··· ···
··· ···
··· ···

Sobota z PLusLigą: GKS Katowice - Jastrzębski Węgiel 2:3

GKS Katowice przegrał z Jastrzębskim Węglem 2:3 (23:25, 25:23, 20:25, 28:26, 9:15) w meczu 23. kolejki PlusLigi. MVP Rafał Szymura. Byliśmy świadkami bardzo dobre meczu.

Zespół gości, wicelider tabeli, przyjechał do Katowic z nowym trenerem. Miejsce Luke'a Reynoldsa w górniczym klubie zajął dobrze znany polskim kibicom Włoch Andrea Gardini, były szkoleniowiec klubów z Olsztyna i Kędzierzyna-Koźla. Jastrzębianie chcieli jak najlepiej zaprezentować pod wodzą nowego szkoleniowca. Katowiczanie kilka razy w tym sezonie pokazali się z dobrej strony. Zapowiadało się ciekawe spotkanie i takie było.

Początek spotkania był dość równy, dopiero problemy gospodarzy ze skończeniem akcji po przyjęciu sprawiły, że konieczne okazało się skorzystanie z przerwy przy wyniku 7:3 dla gości. Kilkupunktowe prowadzenie jastrzębian utrzymywało się, jako że gracze Andrei Gardiniego szybko kończyli akcje po obronie i nie pozwalali rywalom na korzystną serię mimo wielu błędów w polu zagrywki. Sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść GKS, po bloku Jakuba Jarosza i serii świetnych serwisów Kamila Kwasowskiego (16:17) katowiczanie mogli mieć nadzieję na odmianę losów partii, która stawała się coraz ciekawsza. Po ataku Rafał Szymury w siatkę na tablicy wyników pojawił się remis 21:21 i widoki na dobry finisz. Ostatecznie o losach seta zadecydowały dwie ostatnie akcje, czyli pewny atak Jurija Gladyra i niecelne uderzenie Kwasowskiego (23:25).

Kolejną partię GKS zaczął od trzech straconych punktów po zagrywkach Szymury. Straty nadrabiał swoim sprytem Adrian Buchowski, a po blokach Kohuta i Firleja był remis (6:6). Widać było, że wróciła stara, dobra GieKSa – pewna w przyjęciu, skuteczna w ataku i obronie, a do tego dokładająca do gry nieco fantazji. Już w połowie seta było jasne, że o wyniku znów zadecydują detale. Po drugiej z rzędu wymianie zakończonej punktem dla jastrzębian potrzebne było 30 sekund przerwy (15:18). GKS nieustannie walczył o odrobienie strat, co udało mu się po zdecydowanym ataku o blok Jarosza, będącym podsumowaniem cierpliwej i spokojnej gry. Dzięki wygraniu ważnego punktu po weryfikacji wideo i punkcie Jarosza, bohatera partii, doszło do remisu w setach (25:23).

Widać było, że porażka podrażniła siatkarzy z Jastrzębia-Zdroju, którzy odpowiadali szczelnym blokiem i presją na zagrywce (3:6). Tym razem siatkarzom GieKSy brakowało odpowiedniej celności, co odbijało się na rezultacie. Po asie serwisowym Szymury było już 12:7 dla przyjezdnych i należało szukać nowych sposobów na poprawę gry GKS. Mimo wielu wysiłków katowiczan i okazanej determinacji set zakończył się wygraną przeciwników 25:20.

GKS wszedł w czwartą partię z nowymi siłami. Grał na granicy ryzyka, ale tak należało grać z jednym z najlepszych zespołów w Polsce (8:7). Goście z górniczego miasta zdołali odpowiedzieć punktami blokiem, a po udanej zagrywce Szymury konieczna była interwencja trenera Słabego. Odpowiedź GieKSy była szybka. Set był pełen szalonych obron, które utrzymywały gospodarzy w grze, ale zbyt często podawali oni rękę rywalom, co poskutkowało serią dającą jastrzębianom wynik 20:17. GKS robił absolutnie wszystko, by nie dopuścić do zakończenia spotkania.Gra na przewagi zakończyła się dwoma perfekcyjnymi zagraniami GieKSy, punktem Buchowskiego i zapewnieniem sobie punktu (28:26)!

Ostatniego seta nieco lepiej zaczęli zawodnicy trenera Gardiniego, jednak GKS szybko doprowadził do remisu 4:4 po tym, jak Kwasowski wygrał walkę o piłkę na siatce. We znaki dawał się katowiczanom doskonale znający katowicką halę Szymura, a strony boiska zmieniały przy wyniku 8:5 dla jastrzębian. Tym razem GKD nie mógł postawić się silnemu rywalowi, który chętnie korzystał z każdej szansy na punkt i często zatrzymywał uderzenia rywala.