··· ···
··· ···
··· ···

Puchar Świata: piąta wygrana biało-czerwonych

Polska pokonała Wenezuelę 3:1 (25:27, 25:23, 25:16, 25:23) w piątym meczu Pucharu Świata, kończącym rywalizację w Hamamatsu. MVP spotkania został wybrany Dawid Konarski. Polacy i Amerykanie to aktualnie dwie niepokonane drużyny podczas turnieju rozgrywanego w Japonii i są coraz bliżej upragnionego awansu na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Biało-czerwoni kolejny mecz rozegrają 16 września, a ich rywalem będzie Kanada.

Reprezentacja Polski mecz przeciwko Wenezueli rozpoczęła w zmienionym składzie. Po czterech trudnych  spotkaniach rozegranych odpowiednio z Tunezją, Rosją, Argentyną i Iranem, Stephane Antiga dał odpocząć podstawowym zawodnikom. Wyjściowej szóstce pojawili się natomiast: Karol Kłos, Dawid Konarski, Marcin Możdżonek i Piotr Gacek, którzy do tej pory wchodzili tylko na zmiany. Początek meczu nie stał na najwyższym poziomie. Zespoły nie wystrzegały się prostych błędów w polu serwisowym oraz ataku (w pierwszym secie Polacy oddali rywalom aż 13 punktów po błędach własnych). Biało-czerwoni na pierwszej pauzie objęli dwupunktowe prowadzenie (8:6), po skutecznym ataku ze środka Możdżonka. Wenezuelczycy nie złożyli broni i punkt po punkcie zaczęli odrabiać straty. Co prawda na drugiej przerwie technicznej tracili do mistrzów świata dwa oczka (14:16), ale po wznowieniu gry dzięki dobrej grze w bloku wyszli na prowadzenie (17:16). Od tego momentu zespoły grały punkt za punkt. Dwie ostatnie akcje na wagę zwycięstwa w premierowiej odsłonie meczu wygrali siatkarze z Wenezueli. Najpierw skutecznie z lewego skrzydła zaatakował Kervin Pinerua, a chwilę później z prawego Fernando Gonzalez (27:25).

Kolejna partia lepiej rozpoczęła się dla biało-czerwonych, którzy zaczęli nieco lepiej serwować - głównie Karol Kłos. Z kolei na środku nie do zatrzymania był Możdżonek (8:6). Po wznowieniu gry Polacy poprawili przyjęcie i skuteczność w ataku, dzięki czemu na drugiej pauzie wyszli na prowadzenie (16:12). W tym fragmencie, ciężar gry na swoje barki wziął Dawid Konarski i Rafał Buszek. Kiedy wydawało się, że polski zespół pewnie zmierza po zwycięstwo w tym secie i czteropunktową przewagę utrzyma do końca, rywale włączyli piąty bieg. Wenezuela zaczęła dobrze bronić i wykorzystywać piłki grane w kontrze, dzięki czemu doprowadziła do remisu (19:19). Do tego dołożyła mocną zagrywkę i wyszła na prowadzenie (20:19). Końcówka tej partii podobnie jak wcześniejszej była wyrównana. W decydujących momentach proste błędy popełnili Wenezuelczycy. Polacy natomiast dobrze zagrali blokiem (Możdżonek) i wygrali tego seta (25:23).

Polska seta numer trzy zaczęła z jedną zmianą w składzie. Na środku Mateusz Bieniek zastąpił Karola Kłosa. Tę część meczu nasi zawodnicy rozpoczęli z wysokiego "c". Mocne, odrzucające od siatki zagrywki Konarskiego dałym nam prowadzenie (6:2). Na pierwszej pauzie Polacy utrzymali wypracowaną przewagę punktową (8:4). W dalszej części tej partii siatkarze z Wenezueli popełniali coraz więcej prostych błędów i stracili wyraźnie na swojej skuteczności w pierwszym tempie. Podopieczni Stephane'a Antigi z kolei kontynuowali swoją grę i na drugiej przerwie wyszli na prowadzenie (16:10). W końcówce szkoleniowiec polskiej drużyny zdecydował się wprowadzić na boisko Artura Szalpuka, który pokazał się z dobrej strony. Wspomniany zawodnik zakończył jednocześnie tego seta skutecznym atakiem z prawego skrzydła (25:16).

Zespół Wenezueli wyraźnie podrażniony dość wysoką porażką we wcześniejszym secie, kolejnego zaczęł dużo lepiej. Pewne ataki Pinerua i Gonzaleza sprawiły, że na czasie prowadzili (8:6). Do drugiej przerwy technicznej zespoły grały punkt za punkt. Po autowej zagrywce Ivana Marqueza biało-czerwoni schodzili na pauzę prowadząc jednym punktem (16:15). Tak równa gra toczyła się do stanu (20:20). Następnie podopieczni Vincenzo Nacchiego dwukrotnie ustawili szczleny blok - w ataku został zatrzymanyt Kubiak i Konarski (22:20). Krótka przerwa na żądanie trenera reprezentacji Polski sprawiła, że biało-czerwoni wrócili do swojego rytmu gry i odpowiedzieli równie skuteczną grą w bloku (24:22). W ostatniej akcji meczu skuteczną kiwką z lewego skrzydła popisał się Konarski, który przypieczętował zwycięstwo w tym meczu 3:1. Atakujący, który zdobył w niedzielnym pojedynku 22 punkty został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania.

W poniedziałek reprezentacja Polski przeniesie się do Toyamy, gdzie rozegra trzy mecze kolejne mecze Pucharu Świata. Ich rywalami będzie odpowiednio: Kanada, Egipt i Australia.

Wenezuela - Polska 1:3 (27:25, 23:25, 16:25, 23:25)