Plebiscyt na środkowego 20-lecia PlusLigi: Andrzej Wrona
To jeden z najskuteczniej blokujących graczy w historii PlusLigi. Mistrz świata z 2014 roku od czterech lat reprezentuje barwy klubu ze stolicy i stara się wspierać budowę wielkiej drużyny w swoim rodzinnym mieście.
Pochodzący z Warszawy gracz przez niemal dekadę grał dla klubów poza stolicą. Po początkowych triumfach w młodzieżowych kategoriach, później Wrona reprezentował barwy klubów z Częstochowy, Bydgoszczy i Bełchatowa. To w barwach PGE Skry zdobył jedyne, jak dotąd mistrzostwo Polski, stał się także bardzo popularny.
W Bełchatowie tworzył bardzo udany duet z Karolem Kłosem, z którym współpraca obejmowała nie tylko mecze. Dwaj środkowi PGE Skry wypuścili na rynek serię specjalnych czapek (KłosvsWrona), była też sygnowana przez nich linia odzieży, obaj udzielali się także medialnie w social mediach.
Przede wszystkim Andrzej z każdym kolejnym sezonem w PlusLidze (ma ich na koncie już trzynaście) pokazywał doskonałe wyczucie w grze blokiem (w ostatnich rozgrywkach miał 41 pkt bloków, dało mu to ósme miejsce w rankingu blokujących), wielu kibiców rozpoznaje także jego nietypowy pod względem technicznym atak, który część trenerów określa „atakiem ręką wyjętą z kieszeni”.
W sumie Wrona rozegrał dotąd w PlusLidze 302 spotkania (662 pkt blokiem!), w tym momencie w klasyfikacji wszech czasów zawodowej ligi tylko Piotr Nowakowski i Grzegorz Kosok nadal grają w lidze i mają więcej bloków na koncie, niż Wrona.
Środkowy VERVY Warszawa słynie jednak nie tylko z gry, lecz także z wielu akcji charytatywnych, które przeprowadził m.in. dla Fundacji „Herosi”. Tak mówił o tej działalności w wywiadzie dla „Wysokich obcasów”: – A zaczęło się kilka lat temu – fundacja Herosi, która jest związana z siatkówką, poprosiła mnie, żebym pojechał do szpitala do dzieciaków. Tam dopiero zobaczyłem, jak moje działanie jest potrzebne. Że wszyscy się cieszą i że ja się cieszę. Po tym pierwszym spotkaniu powiedziałem dziewczynom z fundacji: „Jak czegoś potrzebujecie, to macie mój numer, dzwońcie. Ale NAPRAWDĘ dzwońcie”. Krępowały się, ale zawsze, jak je spotykałem, podkreślałem, że jestem na każdy telefon. No i tak to się rozkręciło. Dziś sam nagłaśniam różne akcje i zbieram pieniądze, na przykład jeżdżąc całą noc taksówką po Warszawie – opowiadał.
Wrona ma na sowim koncie mistrzostwo świata, był rezerwowym w złotej drużynie Stephane’a Antigi.
Andrzej Wrona
ur. 27.12.1988 w Warszawie
Kluby:
1999–2007 KS Metro Warszawa
2005–2007 SKF Legia Warszawa (wypożyczenie)
2007–2010 AZS Częstochowa
2013–2016 PGE Skra Bełchatów
od 2016 VERVA Warszawa ORLEN Paliwa
Sukcesy klubowe:
Mistrzostwo Polski: 2014
Wicemistrzostwo Polski: 2008, 2019
Brązowy medal mistrzostw Polski: 2015, 2016
Superpuchar Polski: 2014
Brązowy medal mistrzostw Polski juniorów: 2006
Mistrzostwo Polski kadetów: 2005
Wicemistrzostwo Polski kadetów: 2004
Sukcesy reprezentacyjne:
Mistrzostwo świata: 2014
Brązowy medal Ligi Narodów: 2019