Plebiscyt na libero 20-lecia PlusLigi: Paweł Rusek
– Przede wszystkim zobaczyłem jak funkcjonują inne kluby, z różnymi trenerami i z różnymi doświadczeniami organizacyjnymi, z różną infrastrukturą. W każdym klubie były inne priorytety czy cele, inaczej wyglądała kwestia budowania drużyny – mówił swego czasu Paweł Rusek w rozmowie z naszym portalem. Jest jednym z najbardziej doświadczonych graczy w PlusLidze, w której po raz pierwszy pojawił się w sezonie 2004/05.
Do Jastrzębskiego Węgla przyszedł z Górnika Radlin, klubu będącego kuźnią, w której wykuwano kolejne roczniki talentów. Sam pochodzi z pobliskiego Rybnika. Nic też dziwnego, że na Śląsku czuje się najlepiej.
– Czuję dumę z bycia Ślązakiem. Urodziłem się na Górnym Śląsku i tego nie ukrywam. Pochodzę z górniczej rodziny. Tata to emerytowany górnik z KWK Jankowice, wujek także. Jeden z dziadków również pracował w kopalni. Miałem okazję kilka razy zjechać pod ziemię i przekonać się, jaka to ciężka praca. Zrobiło to na mnie piorunujące wrażenie – mówił w wywiadzie dla TVP Sport.
Na początku kariery grał w plażową odmianę siatkówki i w kategoriach młodzieżowych zbierał nagrody indywidualne. Jednego z najbardziej doświadczonych zawodników w PlusLidze doskonale poznał Leszek Dejewski, drugi trener w Jastrzębskim Węglu.
– Przyszedł do nas w następnym sezonie po zdobyciu mistrzostwa Polski. Na pozycji libero zastąpił Krzysztofa Wójcika. Jest jednym z najbardziej porządnych ludzi wśród siatkarzy jakich znam. Jest człowiekiem ułożonym, spokojnym, koleżeńskim na którym można polegać. Ktoś taki w zespole to prawdziwy skarb. O Pawle Rusku mogę mówić tylko w samych superlatywach – podkreśla Leszek Dejewski.
Po ośmiu latach spędzonych w Jastrzębskim Węglu przeszedł do Trefla Gdańsk, a następnie grał w Cuprum Lubin i Asseco Resovii Rzeszów.
– Gdybym w przyszłości zdecydował się być trenerem, to zebrałem niezwykle cenne doświadczenia takiego patrzenia na siatkówkę z kilku różnych perspektyw. Grając całe życie w jednym, bardzo dobrze zorganizowanym klubie, gdzie wszystko jest na miejscu i o czasie, na pewno byłbym uboższy o tę wiedzę. Teraz mam porównanie, a do tego jeszcze bardziej potrafię docenić komfort pracy, jaki mam – mówił we wspomnianym wyżej wywiadzie dla portalu PlusLigi.
Od 2018 roku ponownie gra w Jastrzębskim Węglu i w tym czasie był mocnym punktem czołowego klubu PlusLigi. Zarówno przyjęcie zagrywki jak i gra w obronie są mocnymi stronami tego zawodnika. – Grał również na przyjęciu. Wchodził na boisko na tej pozycji w trudnych sytuacjach i doskonale sobie dawał radę – dodaje Leszek Dejewski.
Paweł Rusek coraz poważniej myśli o pracy trenerskiej. – Po zakończeniu kariery największym marzeniem jest podjęcie pracy drugiego trenera i uczenie się zawodu, by później objąć najlepsze zespoły w kraju. Chcę się rozwijać. Wiem, że potrzebny jest do tego czas – stwierdził w rozmowie sport.tvp.pl.
Leszek Dejewski podkreśla „dużą smykałkę klubowego libero do pracy z młodzieżą.” Z pewnością jastrzębska Akademia Talentów zechce w przyszłości skorzystać z doświadczenia i umiejętności swego zawodnika.
Paweł Rusek
ur. 21.1. 1983 w Rybniku
Kluby:
2001-2001 RMKS Rybnik
2001-2004 Górnik Radlin
2004-2012 Jastrzębski Węgiel
2012-2014 Trefl Gdańsk
2014-2017 Cuprum Lubin
2017-2018 Asseco Resovia Rzeszów
od 2018 Jastrzębski Węgiel
Sukcesy w klubie:
Wicemistrzostwo Polski: 2006, 2007, 2010
Brązowy medal mistrzostw Polski: 2009, 2019
Puchar Polski: 2010
Srebrny medal Pucharu Challenge: 2009
Brązowy medal klubowych mistrzostw Świata: 2011
Nagrody indywidualne:
MVP Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kadetów: 1999
MVP Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej juniorów: 2002
Najlepszy przyjmujący w turnieju finałowym Pucharu Challenge: 2009
Najlepszy broniący Pucharu Polski: 2010