Przed Memoriałem Wiesława Gawłowskiego
Tomaszów Mazowiecki i pobliska Spała będą w czwartek i piątek areną wydarzeń, które na zainteresują sympatyków siatkówki. W czwartek o godzinie 17-ej w hali sportowej tomaszowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 rozpocznie się Memoriał Wiesława Gawłowskiego. Szósty zespół PlusLigi Delecta Bydgoszcz będzie faworytem rywalizacji.
- Zagramy bez Martina Sopko i Piotra Gruszki - powiedział trener bydgoskiego zespołu Waldemar Wspaniały. - Pierwszy jest na zgrupowaniu kadry Słowacji, a drugi przebywa w Spale i pod kierunkiem trenera Daniela Castellaniego przygotowuje się do występów w Lidze Światowej.
Wiesław Gawłowski w latach 1969-80 rozegrał w reprezentacji Polski 366 meczów. Brał udział w największych sukcesach polskiej siatkówki - mistrzostwach świata w Meksyku oraz igrzyskach olimpijskich Montrealu. Był też trzykrotnym wicemistrzem Europy - 1975, 1977 i 1979. Urodził się 19 maja 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Zginął w wypadku samochodowym 14 listopada 2000 roku na trasie z Budzanowa do Białołęki koło Płocka
Od najmłodszych lat grał w Tomaszowie Mazowieckim w siatkówkę, która była modna w tym mieście dzięki Edmundowi Wojewódzkiemu. Z Lechii Tomaszów trafił do AZS Warszawa (1969-73). Po studiach zasilił szeregi Płomienia Milowice (1973-80). W tym klubie grał m.in. z Waldemarem Wspaniałym. - Wiesiek był prawdziwym kapitanem zespołu na boisku i poza nim. Miał charyzmę. Mówił mało, ale jak powiedział to wszyscy uważnie go słuchali. Płomień w drugiej połowie lat 70. był jednym z najlepszych zespołów klubowych Europy. Raz zdobylśmy Puchar Europy i raz zajęliśmy trzecie miejsce i o tym drugim medalu nie zawsze pamięta się. W światowej siatkówce był w tamtych czasach kimś na miarę Nikoli Grbica czy Ricardo - powiedział Waldemar Wspaniały.
W piątek uczestnicy Memoriału przeniosą się do Spały. Tam, o godzinie 14.30 w Parku Pokoleń Polskiego Sportu im. Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej na terenie OPO COS spotkają się zawodnicy, którzy występowali w reprezentacji kraju, kiedy ta sięgała po największe sukcesy - złoty medal olimpijski (Montreal 1976), medale MŚ (złoty w Meksyku 1974 i srebrny w Japonii w 2006) i ME (Turcja 2009). W Parku uroczyście otwarta zostanie "Aleja Siatkarzy". Pojawią się tam specjalne tablice upamiętniające siatkarskie sukcesy biało-czerwonych oraz jubileusz 10-lecia działającej w Spale Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS. (więcej na www.pzps.pl)