··· ···
··· ···
··· ···

Sobota z PlusLigą: Cerrad Czarni Radom - AZS Częstochowa 3:1

Cerrad Czarni Radom pokonali AZS Częstochowa 3:1 (27:25, 23:25, 25:17, 25:21) w meczu 17. kolejki PlusLigi. Gospodarze tylko w drugiej partii pozwolili częstochowianom przejąć inicjatywę na boisku. MVP spotkania został wybrany Artur Szalpuk, który zdobył dla swojej drużyny 24 punkty i atakował 58% skutecznością.

Gospodarze stanęli przed szansą zrehabilitowania się za porażkę poniesioną w środę z AZS Politechniką Warszawską. - Przed nami trudny mecz, bo już starcie z Politechniką pokazało, że jeśli drużyna jest niżej od nas w tabeli, nie oznacza, że przyjedzie się przed nami położyć - przyznaje Wojciech Żaliński. Skrzydłowy Cerrad Czarnych zaraz dodaje. - Będziemy chcieli pokazać, że jednak potrafimy grać skuteczną siatkówkę. Z Częstochową musi być lepiej - wykłada. Wskazuje też receptę na sukces. - Nie możemy tak jak w środę zapraszać rywala do gry - zapewniał przed spotkaniem.

Częstochowianie pierwszą partię sobotniego meczu rozpoczęli z Tomaszem Kowalskim na rozegraniu, który zastąpił kontuzjowanego Rafaela Redwitza oraz Michałem Szalachą, nominalmym środkowym, który zaczął spotkanie na ataku. Takie ustawienie zespołu gości zaskoczyło gospodarzy. Z kolei w szergach biało-zielonych bardzo dobrze spisywał się wspomniany Szalacha (5:3). Jednak radomianie dość szybko odrobili straty i doprowadzili do remisu (5:5). Cerrad Czarni jeszcze przed przerwą techniczną wypracowali dwupunktową przewagę (8:6). Po wznowieniu gry podopieczni Raula Lozano przejęli inicjatywę na boisku. W ataku świetnie spisywał się Bartłomiej Bołądź oraz Artur Szalpuk (12:7). Gospodarze wypracowaną przewagę utrzymali na drugim czasie. Przed przerwą skutecznie ze skrzydła zaatakował Wojciech Żaliński (16:11). Kiedy wydawało się, że radomianie pewnie wygrają premierową odsłonę meczu, do gry włączyli się goście. Dzięki dobrej obroni i skutecznemu kontratakowi zniwelowali stratę do jednego oczka (21:22). Końcówka seta była bardzo zacięta, ale ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili siatkarze z Radomia. Najpierw skutecznie po bloku zaatakował Szalpuk, a chwilę później piłkę w aut posłał Szymura (27:25).

AZS seta numer dwa rozpoczął z wysokiego "c". Dzięki dobrej zagrywce i problemach z przyjęciem rywali objął prowadzenie (3:0). Gospodarze łatwo się nie poddali i jak szybko stracili kilka punktów, równie szybko doprowadzili do remisu (4:4). Od tego momentu drużyny zaczęły grać punkt za punkt. Na czasie na nieznaczne prowadzenie wysunęli się radomianie (8:7). Po wznowieniu gry, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszym secie inicjatywę przejęli zawodnicy z Radomia. Na drugiej przerwie technicznej zwiększyli swoją przewagę do pięciu oczek (16:11). W tym fragmencie gry bardzo dobrze w ataku oraz polu serwisowym spisywał się Szalpuk.  W tej sytuacji trener Michał Bąkiewicz zdecydował się na zmianę atakującego - miejsce Szalachy zajął Felipe Bandero. Zmiana okazała się strzałem w dziesiątke, bowiem Czarni zaczęli popełniać błąd za błędem (16:15). W końcówce Akademicy objęli prowadzenie (21:18). Tym razem nie pozwolili sobie juz wydrzeć z rąk wygranej (25:23).

Częstochowianie kolejną partię rozpoczęli z Bandero na ataku. Do przerwy technicznej zespoły grały punkt za punkt. Na czasie na prowadzenie wyszli radomianie (8:7). Równa gra toczyła się do drugiej przerwy, na której gospodarze odskoczyli na dwa oczka, po udanym ataku Michała Ostrowskiego (16:14). Następnie warunki dyktowali siatkarze Cerradu Czarnych. Wygraną w tym fragmencie meczu przypieczętował skutecznym atakiem Żaliński (25:17).

W secie numery cztery zespoły grały równo tylko do stanu (8:8). Następnie gra toczyła sie pod dyktano podopiecznych argentyńskiego szkoleniowca. Ciężar gry w ataku na swoje barki wziął Szalpuk i Bołądź. Na drugiej pauzie prowadzenie Czarnych wzrosło do pięciu oczek (16:11). W końcówce Akademicy, dzięki skutecznej grze Bandero zniwelowali stratę do dwóch punktów (19:21). Jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy. Ostatni punkt w tym secie, jak i całym meczu dla swojej drużyny zdobył Bołądź (25:21).