Plebiscyt na trenera 20-lecia PlusLigi: Edward Skorek
Edward Skorek jest jednym z najwybitniejszych polskich siatkarzy. W naszej reprezentacji rozegrał w latach 1964-1976 284 mecze i uczestniczył w największych sukcesach biało-czerwonych, zdobywając złote medale mistrzostw świata w 1974 oraz igrzysk olimpijskich dwa lata później. Był kapitanem drużyny narodowej. W uznaniu jego sportowego dorobku znalazł się w siatkarskiej Galerii Sław „Volleyball Hall of Fame”.
Grał również w lidze włoskiej i jako grający trener zdobył ze słynnym Panini Modena mistrzostwo Włoch. Był też trenerem polskiej męskiej kadry narodowej (1990–1991) oraz prowadził reprezentację Kuwejtu. W sezonie 1992/93 zdobył z AZS-em Yawal Częstochowa mistrzostwo Polski, przełamując hegemonię akademików z Olsztyna. Podopieczni trenera Edwarda Skorka wygrali finał w trzech krótkich meczach.
Przed rozpoczęciem profesjonalnych rozgrywek siatkarzy Edward Skorek zanotował jeszcze jeden sukces. Na turnieju w Sosnowcu Puchar Polski zdobyła Warka Czarni Radom, wyprzedzając częstochowski AZS. Podopieczni Edwarda Skorka byli prawdziwą rewelacją tego turnieju. Najpierw pokonali Bosmana Morze Szczecin 3:0, po czym w półfinale zmierzyli się ze Stalą Hochland Nysa. Czarni wygrali mecz 3:2, mimo że w tie-breaku przegrywali 7:11 i 12:14. W spotkaniu finałowym rywalizowali z Yawalem AZS Częstochowa i znowu było niesamowicie dramatyczne spotkanie zakończone wynikiem 3:2.
Trzech radomskich gracz otrzymało wyróżnienia. Krzysztof Śmigiel został najwszechstronniejszym zawodnikiem finału, Paweł Słomka libero, a Adam Nowik blokującym. Było to pierwsze i jak dotychczas jedyne trofeum w tych rozgrywkach w historii Czarnych Radom.
– Edward Skorek był dla nas wielkim autorytetem – wspomina były reprezentant Polski Adam Nowik. – Z jego przyjściem dostaliśmy nowy impuls do pracy. Był trenerem wysokiej klasy, poprawiła się gra zespołu oraz indywidualne umiejętności każdego z nas.
Jak podkreślił Adam Nowik "Edward Skorek był również świetnym pedagogiem i wychowawcą." – Tłumaczył nam, że trzeba myśleć o swoim życiu po zakończeniu kariery siatkarskiej. Widział dalej niż my. Teraz widzę jak sprawdza się to o czym mówił nam Pan Edward – powiedział Adam Nowik.
W sezonie 2002/03 Edward Skorek we współpracy ze Stanisławem Gościniakiem prowadził znowu klub z Częstochowy. Galaxia Pamapol Kaffee AZS zdobyła srebrny medal. Po raz trzeci z rzędu przegrała finał z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem-Koźle. Tym razem akademicy walczyli do końca. Drużynie trenerów Skorka i Gościniaka udało się doprowadzić do piątego meczu i dopiero na wyjeździe oddali pole rywalom. Trudno się dziwić, że po tej potyczce niektórzy gracze Galaxii mieli łzy w oczach.
Pod Jasną Górą znakomicie zaprezentowali się młodzi gracze. Świetny debiut miał Michał Winiarski. Swój talent rozwinął Arkadiusz Gołaś.
Kibice w Częstochowie z dużymi nadziejami czekali na następny sezon, ale przed rozpoczęciem rozgrywek z zespołu odeszło kilku zawodników. - Rozmawiałem z Ignaczakiem, Bąkiewiczem, Stelmachem. Deklarowali chęć pozostania w AZS. O tym, że odeszli, decydowały głównie finanse. Żaden z nich nie narzekał na współpracę, podkreślali, że są zadowoleni. Nie ukrywali jednak, że ważne są pieniądze. Po prostu wykorzystali koniunkturę, sytuację, jaka powstała na rynku. Trudno mieć o to do nich pretensje. Jeśli ktoś daje im niewspółmiernie więcej, to przyjmują jego propozycję. Nie zastanawiają się nad tym, jakie są perspektywy, czy zagrają w europejskich pucharach – mówił trener Skorek w wywiadzie dla sport.pl.
Trener Skorek postawił na młodych graczy. Znaczące role odgrywali mistrzowie świata juniorów Michał Winiarski i Paweł Woicki. Pamapol AZS zdobył brązowy medal, pozostawiając po sobie bardzo dobre wrażenie. W następnym sezonie zespół ten powtórzył ten wynik.
Sezon 2005/2006 zakończył się zajęciem czwartego miejsca i ten wynik pod Jasną Górą nie mógł nikogo zadowolić. Za dużo było nierównej gry.
W sezonie 2006/2007 Edward Skorek zastąpił Krzysztofa Felczaka na stanowisku trenera J.W.Construction AZS Politechnika Warszawska. Jemu również nie udało się tchnąć nowego ducha w zawodników i mimo wielkich ambicji oraz nadziei stołeczni siatkarze zajęli ósme miejsce, sprawiając tym samym zawód kibicom i sponsorom.
Edward Skorek
ur. 13 czerwca 1943 w Tomaszowie Mazowieckim
Kluby i reprezentacje w karierze trenerskiej:
1976-1978 Panini Modena (grający trener)
1990-1991 Reprezentacja Polski
1991-1991 Reprezentacja Kuwejtu
1992-1993 AZS Yawal Częstochowa
1997-2000 Warka Czarni Radom
2003-2006 Pamapol AZS Częstochowa
2007-2007 AZS Politechnika Warszawska
Sukcesy w klubie:
Mistrzostwo Włoch: 1977
Wicemistrzostwo Włoch: 1978
Mistrzostwo Polski: 1993
Puchar Polski: 1999
Wicemistrzostwo Polski: 2003
Brązowy medal mistrzostw Polski: 2004, 2005
Sukcesy w reprezentacji:
złoty medal Uniwersjady: 1991