Startowaliśmy w Radzyminie
29 września 2000 roku w transmitowanym przez telewizję publiczną w programie regionalnym meczu siatkarzy, Stolarka Wołomin przegrała w Radzyminie z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem Koźle 0:3 (22:25, 22:25, 24:26). Tak się rozpoczęła sportowa historia Polskiej Ligi Siatkówki.
W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie siatkówką w Polsce ogromnie rosło. Przyczyniły się do tego sukcesy reprezentacji juniorów, a następnie udział w Lidze Światowej pierwszej reprezentacji. Jej barw broniło wielu zawodników, którzy w 1997 roku w Bahrajnie zdobyli mistrzostwo świata juniorów. Działacze klubowi i Polskiego Związku Piłki Siatkowej dostrzegali potrzebę zmiany struktur organizacyjnych ligi i dostosowania ich do nowej rzeczywistości.W piątek 30 czerwca 2000 roku w Poznaniu, przed meczem Ligi Światowej z Hiszpanią, podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA. Udziałowcami zostało dziesięć klubów serii A i Polski Związek Piłki Siatkowej. Założyciele ustalili Statut Spółki oraz powołali jej pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą. Prezesem wybrano Artura Popko. 27 lipca 2000 roku spółka została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Wydział Gospodarczy Rejestrowy Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy
Kapitał wyjściowy wynosił 1 milion 100 tysięcy złotych. Każdy z udziałowców spółki wpłacił po 100 tys. zł. Głównym zadaniem spółki jest zarabianie pieniędzy dla klubów, reprezentowanie ich interesów w podpisywaniu umów z telewizjami, poszukiwanie strategicznych sponsorów.
We wtorek 22 sierpnia 2000 w Warszawie Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Mieczysław Nowicki, podpisał koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Siatkówka, jako czwarta dyscyplina w Polsce - po boksie, koszykówce i piłce nożnej - otrzymała prawo organizowania zawodowych rozgrywek ligowych oraz rozgrywek o Puchar Polski począwszy od tej ich fazy, do której rywalizacji przystąpią drużyny ligi zawodowej.
- Uważam, że piłka siatkowa dalej będzie się rozwijała. Od momentu uzyskania koncesji poprzeczka została ustawiona wyżej. Sądzę, że podniesie się poziom sportowy ligi, a co za tym idzie nasz zespół narodowy grać będzie lepiej i weźmie udział w igrzyskach w Atenach - powiedział dziennikarzom Mieczysław Nowicki po podpisaniu koncesji. Reprezentacja Polski zagrała w turnieju olimpijskim w 2004 i 2008 roku. W 2006 została wicemistrzem świata, a w 2009 mistrzem Europy.
W historycznych, pierwszych rozgrywkach udział wzięli: Mostostal-Azoty Kędzierzyn Koźle, Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa, Jastrzębie Borynia, Warka Strong Club WKS Czarni Radom, Indykpol AZS UWM Olsztyn, T.S. Stolarka Wołomin, KS Nysa, KS Morze Szczecin, KS Stilon Gorzów i Kazimierz Płomień Polska Energia Sosnowiec. W takiej też kolejności drużyny ukończyły rywalizację.
Przekazanie uprawnień Lidze nastąpiło w warunkach sporządzonej i podpisanej umowy, przedłużonej 18 września 2003 roku, a następnie 14 marca 2004 roku. Zarząd Spółki podpisał 25 września 2000 roku umowę z klubami, uczestniczącymi w rozgrywkach ligi zawodowej, w której uregulowane zostały zasady funkcjonowania ligi oraz przekazanie praw telewizyjnych i reklamowych do rozgrywek profesjonalnych. Załącznikiem do umowy jest "Regulamin Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn", według którego prowadzone są rozgrywki.
7 listopada 2001 został wprowadzony w życie regulamin Sądu Polubownego PLS, a 12 grudnia 2001 roku ukonstytuował się pierwszy, dziewięcioosobowy skład Sądu z jego Prezesem, Zastępcą Prezesa i Sekretarzem. Było to wypełnienie obowiązku, ustalonego w regulaminie Ligi.
W sezonie 2001/2002 beniaminek Skra Bełchatów odegrał ważną rolę w sportowej rywalizacji. Prowadzony przez Wiesława Czaję zespół zdobył brązowy medal. Była to zapowiedź przyszłych sukcesów tego klubu. W sezonie 2002/2003 Stolarkę Wołomin zastąpiła KP Polska Energia Sosnowiec. W tym przypadku o grze w gronie najlepszych zadecydowały względy finansowe. W sezonie 2003/2004 zagrał po latach w ekstraklasie stołeczny zespół. Prowadzona przez trenera Lecha Zagumnego AZS Politechnika Warszawska pewnie wygrała serię B.
Finałowy turniej Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 odbył się w połowie grudnia w Olsztynie z udziałem miejscowego PZU AZS, Mostostalu Azotów Kędzierzyna Koźla, KP Polskiej Energii Sosnowiec i Skry Bełchatów, która w decydującym meczu pokonała gospodarzy 3:1. Siatkarze z Bełchatowa zdobyli PP w dwóch następnych sezonach.
W 2008 roku w turnieju w Poznaniu zostali zdetronizowani. W półfinale przegrali z Jastrzębskim Węglem. Rok później w Kielcach odzyskali trofeum. PGE Skra Bełchatów jest najlepszym zespołem PlusLigi ostatnich lat. Pierwszy tytuł mistrza kraju zdobyła w sezonie 2004/05 i od tego czasu niepodzielnie dominuje w kraju. Jednym z twórcą sucesów był Daniel Castellani, który w 2009 roku wygrał konkurs na trenera męskiej reprezentacji i odszedł z pracy z PGE Skry po zakończeniu sezonu 2008/09.
Wcześniej w ekstraklasie siatkarzy taką serią tytułów mistrzowskich mógł pochwalić się Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle. Zespół ten zdobył złoty medal w sezonie 1997/98, a następnie triumfował w latach 2000-2003. W sezonie 2003/04 w Polskiej Lidze Siatkówki triumfował Ivett Jastrzębie Borynia. W 21. wieku tylko trzy kluby - z Kędzierzyn-Koźla, Jastrzębia i Bełchatowa - dostąpiły zaszczytu zwycięstwa w najwyższej klasie rozgrywkowej siatkarzy. W tym miejscu można dodać, że w czasie gdy odbywały się rozgrywki profesjonalne, polskie kluby - Mostostal Azoty i PGE Skra - były organizatorami bardzo prestiżowych turniejów Final Four.
Historycznym dniem w zawodowych rozgrywkach ekstraklasy siatkówki był 15 kwietnia 2008 roku. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. oraz Polkomtel S.A. podpisały pięcioletnią umowę sponsorską, na mocy której w sezonie 2008/09 Plus został sponsorem tytularnym ekstraklasy siatkarskiej kobiet i mężczyzn. Sezon 2007/08 był ostatnim w historii Polskiej Ligi Siatkówki. W następnym rozgrywki nazywały się PlusLiga.
Podpisanie umowy z Polkomtelem S.A. było ewenementem na krajowym rynku sponsoringu. Do tej pory nie zdarzyło się bowiem, aby jakakolwiek firma, na tak długi okres podjęła się wspierania finansowego jednej dyscypliny sportu. Na decyzję Polkomtela S.A. wpłynęły niewątpliwie: przejrzystość finansowa spółki, zainteresowanie jakim cieszy się w Polsce siatkówka w Polsce, zaufanie jakim Polskim Związek Piłki Siatkowej obdarzyła Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) oraz współpraca z Telewizją Polsat, która jest patronem medialnym rozgrywek siatkarskich w Polsce. Obecnie PlusLiga uważana jest za jedną z najlepszych w świecie. Powrót do listy