PZPS i PLS SA z Godłem „Teraz Polska”
Polski Związek Piłki Siatkowej i Polska Liga Siatkówki SA otrzymały certyfikaty uprawniające do dalszego posługiwania się Polskim Godłem Promocyjnym „Teraz Polska”.
Podczas specjalnej uroczystości w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie certyfikaty z rąk profesora Michała Kleibera – Przewodniczącego Kapituły Konkursu i Krzysztofa Przybyła – Prezesa Zarządu Fundacji „Teraz Polska” odebrali Jacek Sęk – Wiceprezes PZPS i Artur Popko – Prezes PLS SA.
Wyróżnienia są związane z działalnością obydwu organizacji. W przypadku PZPS to uhonorowanie za organizację Siatkarskiej Ligi Narodów, a PLS SA za organizację i prowadzenie rozgrywek lig zawodowych kobiet i mężczyzn wyłaniających mistrzów oraz zdobywców Pucharu, Superpucharu Polski.
Uroczystość poprzedził panel dyskusyjny „Niektóre szczyty można zdobyć tylko razem. Fenomen polskiej siatkówki”, w którym w rolę ekspertów wcielili się Ryszard Bosek – mistrz świata 1974 i olimpijski 1976, Paweł Zagumny – mistrz świata 2014 i mistrz Europy 2009, Jacek Sęk – wiceprezes PZPS, Artur Popko – prezes PLS SA, Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski, a w roli moderatorów wystąpili: Marek Magiera i Andrzej Person.
W trakcie żywej dyskusji, jej uczestnicy wskazywali na elementy sprawiające, że w polskiej siatkówce sukcesy mają charakter powtarzalny i regularny – tak historycznie, jak i współcześnie. Zwracano uwagę, że siatkówka w Polsce ma szerokie podstawy szkoleniowe i ogromny potencjał na kadrowy. Sukcesy w kategorii seniorów, są rezultatem konsekwentnego naboru i wystandaryzowanego szkolenia dzieci i młodzieży od Siatkarskich Ośrodków Szkolnych poprzez szkolenie w klubach, aż po siatkarską edukację w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Każdy z tych elementów jest bardzo ważnym czynnikiem stanowiącym o sukcesach reprezentacji narodowych w kategoriach tak młodzieżowych, jak i seniorskich. Uczestnicy panelu zwrócili także uwagę na zasługi zagranicznych trenerów pierwszych reprezentacji, którzy prezentowali odmienne sposoby pracy z drużyną, ale jednocześnie zauważyli, że istnieje konieczność rozwoju przez rodzimych szkoleniowców.
Jednym z wątków dyskusji było finasowanie polskiej siatkówki, a szerzej polskiego sportu. Zgodnie stwierdzono, że środki zadysponowane na rzecz siatkarskich działań są inwestowane bardzo rozważnie i efektywnie. Bez zaangażowania Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządów, sponsorów, a na początkowym etapie sportowych karier – rodziców, nie byłby możliwe rozwój oraz sportowe sukcesy.
Przyznano także, że bez zaangażowania mediów, a szczególnie telewizji nie jest możliwą popularyzacja i promocja dyscypliny – czyli jej rozwój.
Liczna publiczność przysłuchująca się dyskusji poznała także wiele zabawnych anegdot i zakulisowych, zabawnych historii i związanych z siatkówką.