Plebiscyt na trenera 20-lecia PlusLigi: Stanisław Gościniak
Jest idealnym przykładem połączenia wybitnej kariery sportowej i wybitnej kariery trenerskiej. Choć prowadzony przez niego przez lata AZS Częstochowa większość ligowych sukcesów odniósł jeszcze przed powstaniem Polskiej Ligi Siatkówki S.A., to jednak ma w swoim dorobku także medale już w trakcie ligi zawodowej.
Pierwsze skojarzenie ze Stanisławem Gościniakiem trenerem to oczywiście AZS Częstochowa, którego jest ikoną. Łącznie przez ponad dwadzieścia lat był trenerem częstochowskiej drużyny, która w ówczesnej hali Polonia była szalenie mocną drużyną, a przez jej barwy przewinęła się większość reprezentantów Polski. W dorobku Gościniaka jest wiele medali, ale najcenniejszych – tych złotych – ma cztery. Już w trakcie istnienia PLS AZS pod wodzą Gościniaka wygrał jedno srebro – w 2001 roku. Rok później na kilka miesięcy wrócił jeszcze do AZS, ale sezon, ze srebrnym medalem, dokończył już Edward Skorek.
Gościniak mógł imponować swoim siatkarzom, bo przecież miał za sobą fantastyczną karierę zawodniczą, okraszoną zdobyciem tytułu mistrza świata pod wodzą Huberta Wagnera. W Meksyku, gdzie biało-czerwoni sięgali po historyczny sukces, Gościniak grał pierwsze skrzypce w polskiej reprezentacji. Dwukrotnie był też na igrzyskach olimpijskich – w Meksyku i Monachium. Niestety, do Montrealu, gdzie biało-czerwoni sięgnęli po olimpijskie złoto, z różnych powodów już nie pojechał.
W roli trenera Gościniak sprawdzał się nie tylko w pracy z seniorami, bo wiele lat poświęcił też młodszym zawodnikom. Pracował z młodzieżowym Norwidem Częstochowa, a także był szkoleniowcem reprezentacji Polski juniorów. Dusza „azetesiaka” w nim jednak grała, bo kilka razy zgodził się również prowadzić reprezentację Polski na Uniwersjadach.
Wprawdzie w PLS długo nie pracował, bo półtora sezonu, ale zasługi dla Polskiej Ligi Siatkówki ma ogromne. Przez jego ręce przeszło wiele gwiazd PlusLigi, od tych starszych z Dawidem Murkiem, Piotrem Gruszką, Michałem Bąkiewiczem, Marcinem Nowakiem, Michałem Winiarskim na czele do młodszych – Fabiana Drzyzgi, czy Mateusza Bieńka.
Od 2005 roku Stanisław Gościniak ma swoje miejsce w międzynarodowej Volleyball Hall of Fame, a także odciśniętą dłoń w Alei Gwiazd Polskiej Siatkówki. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Stanisław Gościniak
ur. 18.07.1944 r. w Poznaniu
Kluby i reprezentacje w karierze trenerskiej:
1977-1992 AZS Częstochowa
1986-1987 Reprezentacja Polski
1993-1998 AZS Częstochowa
2000-2001 AZS Częstochowa
2002-2003 AZS Częstochowa
2003-2004 Reprezentacja Polski
Sukcesy w klubie:
Mistrzostwo Polski: 1990, 1994, 1995, 1997
Wicemistrzostwo Polski: 1991, 1992, 2001
Puchar Polski: 1998
Superpuchar Polski: 1995
Sukcesy w reprezentacji Polski:
Dziewiąte miejsce Mistrzostw Świata: 1986
Ćwierćfinał igrzysk olimpijskich: 2004