Polska Liga Siatkówki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Przedstawiciele Polskiej Ligi Siatkówki i mistrzów Polski Jastrzębskiego Węgla wzięli udział w panelu „Jak buduje się markę najsilniejszego sportu zespołowego w Polsce? Perspektywy i zagrożenia”. Było to jedno z wydarzeń XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Tegoroczne Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem ,,Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u Progu zmian”. Jak co roku w Karpaczu spotkali się najważniejsi politycy i przedsiębiorcy z całej Europy, by dyskutować o sprawach ważnych dla Polski i reszty kontynentu. Nie zabrakło także przedstawicieli świata sportu, w tym siatkówki. Przez trzy dni przeprowadzono w Karpaczu ponad 540 debat, a w forum wzięło udział ponad 5000 uczestników z całego świata.
– To dla nas ważne, by prezentować siatkówkę w miejscach, w których sport łączy się z biznesem czy światem polityki – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Mieliśmy bardzo ciekawą rozmowę, a później dyskusję z osobami z różnych dziedzin sportu czy gospodarki, a przede wszystkim mogliśmy zaprezentować nasze dokonania jako środowiska polskiej siatkówki – dodaje prezes.
Dyskusję w trakcie panelu śledziło kilkudziesięciu słuchaczy, którzy także aktywnie włączyli się w dyskusję. Moderatorem panelu był poseł Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, a w dyskusji wzięli udział: Adam Gorol, prezes zarządu Jastrzębskiego Węgla, Michał Gradzik, partner zarządzający Sponsoring Insight, Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki oraz Kamil Składowski, Dyrektor Działu Komunikacji PLS.
Prezes mistrzów Polski z Jastrzębia-Zdroju zapytany o ostatni polsko-polski finał Ligi Mistrzów i szanse na powtórkę w przyszłości, odpowiedział: – Dla nas wszystkich polski finał Champions League to było wielkie przeżycie – przyznał Adam Gorol. – Myślę, że powtórka nie jest niemożliwa, ale musimy szanować rywali z innych krajów i doceniać ich siłę. Myślę, że realny i ambitny cel dla polskich drużyn w Lidze Mistrzów to taki, by w półfinale tych rozgrywek mieć dwóch naszych przedstawicieli, którzy będą mieli szansę walczyć o końcowy triumf – dodaje prezes.
W trakcie dyskusji przytoczono dane przygotowane przez Sponsoring Insight, zwrócono też uwagę na stopniowy rozwój i ekspansję PlusLigi poza granicami naszego kraju. W najbliższym sezonie mecze tej ligi można będzie śledzić m.in. w krajach bałkańskich, pojawiło się też duże zainteresowanie kibiców z Tajlandii.
– Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w ramach współpracy z Polską Ligą Siatkówki, mieliśmy możliwość rozmowy o rozwoju polskiej siatkówki na przestrzeni ostatnich lat – mówi Michał Gradzik ze Sponsoring Insight. – Analizowaliśmy drogę, jaką przebyły: federacja, liga oraz kluby, a której momentem kulminacyjnym był polski finał Ligi Mistrzów CEV w 2023 roku. – Wyniki osiągane przez siatkarzy i siatkarki mają swoje podłoże w systematycznie realizowanych inwestycjach rozwojowych. Ich przykładem może być zwiększenie liczby transmisji od sezonu 2020/2021 na kanałach Telewizji Polsat – Tauron Ligi oraz Tauron 1. Ligi, których efektem jest zwiększenie zainteresowanie ze strony marek sponsorów i niemalże dwukrotnie podwojenie wydatków na kontrakty sponsoringowe zawierane przez kluby występujące w tych rozgrywkach w ciągu kilku lat. Polska siatkówka klubowa przeżywa obecnie najlepszy czas pod względem osiągnięć na arenie międzynarodowej. Do trzech wygranych z rzędu w CEV Lidze Mistrzów przez Grupę Azoty ZAKSĘ należy dodać, że w tegorocznym finale wystąpił również aktualny mistrz Polski Jastrzębski Węgiel.
Tak znakomite wyniki polskich drużyn w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych wpływają niezwykle korzystnie na promocję polskich marek, także turystycznych, na rynkach zagranicznych. Zasięg komunikacyjny osiągany dzięki transmisjom rozgrywek klubowych to kilkadziesiąt milionów odbiorców poza granicami Polski. Rosnąca dominacja polskich podmiotów stwarza wyzwanie dla innych europejskich lig i może mieć wpływ na spowolnienie rozwoju rynku w innych krajach. Z drugiej strony jest to dobry moment, by eksportować polskie know-how na rynki zagraniczne, w celu utrzymania zainteresowania europejskimi rozgrywkami klubowymi i do globalnego rozwoju siatkówki – dodaje.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Dyskutuje się na niej nie tylko o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.