Pamiętny rok 1974
Rok 1974 roku obfitował w wielkie sukcesy polskiego sportu. Medale mistrzostw świata i Europy zdobywali lekkoatleci, kolarze, zapaśnicy... Na trzecim stopniu podium stanęli na Mundialu w Niemczech piłkarze.
Siatkarze szykowali się do meksykańskich mistrzostw świata. Rozgrywki ekstraklasy wygrała Resovia Rzeszów przed AZS-em Olsztyn i Płomieniem Milowice. W tych klubach występowała większość kandydatów do reprezentacji.
W drugiej połowie czerwca podopieczni trenera Huberta Wagnera rozegrali pierwsze sparingi - pięć meczów na turnieju w Coevoerden. Przegrali tylko dwa sety – po jednym z Holandią i Francją.
Bilans spotkań w następnych zawodach był podobny. Wygrać z polskimi siatkarzami w 1974 roku było bardzo trudno.
- Czuliśmy się bardzo mocni. Wiedzieliśmy, ile potu wylaliśmy na zgrupowaniach. Byliśmy m.in. na obozach we francuskim Font-Romeu oraz w Armenii. Pracowaliśmy z ogromną determinacją. Graliśmy sparingi z ówczesnym potentatem ZSRR i obojętnie jaką szóstkę trener Hubert Wagner wystawiał, to wygrywaliśmy – wspominał Marek Karbarz.
Stanisław Gościniak dodaje, że „moc drużyny rosła od momentu objęcia przez Huberta Wagnera stanowiska trenera męskiej reprezentacji.” – Lubiliśmy trenować, nie było narzekania. Na siłowni w ćwiczeniach ze sztangą rywalizowaliśmy na rekordy życiowe. Tworzył się zespół ludzi o podobnych cechach, świadomych celu do którego chcieli dążyć – mówi Stanisław Gościniak i podkreśla, że „zmieniał się styl grania, nowy trener lubił szybką grę, a mi to odpowiadało.”
Przed wylotem do Meksyku reprezentacja Polski zagrała od 3 do 5 października towarzysko z Francją w Paryżu, wygrywając 3:0, 3:1 oraz 3:0.
- Przekrój naszych rywali w 1974 roku był różny. Wygrywaliśmy i z USA, i z ZSRR, i z bardzo silną wówczas Czechosłowacją. To tylko utwierdzało nas w przekonaniu, że możemy zdziałać dużo. Rozmawialiśmy o tym między sobą – wspomina Ryszard Bosek.
8 października reprezentacja Polski wylatuje na czempionat w następującym składzie: Ryszard Bosek, Wiesław Czaja, Wiesław Gawłowski, Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Aleksander Skiba, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki. Asystentem Huberta Wagnera został Andrzej Warych.
W pierwszym meczu MŚ, który odbył się 13 października w Tuluce, Polska pokonała Egipt 3:0. Trzeci z ZSRR zakończył się rezultatem 3:1. - Od początku zwyciężaliśmy. Wygrana ze Związkiem Radzieckim tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że możemy osiągnąć dużo – zaznaczył Marek Karbarz. 28 października w Mexico City Polska zwyciężając Japonię 3:1 zdobyła złoty medal mistrzostw świata.
W środę odbyła się siódma edycja Alei Gwiazd Siatkówki - druga organizowana pod egidą Polskiej Siatkówki. Upamiętniająca wybitne postaci świata siatkówki Aleja została otwarta w maju 2017 roku przy al. Korfantego w Katowicach, tuż obok legendarnego Spodka. Tym razem swoje tablice odsłonili doskonale znani i utytułowani reprezentanci Polski - Aleksandra Jagieło (BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała), Magdalena Śliwa, Jakub Jarosz (GKS Katowice) i Marcin Janusz (Grupa Azoty ZAKSA). Dodatkowo pojawiły się dwie tablice upamiętniające ważne wydarzenia – igrzyska olimpijskie w 1964 roku oraz mistrzostwa Świata w 1974 roku.