Plebiscyt na środkowego 20-lecia PlusLigi: Grzegorz Kosok
Dwukrotny mistrz Polski w PlusLidze rozegrał już piętnaście sezonów. Największe sukcesy odnosił reprezentując barwy Asseco Resovii Rzeszów i Jastrzębskiego Węgla.
Grzegorz Kosok przygodę ze sportem rozpoczął od piłki nożnej. Przez kilka lat grał i trenował w GKS-ie Katowice, ale w końcu doszedł do wniosku, że w futbolu wiele nie osiągnie. – Postanowiłem więc spróbować siatkówki i tak się zaczęło – wspominał Kosok, który w jednym z wywiadów zdradził, że jego początki z siatkówką nie były aż tak „kolorowe”. –Starałem się dotrzeć do jakichś klubów siatkarskich. Najpierw próbowałem sam, pojechałem do klubu w Katowicach, ale niestety, pewien pan stwierdził, że już jestem za stary. Później wujek polecił mi klub z Będzina. Wiedziałem, że mam ogromne braki, dlatego trener chciał, żebym przyjeżdżał przed treningami i ćwiczył sam oraz żebym zostawał po treningach. Tak naprawdę moje treningi w Będzinie przez pierwszy rok były dłuższe o około 40 minut, żebym mógł w jakiś sposób dogonić kolegów. Mam duży sentyment do klubu z Będzina i bardzo miłe wspomnienia, bo to był mój pierwszy krok do poważnej gry w siatkówkę – mówi Kosok, który po dwóch latach gry w barwach MKS-u MOS Będzin zdobył mistrzostwo Polski juniorów.
Później przeszedł do Płomienia Sosnowiec, a z każdym kolejnym sezonem jego kariera nabierała rozpędu. Po dwóch sezonach w Sosnowcu, gdzie zaliczył debiut w ekstraklasie, trafił na Radomia. Tam nie zagrzał zbyt długo miejsca, bowiem jego coraz lepsza grę dostrzeżono w Rzeszowie. Kosok na początku 2010 został zawodnikiem Asseco Resovii, w której barwach z sukcesami grał przez pięć lat. Na siedem medali mistrzostw Polski jakie ma w dorobku, aż pięć – w tym dwa złota – zdobył właśnie reprezentując ekipę z Podkarpacia. Dobrą postawę Kosoka w lidze dostrzegł trener reprezentacji Polski, Andrea Anastasi powołując go do kadry, gdzie zdobył m.in. złoto LŚ czy brąz ME, zagrał też na IO w Londynie w 2012 roku. W 2014 roku środkowy reprezentacji opuścił Rzeszów.
– Każdy sezon jaki spędziłem w Rzeszowie kończył się medalem. Odchodziłem z Asseco Resovii, żeby nauczyć się czegoś nowego; coś jeszcze zmienić w doświadczeniu i mojej grze. Odszedłem ze względów sportowych. Stanąłem w miejscu. Potrzebowałem kopa, żeby znowu poczuć to, co się czuło przychodząc do Rzeszowa – mówił po przejściu do Jastrzębia-Zdroju. W ekipie Jastrzębskiego Węgla nie zagrzał jednak długo miejsca i po sezonie przeszedł do Transferu Bydgoszcz, a po sezonie… znów wrócił do Jastrzębia. Tym razem na dłużej, bo na trzy sezony, które zaowocowały dwoma brązowymi medalami. W 2019 roku Grzegorz Kosok zdecydował się na powrót do Rzeszowa.
– Odchodziłem z Asseco Resovii, żeby nauczyć się czegoś nowego. Coś jeszcze zmienić w doświadczeniu i mojej grze. Myślę, że osiągnąłem ten cel. W moim poprzednim klubie w Jastrzębiu chciałem zbudować sobie markę, zaufanie ludzi i spłacić się jako człowiek. Na pewno teraz to jest fajna zmiana, bo Rzeszów to miasto, w którym przeżyłem pięć lat. To klub, w którym grałem w zasadzie najdłużej i mam z nim najwięcej medali – mówił Kosok, który na pewno o minionym sezonie chce jednak jak najszybciej zapomnieć.
Grzegorz Kosok
ur. 2.03.1986 w Katowicach
Kluby:
2003 - 2005 MKS Będzin
2005 - 2008 Płomień Sosnowiec
2008 - 2009 Jadar Radom
2009 - 2014 Asseco Resovia Rzeszów
2014 – 2015 Jastrzębski Węgiel
2015 - 2016 Łuczniczka Bydgoszcz
2016 - 2019 Jastrzębski Węgiel
od 2019 Asseco Resovia Rzeszów
Sukcesy w klubie:
Mistrzostwo Polski: 2012, 2013
Wicemistrzostwo Polski: 2014
Brązowy medla mistrzostw Polski: 2010, 2011, 2017, 2019
Superpuchar Polski: 2013
Srebro Pucharu CEV: 2012
Sukcesy w reprezentacji:
Złoty medal Ligi Światowej: 2012
Brązowy medal Ligi Światowej: 2011
Brązowy medal mistrzostw Europy: 2011