Oświadczenie FIVB
FIVB jest zdecydowanie przeciwko wszelkim formom manipulacji, czy to technicznych lub finansowych - czytamy w oświadczeniu tej organizacji.
Wszystkie systemy rywalizacji można poprawić. Jeśli turniej rozgrywany jest według grup, to taki system sprzyja gospodarzowi i silniejszym zespołom. Gra „każdy z każdym” też ma swoje minusy, ponieważ jeden zespół może zrobić przysługę dla innemu. FIVB poprosi ekspertów, aby zbadali wszystkie propozycje i sugestie, w jaki sposób możemy poprawić formułę mistrzowskich turniejów. Oczywiście opracowane zasady muszą być obiektywne i realistyczne.
Rozpatrując nowe możliwości, ważnymi elementami powinny być uczestnictwo i sposób kwalifikacji do turnieju. Musimy zadbać o to, by istniała możliwość uczestnictwa reprezentacji z całego świata. Dobrym przykładem w tych mistrzostwach świata jest drużyna z Kamerunu, która dzięki uczestnictwu w mistrzostwach miała możliwość rozwoju podczas gry z najlepszymi drużynami. Jednocześnie musimy upewnić się, że nie ucierpi jakość spotkań. Znalezienie właściwej kombinacji i równowagi jest oczywiście trudnym zadaniem. Jeden regulamin dla wszystkich mistrzostw świata jest jedną z możliwości.
Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn organizowane we Włoszech, to sukces ze względu na fakt, że siatkówka stała się bardziej popularna tym kraju. Widzowie przychodzą na mecze nie tylko kiedy Graja Włosi, ale także gdy grają inne reprezentacje. To oznacza, że siatkówka cieszy się coraz większą popularnością. Mamy również pozytywne opinie ze strony uczestników turnieju. Jeśli więc wszystkie oczekiwania uczestników są spełnione, to turniej był wielkim sukcesem. W skali do 10 mistrzostwa świata musimy ocenić na dziewięć. Nie dajemy więcej, ponieważ we Włoszech będą w 2011 roku organizowane mistrzostwa świata SWATCH Beach Volley oraz w 2014 roku mistrzostwa świata kobiet. Musi zostać miejsce na poprawę, wtedy organizację mistrzostw ocenimy na 10.