Siatkarskie inwestowanie
Był srebrny medal mistrzostw świata i tytuł najlepszej drużyny w Europie. Siatkarki dwa razy stawały na najwyższym podium kontynentalnego czempionatu. W ostatnim zajęły trzecie miejsce. W igrzyskach w Pekinie grały dwie nasze reprezentacje. Nikt chyba nie może zaprzeczyć, że polska siatkówka w 21. wieku odnosi sukcesy.
O osiągnięciach oragnizacyjnych nie ma chyba nawet co mówić, nikogo nie trzeba przekonywać Co roku nasi kibice mogą oglądać najlepsze zawodniczki i zawodników świata - czy to przy okazji mistrzostw Europy, Ligi Światowej, World Grand Prix czy przy okazjo rozgrywek klubowych Final Four Ligi Mistrzów.
Czy w ciągu tych ostatnich kilku lat coś zmieniło się w siatkarskiej gminie i powiecie? Czy jest więcej chętnych do uprawiania naszej dyscypliny sportu? I czy każdy młody człowiek, który w plecaku nosi MVP mistrzostw świata za dziesięć czy piętnaście lat znajdzie miejsce do rozwijania swego talentu?
- Ci sami fanatycy, którzy działali w siatkówce to działają dalej. Doszli też nowi nauczyciele, którzy zachęceni wynikami reprezentacji chcą w tej dyscyplinie realizować. Zaczęli w siatkówce pracować, co zresztą widać po kursach. Przybywa młodzieży, która chce dostać się do istniejących ośrodków i tam trenować. Natomiast w sensie nowych rozwiązań systemowych płynących z góry nic takiego jak nie było tak nie ma. Dalej brakuje systemu szkolenia, który utalentowane dzieci wyławiałby - powiedział Krzysztof Felczak, trener kadr narodowych oraz zespołów ekstraklasy. Pracuje od wielu lat w czołowym młodzieżowym klubie Polski MOS Wola Warszawa.
Krzysztof Felczak przypomniał słowa Julio Velasco, który powiedział, że Polska jest krajem niezliczonych talentów w siatkówce. - Cierpliwie pracując mogłaby doczekać się fantastycznych sukcesów, następujących po sobie rok po roku - mówił jeden z najsłynniejszych trenerów w historii tej dyscypliny sportu.
W Warszawie liczba klubów szkolących siatkarską młodzież nie powiększyła się. - Dalej są kluby Metro oraz MDK z trenerami Wojciechem Szczuckim i Wojciechem Górą no i MOS Wola - mówi Krzysztof Felczak. - Powstały szkolne i osiedlowe kluby. Jeszcze nie dopracowały się systemu, gdyż nie mają go skąd ściągnąć. Nie mają jeszcze wychowanków na poziomie ligowym. Wszystko to jest kwestią może uporu tych działaczy. którzy muszą się gdzieś tam przebić przez gąszcz sportowej rywalizacji oraz przepisów i różnych historii finansowych, które dotyczą małych klubów. Pomocy jakby dla takich klubów nie ma. Nie jesteś dobry, nie masz sukcesów, to nie masz dotacji. Tak jest w całym polskim sporcie. Żeby coś zacząć, to trzeba zainwestować.
Jak podkreślił Krzysztof Felczak pierwszą inwestycją jaka się pojawia jest czas oraz energia trenerów i ich pasja. - Robią po to, żeby kogoś znaleźć i wyszkolić - zakończył trener Felczak. Dodał on, że duże kluby ligowe zaczynają coraz więcej uwagi poświęcach na szkolenie młodzieży. - Rozwija się praca z młodzieżą w Bełchatowie - powiedział. - To samo jest w Kędzierzynie. Dużą pracę wykonuje się w Resovii. Kluby z dobrymi budżetami oraz dobrą infrastrukturą zaczynają myśleć o pracy z najmłodszymi oraz żeby przy swoich klubach wyławiać najlepszych i szkolić.
Ważną rolę, w opinii byłego trenera Stolarki Wołomin i AZS Politechniki Warszawskiej, w kształtowaniu kariery młodego sportowca mogą odegrać rodzice. - Znamy wiele nazwisk z branży, gdzie rodzice kierowali jego poczynaniami. Wyrosły już nam drugie pokolenia reprezentantów Polski. O tym, że Bartek Kurek ma talent wiedzieliśmy jeszcze zanim zaczął grać w reprezentacji kadetów. Na pewno w kształtowaniu jego siatkarskiej drogi sporą rolę odegrał ojciec, czołowy w przeszłości polski siatkarz - dodał Krzysztof Felczak.
Od siebie można dodać, że dla rodziców finansowanie treningu utalentowanego sportowca może być taką samą inwestycją w przyszłość dziecka jak opłacanie studiów na renomowanej uczelni na wydziale prawniczym czy medycznym. Doskonale znane są przypadki z tenisa czy łyżwiarstwa figurowego. Kariera w tej ostatniej dyscyplinie wcale nie musi zakończyć się zdobyciem medalu olimpijskiego. Podpisanie kontraktu w rewii może być bardzo atrakcyjne.