Pajenk, Urnaut, Gasparini i inni
Ze Słowenią, Łotwą i Macedonią zagrają polscy siatkarze w eliminacjach do mistrzostw Europy w 2015 roku. Od piątku do niedzieli walczyć będą w pierwszym turnieju we Wrocławiu.
Macedończycy musieli zagrać w prekwalifikacjach. Jest to dość zagadkowy zespół. Istniejąca od 20. lat reprezentacja nie może pochwalić się żadnymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej. Obecnie zajmuje 117. miejsce w rankingu FIVB, mając na koncie tylko jeden punkt.
Nie można było tej drużyny zobaczyć w żadnych rozgrywkach międzynarodowych, poza pierwszą czy drugą rundą kwalifikacyjną. W tym roku po raz pierwszy wystąpią w Lidze Europejskiej, gdzie będą mogli zmierzyć się m.in. ze Słowenią, z którą zagra również teraz, w eliminacjach do europejskiego czempionatu. Jedynym zawodnikiem Macedonii, który zagrał w Lidze Mistrzów w sezonie 2013/2014 był kapitan reprezentacji Nikola Gjorgiev. Wraz ze swoim zespołem – bułgarskim Marek Union-Ivkoni Dupnica odpadł już w pierwszej rundzie rozgrywek.
Polska zmierzy się też z 52. drużyną światowego rankingu Łotwą. Nasz przeciwnik nie może pochwalić się występami na arenie międzynarodowej. Nie brał udziału ani w mistrzostwach świata, ani igrzyskach olimpijskich. Również w eliminacjach do mistrzostw Europy Łotysze kończyli zmagania na drugiej rundzie, tylko raz w 1995 roku, wchodząc do turnieju finałowego.
Tylko raz - w 2007 roku - wystąpili w Lidze Europejskiej. Większość reprezentantów Łotwy gra w rodzimej lidze. Ale uważnym kibicom europejskich rozgrywek mogą być znane nazwiska takich zawodników jak Janis Peda, który wraz z zespołem HypoTirol Innsbruck występował w Lidze Mistrzów w sezonie 2013/14, czy Romans Sauss, grający w fińskim zespole Tiikerit Kokkola. W Challenge Cup natomiast, we francuskiej drużynie Chaumont VB 52 moglismy oglądać dwóch Łotyszy: rozgrywającego Denissa Petrova oraz skrzydłowego Hermansa Egleskalnsa.
Rywalem reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w Bułgarii i Włoszech w 2015 roku będzie też drużyna Słowenii, 38. w rankingu FIVB. Nie odnosi jednak spektakularnych sukcesów, zajmując miejsca w drugiej dziesiątce. Najwyżej sklasyfikowana była w mistrzostwach Europy w 2011 roku (9). Słowenia dwukrotnie uczestniczyła również w rozgrywkach Ligi Europejskiej (2007 i 2011), za każdym razem zajmując trzecie miejsce.
O słoweńskiej siatkówce niewiele można powiedzieć. Reprezentacja nie ma zbyt dużych możliwości gry na wysokim, europejskim poziomie z mocnymi zespołami. Ani razu nie wystąpiła w mistrzostwach świata, nie brała udziału w rywalizacji w Lidze Światowej. Jednak o sile zespołu i jego waleczności decydują rozpoznawalni i bardzo cenieni w Europie zawodnicy, znani choćby między innymi z gry w polskiej lidze Dejan Vincić, Vid Jakopin, Tine Urnaut, Mitja Gasparini, czy obecnie występujący w Jastrzębskim Węglu Alan Pajenk.
Mimo, że nie często grają z zespołami ze światowej czołówki, to na pewno podczas majowego turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy będą groźnym zespołem.
Miejsca, jakie zajęła reprezentacja Słowenii w mistrzostwach Europy:
2001 - 12. miejsce,
2003 -17. miejsce,
2005 -19. miejsce,
2007 -16. miejsce,
2009 - 15. miejsce,
2011 - 9. miejsce,
2013 -13. miejsce.