··· ···
··· ···
··· ···

Poniedziałek z PlusLigą: Cerrad Czarni Radom - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3

Bardzo ciekawy mecz rozegrały w Radomiu zespoły Cerradu Czarnych oraz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Wygrali goście 3:2, a losy spotkania w czwartej partii odwrócili Grzegorz Bociek i Rafał Buszek.

Oba zespoły przed sezonem dokonały ciekawych wzmocnień. W ekipie z Radomia pojawił się reprezentant Polski, Artur Szalpuk, a trenerem Cerrad Czarnych został dobrze znany polskim kibicom Raul Lozano. Jeszcze więcej zmian zaszło w kędzierzyńskim zespole. Do ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle dołączyli dwaj świeżo upieczeni mistrzowie Europy – Benjamin Toniutti i Kevin Tillie, mistrzowie świata – Rafał Buszek i Dawid Konarski oraz utalentowany Belg – Sam Deroo, a  szkoleniowcem drużyny z Kędzierzyna-Koźle został Ferdinando de Giorgi.

Goście mecz rozpoczęli z Kevinem Tillie i Samem Deroo na przyjęciu oraz Dawidem Konarskim na ataku. W drużynie gospodarzy w wyjściowym składzie pojawił się reprezentant Polski, Artur Szalpuk. Przyjezdni dość szybko wypracowali sobie kilkupunktową przewagę głównie dzięki błędom radomian, którzy mieli problemy z kończeniem własnych akcji (4:10). Radomianie jednak nie spuszczali głów. Sygnał do walki dał Lukas Kampa efektownie blokując Dawida Konarskiego. Od tego momentu podopieczni Raula Lozano zaczęli zmniejszać dystans do rywali (13:16). Całkowitej przewagi nie udało się jednak zniwelować i ostatecznie lepsi w tej partii okazali się być przyjezdni, którzy wygrali do 22.

Na drugą partię oba zespoły wyszły w tych samych składach. Już od początku seta widać było determinację w szeregach gospodarzy. Podopieczni Raula Lozano poprawili skuteczność w ataku - Artur Szalpuk, który w pierwszym secie miał ogromne problemy z tym elementem, wreszcie zaczął kończyć posyłane do niego piłki i na pierwszej przerwie technicznej to Cerrad Czarni Radom prowadzili 8:5. Po powrocie na boisko sytuacja zaczęła się odwracać. Główną rolę w tej części seta odgrywał Sam Deroo, który najpierw postraszył radomian zagrywką, a potem imponował w akcjach na kontrze (14:13). Dobrze w polu serwisowym spisywał się również Benjamin Toniutti, ale po drugiej stronie siatki tym samym elementem odpowiedział Wojciech Żaliński (20:19). Walka trwała do samego końca, ale to Cerrad Czarni mogli cieszyć się ze zwycięstwa w tej odsłonie meczu (25:23).

W trzeciej partii wyrównana walka trwała do stanu 6:6. Potem podopieczni Raula Lozano znów zaczęli mieć problemy z kończeniem własnych akcji i ZAKSA wypracowała sobie przewagę (7:11), którą jednak dość szybko straciła. Radomianie po krótkim kryzysie poprawili swoją skuteczność na kontrze i doprowadzili do remisu (14:14). Ferdinando de Giorgi wprowadził na boisko Rafała Buszka, który zastąpił słabiej prezentującego się w tej części spotkania Sama Deroo, ale to gospodarze mieli dwupunktową przewagę (17:15). Kędzierzynianie wyrównali, ale po chwili zespół z Radomia znów był lepszy o dwa „oczka” dzięki skutecznym blokom (21:19). To właśnie ten element okazał się być kluczowy w końcowych akcjach tego seta, którego wygrali podopieczni Raula Lozano 25:21 i tym samym wyszli na prowadzenie w całym meczu.

Czwarta odsłona spotkania to znów wyrównana walka. Do pierwszej przerwy technicznej oba zespoły grały punkt za punkt, ale potem do głosu doszli radomianie, którzy imponowali grą w bloku i świetnie bronili (13:8). Kędzierzynianie mieli coraz większe problemy ze zdobywaniem punktów – Ferdinando de Giorgi szukał  recepty na dobrą grę gospodarzy. Na boisku po raz pierwszy po długiej przerwie pojawił się Grzegorz Bociek, który zastąpił Dawida Konarskiego. Atakujący świetnie wprowadził się do gry prezentując wysoką skuteczność w ataku i zagrywce. Przyjezdni konsekwetnie zmniejszali stratę do rywali by w końcu wyjść na prowadzenie i nie oddać go już do samego końca (18:25).

Świetna gra ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle w końcówce poprzedniej partii przełożyła się również na tie-breaka, w którym od początku do końca prowadzili podopieczni Ferdinando de Giorgi pewnie wygrywając do 8 i cały mecz 3:2

MVP: Benjamin Toniutti