Nowe egzaminy trenerskie PZPS
Polski Związek Piłki Siatkowej przygotował internetową aplikację obsługującą projekt: „System kształcenia i weryfikacji przygotowania zawodowego trenerów PZPS”. Celem tego projektu jest usunięcie jednego z głównych mankamentów polskiej siatkówki, jakim jest brak jednolitego pod względem metodycznym systemu kształcenia trenerów. O projekcie opowiada nam były selekcjoner Alojzy Świderek.
PLUSLIGA.PL: Jaka jest główna idea powstania portalu www.egzaminytrenerskiepzps.pl?
ALOJZY ŚWIDEREK: W skrócie chodzi o to, że po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej uprawnienia trenera siatkówki otrzymali praktycznie wszyscy. W ustawie jest napisane tak, że trenerem czy instruktorem może być człowiek, który ma wykształcenie średnie, skończył 18 lat, ma wiedzę, doświadczenie i umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu trenera. Dodatkowym warunkiem jest jeszcze niekaralność. Nam w tym momencie przede wszystkim chodzi o wiedzę, doświadczenie i umiejętności, bo w ustawie nie ma zapisu, kto powinien je przekazywać przyszłym trenerom. Ministerstwo wycofało się zupełnie z kształcenia przyszłych trenerów, specjalne komórki zostały zlikwidowane. Postanowiliśmy wykorzystać powstałą lukę, by poprawić sytuację, bo nasze kształcenie w ostatnich latach nie było na najwyższym poziomie. Choćby z tego powodu, że nie było ujednoliconego programu kształcenia, na podstawie którego mogłyby działać AWF-y w całej Polsce. Teraz wykorzystaliśmy nasz wcześniejszy projekt i tak powstał sposób na przekazywanie podstawowej wiedzy przyszłym trenereom siatkówki. Udało się także przy okazji ujednolicić tytuły w tym zawodzie, wprowadzając tytuł trenera piłki siatkowej PZPS. Do tej pory, od dziesięcioleci tak naprawdę instruktor siatkówki miał te same uprawnienia co trener, dlatego chcieliśmy zerwać z fikcją.
Jak działa takie kształcenie poprzez portal internetowy?
ALOJZY ŚWIDEREK: Ktoś, kto loguje się do naszego portalu i opłaca dostęp do materiałów dydaktycznych (jest ich mniej więcej trzy tysiące stron). Na ich podstawie tworzy się testy egazminacyjne, a w bazie jest dostępnych 800 pytań, z czterema odpowiedziami. Przyszły trener otrzymuje dostęp do materiałów i ma możliwość ściągnięcia ich na dowolny sprzęt komputerowy, podobnie jest z pytaniami testowymi. Może z tych materiałów korzystać dowolną liczbę razy.
Co zawierają te materiały?
ALOJZY ŚWIDEREK: Przygotowaliśmy je na podstawie kursu na trenera drugiej klasy, który był przygotowany trzy lata temu na podstawie programu kształcenia siatkarza. Ten kurs był zaakceptowany przez ministerstwo. Zakładał wtedy, bo dziś już te przepisy nie obowiązują, że składac się będzie w jednej czwartej z wiedzy ogólnej i reszta to wiedza specjalistyczna. Przy tych proporcjach pozostaliśmy. Wiedza ogólna to trzy bloki: teoria treningu, blok biomedyczny i psychologia-pedagogika. Reszta to po prostu siatkówka. Co do egzaminu to nie jest on wykonywany on-line. Nie rozwiązujemy go w domowym zaciszu. Przeprowadza się go na naszym sprzęcie, albo w siedzibie PZPS, albo w terenie, gdy zbierze się grupa przynajmniej dziesięciu osób, wtedy my dojedziemy ze sprzętem. Ktoś, kto kupuje dostęp do portalu i materiałów, kupuje od razu dostęp do egzaminu. Abonment jest ważny przez półtora roku, a przyszły trener może przez ten czas trzy raz podejść do egzaminu. Ten składa się ze 100 pytań, by go zaliczyć trzeba odpowiednio odpowiedzieć na 65.
Czyli ten projekt ma pomóc w szkoleniu przyszłych trenerów jeśli chodzi o teorię, a co z praktyką?
ALOJZY ŚWIDEREK: Ten pomysł jest skierowany do ludzi, który nie mieli możliwości uczestniczenia w stacjonarnych kursach, najczęściej weekendowych. Dotyczy to np. zawodników, którzy myślą o pracy trenera. Mogą np. uczyć się w trakcie podróży. Jeśli chodzi o praktykę, to skierowaliśmy nasz projekt do wszystkich uczelni mających wydziały wychowania fizycznego i do wszytskich podmiotów, które kształcą z praktyką. Chcemy, by egzamin był wspólnym, a my na swojej stronie polecamy te podmioty, które kształcą z praktyką. Mam nadzieję, że ta lista będzie się rozszerzała.
Oto kilka dodatkowych informacji o nowym projekcie PZPS:
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność przekazać Państwu internetową aplikację obsługującą projekt: „System kształcenia i weryfikacji przygotowania zawodowego trenerów PZPS”. Celem tego projektu jest usunięcie jednego z głównych mankamentów polskiej siatkówki, jakim jest brak jednolitego pod względem metodycznym systemu kształcenia trenerów, między innymi poprzez wprowadzenie jednolitych i jasnych kryteriów sprawdzających stopień przyswojenia wiedzy.
Ustawa „deregulacyjna”, która weszła w życie 23 sierpnia 2013 r., powierza kształcenie przyszłych kadr trenerskich Związkom Sportowym, w tym także Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej. Jako pierwsi podjęliśmy się tego zadania, zdając sobie jednocześnie sprawę, że wejście nowego systemu będzie na początku trudne, ale w perspektywie podkreśli rangę naszego zawodu.
Z założeniami tego programu mogą Państwo szczegółowo zapoznać się przeglądając menu aplikacji zamieszczonej na stronie www.egzaminytrenerskiepzps.pl.
Zapraszamy wszystkie podmioty kształcące trenerów do współpracy, dzięki której będziemy mogli stale udoskonalać program, zgodnie z najnowszymi trendami w siatkówce.
Zakładamy, że będzie on pomocą dla ośrodków kształcących, dając przyszłym trenerom możliwość korzystania z nowoczesnych osiągnięć szkolenia w siatkówce, także tych praktycznych.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w programie. Życzymy satysfakcji ze zdobytej wiedzy, zdanych egzaminów i mamy nadzieję, że ten wysiłek przyczyni się do odnoszenia sukcesów w pracy zawodowej.
Alojzy Świderek
Polski Związek Piłki Siatkowej
Akademia Polskiej Siatkówki