Puchar Polski w Sportowej Arenie Roku 2012
Nowa hala w Częstochowie już na stałe wpisała się w sportowy krajobraz kraju. Tutaj 29 września 2012 roku rozegrany został mecz o Superpuchar Polski z udziałem Asseco Resovii Rzeszów i PGE Skry Bełchatów.
Wtedy odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. W grudniu bełchatowianie zagrali z Reprezentantami Polski w spotkaniu charytatywnym. Obiekt gościł też uczestników bokserskiej gali.
26-27 stycznia z udziałem Asseco Resovii Rzeszów, Delecty Bydgoszcz, Jastrzębskiego Węgla i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle rozegrany zostanie Enea Cup Finał Pucharu Polski. - Zapowiada się niezwykle atrakcyjna rywalizacja. Trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Cała czwórka drużyn prezentuje równy, wysoki poziom. Na pewno kibice zobaczą siatkówkę na dobrym poziomie. Możemy być pewni wielkich emocji, gdyż trudno przewidzieć wyniki spotkań turnieju – mówi Tomasz Łuszcz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza nową halą sportową w Częstochowie.
Hala może pomieścić ponad siedem tysięcy widzów. Korzystają z niej głównie zawodnicy Wkręt-metu AZS-u Częstochowa, którzy w hali na co dzień trenują, a w soboty lub niedziele rozgrywają swoje mecze.
- W ciągu tygodnia, poza siatkarzami AZS-u, z tego obiektu korzystają, przede wszystkim okoliczne placówki oświatowe m.in. Zespół Szkół gen. Władysława Andersa, Gimnazjum nr 17, które jest objęte programem SOS-u, szermierze WLKS Kmicic oraz częstochowscy piłkarze i piłkarki. Kontaktują się z nami również osoby prywatne, które chcą korzystać z czterech dodatkowych sal gimnastycznych. Obiekt, może zabrzmi to nieskromnie, ale bardzo podoba się ludziom - dodaje Tomasz Łuszcz.
Częstochowska hala do tego stopnia spodobała się ludziom, a szczególnie czytelnikom "Sportplusa", że obiekt przy ulicy Żużlowej wybrali Sportową Arenę Roku 2012. Drugie miejsce zajęła hala w Koszalinie, a trzecie Kaliski Park Wodny. Plebiscyt ten ma już kilkuletnią tradycję. W poprzednich edycjach zwyciężał m.in. stadion żużlowy Motoarena w Toruniu oraz PGE Arena Gdańsk.
Hala jest wielofunkcyjna i została wybudowana za 70 milionów złotych. Może pomieścić na trybunach 7,1 tys. widzów (liczba miejsc stałych wynosi 5843 + 56 miejsc w lożach VIP + 14 miejsca dla osób niepełnosprawnych). Jest 4-kondygnacyjnym budynkiem wykonanym w konstrukcji żelbetowej z jednoprzestrzenną salą wielofunkcyjną - areną o wymiarach 58 x 38 m. Spełnia wymogi FIVB, FIBA, EHF i można tutaj organizować największy imprezy sportowe z mistrzostwami Europy oraz świata.