··· ···
··· ···
··· ···

PreZero Grand Prix PLS 2022: dzień 2

Piątek jest drugim dniem, w którym na Kompleksie Sportowym Wanda w Krakowie rozgrywana jest trzecia edycja letniego Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W turnieju bierze udział szesnaście drużyn PlusLigi. Na dzisiaj zostało zaplanowanych również osiem spotkań. Z rywalizacją w tegorocznych zawodach pożegnał się Trefl Royal Seafood Gdańsk, Cerrad Enea Czarni Radom, Asseco Resovia Rzeszów oraz Barkom Każany Lwów.

- To bardzo fajne wydarzenie, które wprowadza nas troszkę w okres przygotowawczy. Przygotowuje do tych emocji, które będą potem w sezonie. Dobrze, że odbywa się kolejny rok z rzędu. Wydaje mi się, że zapisze się na stałe i będzie odbywało się cyklicznie. Moim zdaniem, to także fajna atrakcja dla kibiców. Podobnie z resztą, jak dla samych zawodników. Można trochę się rozerwać, pobawić i oczywiście porywalizować - powiedział Marcin Komenda, rozgrywający LUK Lublin.

W pierwszym dniu rywalizacji zwycięstwo odniósł Projekt Warszawa, LUK Lublin, Ślepsk Malow Suwałki, GKS Katowice, Aluron CMC Warta Zawiercie, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz PSG Stal Nysa. Przypomnijmy, że tytułu sprzed roku broni Indykpol AZS Olsztyn. Turniej rozgrywany jest systemem brazylijskim, czyli dwie porażki eliminują drużynę z zawodów.

W pierwszej części drugiego dnia turnieju PreZero Grand Prix PLS rozgrywane były cztery spotkania z udziałem drużyn, które miały na swoim koncie już porażkę. Niestety połowa z nich już dzisiaj zakończyła swój udział w zawodach. W tym gronie znalazł się Trefl Royal Seafood Gdańsk, Cerrad Enea Czarni Radom, Asseco Resovia Rzeszów oraz Barkom Każany Lwów.

W sesji popołudniowej po przeciwnych stronach siatki stanęły zespoły, które w czwartek odsniosły po jednym zwycięstwie. Niezależnie od wyników tych spotkań, na pewno w sobotę na Kompleksie Sportowym Wanda w Krakowie wystąpią drużyny z Warszawy, Lublina, Suwałk, Katowic, Zawiercia, Bielska-Białej, Kędzierzyna-Koźla i Nysy.

Cuprum Lubin – Trefl Royal Seafood Gdańsk 2:0 (25:17, 25:17)
W piątek jako pierwsi na boisku pojawili się siatkarze z Lubina oraz Gdańska. Lubinianie na inaugurację przegrali z Projektem Warszawa 1:2, a gdańszczanie ulegli LUK Lublin 0:2. Początek meczu lepiej układał się dla Cuprum. Dobrze spisywał się Adam Lorenc oraz Bartosz Pietruczuk 7:4. W dalszej części partii dalej było widać nominację ekipy z Lubina 16:10, 21:11. Gdańszczanie próbowali zniwelować straty 22:16, jednak nieskutecznie 25:17.

Drugi set również układał się lepiej dla lubinian 3:0. Zawodnicy z Gdańska nie poddali się i zniwelowali swoje straty do jednego oczka 9:10. W bloku znakomicie spisywał się Aliaksei Nasevich 13:14. Cuprum dzięki skutecznym atakom zbudował sobie znaczącą przewagę 21:13. Mecz zakończył znakomity blok Pietraszko 25:17.

PGE Skra Bełchatów - Cerrad Enea Czarni Radom 2:0 (30:28, 25:22)
Spotkanie lepiej zaczęła drużyna z Bełchatowa 5:3. Po zmianie stron radomianie zdołali wyrównać wynik 9:9. W dalszej części seta gra odbywała się punkt za punkt  11:11, 16:15. Ekipa z Radomia powoli budowała swoją przewagę 20:17. Zawodnicy Skry nie poddali się, obronili pierwszą piłkę setową i doprowadzili do remisu 24:24. Żadna z drużyn nie potrafiła zbudować sobie wystarczającej przewagi 27:27. Po zaciętej końcówce pierwszą partię wygrała ekipa z Bełchatowa 30:28.

Początek drugiego seta był wyrównany 3:3. Jednak bełchatowianie szybko zaczęli budować sporą przewagę 12:6. W radomskiej drużynie dobrze spisywał się Bartosz Firszt 10:16, 13:17. Jednak do końca to PGE Skra Bełchatów kontrolowałs sytuację na boisku 25:22. Mecz zakończył skuteczny atak Jakuba Rybickiego.

Indykpol AZS Olsztyn - Asseco Resovia Rzeszów 2:0 (25:22, 25:18)
Trzeci mecz dnia lepiej zaczął się dla rzeszowian 7:3. Zawodnicy Asseco Resovii kontynuowali swoją dobrą grę 14:11. Ekipa z Olsztyna nie miała zamiaru się poddać i wyrównała wynik 15:15. W polu zagrywki dobrze sprawował się Jan Król 20:18. Dzięki przewadze, którą zbudowali sobie olsztynianie wygrali seta 25:22.

Pierwsza połowa drugiej partii była bardzo wyrównana 3:3, 8:8. Dzięki skutecznym atakom Bartłomieja Lipińskiego ekipa z Olsztyna wyszła na prowadzenie 17:14. Rzeszowianie nie potrafili znaleźć sposobu na zatrzymanie rywali 17:21. Spotkanie asem serwisowym zakończył Król 25:18.

Barkom Każany Lwów - Jastrzębski Węgiel 0:2 (23:25, 16:25)
Gra w pierwszym secie toczyła się punkt za punkt. Żadna z drużyn nie potrafiła zbudować sobie znacznej przewagi. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Jastrzębia wygrywając zaciętą końcówkę 25:23.

Druga partia rozpoczęła się znacznie lepiej dla Jastrzębskiego Węgla 10:4. Świetne spotkanie rozgrywał Jan Hadrava oraz Rafał Szymura. Przez błędy zawodników z Lwowa, wicemistrzowie Polski zbudowali sporą przewagę 18:9. Ekipa z Lwowa zawzięcie się broniła, niestety skuteczny atak jastrzębskiego zawodnika zakończył spotkanie 25:16.

Projekt Warszawa - LUK Lublin 0:2 (22:25, 18:25)
Pierwsza partia zaczęła się od równej gry 2:2, 6:6. Lublinianie zdołali zbudować kilkupunktową przewagę 15:12, 19:16. Zawodnicy Projektu odrobili straty i doprowadzili do remisu 21:21. Dzięki skutecznym blokom i atakom Wojciecha Włodarczyka oraz Nicolasa Szerszenia, LUK Lublin wyszedł na prowadzenie 24:21. Nie oddał już prowadzenia i wygrał 25:22. Seta skończyła błędna zagrywka Igora Grobelnego.

Podopieczni Dariusza Daszkiewicza poszli za ciosem. Szybko objęli prowadzenie 7:3. W dalszej części tego seta lublinianie kontynuowali swoją dobrą grę 15:12. Liderem drużyny był Mateusz Malinowski oraz Włodarczyk 17:13 i 23:18. Mecz skończył błąd ekipy z Warszawy 18:25.

Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 2:0 (25:21, 25:16)
Pierwsza partia spotkania rozpoczęła się od równej gry punkt za punkt 6:6. Arkadiusz Żakieta znakomicie spisywał się na boisku, dzięki czemu zespół z Suwałk wyszedł na prowadzenie 17:12. GKS nie potrafił znaleźć sposobu na zatrzymanie rywali, co skutkowało przegraniem pierwszej partiąi21:25.

Siatkarze z Suwałk poszli za ciosem i zaczęli seta od kilkupunktowej przewagi 5:2. Ślepsk Malow Suwałki w dalszym ciągu prezentowali swoją dobrą grę 11:6. Paweł Halaba popisał się świetnymi kontratakami 18:13. Ekipa z Suwałk już do końca dyktowała warunki gry 24:15. Szóste spotkanie dnia zakończył błąd w ataku zawodnika z Katowic 16:25.

Aluron CMC Warta Zawiercie - BBTS Bielsko-Biała 2:0 (30:28, 25:13)
Początek meczu zaczął się lepiej dla drużyny z Zawiercia 8:5. Siatkarze z Bielska-Białej szybko odrobili straty i zbudowali kilkupunktową przewagę 12:9. Aluron CMC Warta Zawiercie nie miał zamiaru łatwo oddać wygranej 16:17, 21:21. Zawodnicy Warty Zawiercie doprowadzili do gry na przewagi 24:24. W końcówce partii na boisku dobrze spisywał się Dawid Dulski. Po zaciętej walce ostatni punkt blokiem zdobył wcześniej wspomniany Dulski 30:28.

Drugi set zaczął się równie dobrze dla Zawiercia 4:1. Zawodnicy z Zawiercia kontynuowali swoją dobrą grę 14:6. Podopiecznym Harr'ego Brokkinga nie można było odmówić waleczności 13:22. Jednak ostatnie słowo należało do zespołu z Zawiercia. Ostatni punkt skutecznym atakiem z lewego skrzydła zdobył Michał Szalacha 25:13.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PSG Stal Nysa 0:2 (20:25, 14:25)
W ostatnim piątkowym meczu o zwycięstwo walczyli kędzierzynianie i nysianie. Pierwsze akcje były dość równe. Jednak z akcji na akcję coraz lepiej spisywali się siatkarze PSG Stali 8:4. Bardzo dobrze w ataku spisywał się Michał Gierżot. Zespół mistrza Polski do walki próbował poderwać Wojciech Żaliński oraz Tomasz Kalembka 13:16.  Drużyna z Nysy do końca kontrolowała grę. Wygraną efektownym atakiem zakończył Gierżot 25:20.

W partii numer dwa podopieczni Daniela Plińskiego nie dali żadnych szans przeciwniko 11:4. Dominowali na boisku w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Pewnie wygrali tę odsłonę meczu do 14. W ostatniej akcji apunktował Patryk Szczurek.

Program i wyniki PreZero Grand Prix PLS 2022
11 sierpnia (czwartek)
Cuprum Lubin – Projekt Warszawa 1:2 (25:23, 22:25, 8:15)
Trefl Royal Seafood Gdańsk - LUK Lublin 0:2 (15:25, 19:25)
Ślepsk Malow Suwałki - PGE Skra Bełchatów 2:1 (25:19, 23:25, 15:10)
GKS Katowice - Cerrad Enea Czarni Radom 2:0 (25:17, 25:22)
Indykpol AZS Olsztyn - Aluron CMC Warta Zawiercie 0:2 (18:25, 18:25)
BBTS Bielsko-Biała - Asseco Resovia Rzeszów 2:0 (25:23, 25:23)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Barkom Każany Lwów 2:0 (25:21, 25:22)
Jastrzębski Węgiel - PSG Stal Nysa 0:2 (22:25, 21:25)

12 sierpnia (piątek)
Cuprum Lubin – Trefl Royal Seafood Gdańsk 2:0 (25:17, 25:17)
PGE Skra Bełchatów - Cerrad Enea Czarni Radom 2:0 (30:28, 25:22)
Indykpol AZS Olsztyn - Asseco Resovia Rzeszów 2:0 (25:22, 25:18)
Projekt Warszawa - LUK Lublin 0:2 (22:25, 18:25)
Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 2:0 (25:21, 25:16)