podkręcali” jeszcze bardziej tempo (16:7). Do końca tego seta Polacy kontrolowali grę. Spotkanie asem serwisowym zakończył kapitan reprezentacji Polski – Jakub Kochanowski (25:12).

Reprezentacja Polski powtórzyła sukces sprzed 20 lat, kiedy to w Izraelu reprezentacja Polski prowadzona przez Ireneusza Mazura sięgnęła po pierwszy historyczny złoty medal mistrzostw Europy juniorów. Podczas ostatnich mistrzostw Europy juniorów w 2014 roku biało-czerwoni wrócili ze srebnymi medalami. Teraz wrócą ze złotymi krążkami na szyi.

Polska - Ukraina 3:1 (29:27, 25:21, 21:25, 25:12)
Polska: Bartosz Kwolek, Jakub Kochanowski, Łukasz Kozub, Jakub Ziobrowski, Norbert Huber, Tomasz Fornal, Mateusz Masłowski (L) oraz Szymon Jakubiszak, Dawid Woch

Skład Polski podczas ME juniorów w Bułgarii:
Rozgrywający: Łukasz Kozub, Łukasz Rajchelt
Atakujący: Jakub Ziobrowski, Damian Domagała
Środkowi: Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Dawid Woch
Przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Sławomir Busch, Szymon Jakubiszak
Libero: Mateusz Masłowski

Trenerami reprezentacji Polski są Sebastian Pawlik i Maciej Zendeł. O zdrowie zawodników dbają Krzysztof Zając i Jakub Łamajkowski. Statystykiem jest Tomasz Morga, a nad wszystkim czuwa kierownik drużyny Leon Bartman.