··· ···
··· ···
··· ···

TAURON Puchar Polski: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pierwszym finalistą!

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała po zaciętym boju Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (20:25, 25:19, 25:18, 20:25, 15:11) w pierwszym półfinałowy meczu TAURON Pucharu Polski Mężczyzn 2021, który w sobotę i niedzielę rozgrywany jest w HWS Suche Stawy w Krakowie. MVP został wybrany Jakub Kochanowski. To 63. edycja tego turnieju. Warto przypomnieć, że przed rokiem w związku z pandemią koronawirusaa nie odbył się turniej finałowy. Dwa lata wcześniej natomiast po Puchar Polski sięgnęli właśnie kędzierzynianie, którzy w niedzielę staną przed szansą obrony trofeum. W drugim spotkaniu o awans do niedzielnego finału powalczy Jastrzębski Węgiel oraz Trefl Gdańsk.

W pierwszym sobotnim półfinale TAURON Pucharu Polski Mężczyzn 2021 w hali Suche Stawy w Krakowie stanęła drużyna Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Aluron CMC Warta Zawiercie. Kędzierzynianie, którzy zajęli pierwsze miejsce na koniec rundy zasadniczej PlusLigi w historii klubu siedmiokrotnie sięgali po Puchar Polski.

- Teraz w naszych głowach jest przede wszystkim mecz półfinałowy z zespołem z Zawiercia. Chciałbym, żeby mój zespół podszedł do tego spotkania, tak jak do wszystkich dotychczasowych meczów - powiedział Nikola Grbić, trener Grupy Azoty ZAKSY.

Dla zawiercian jest to drugi w historii klubu udział w półfinale Pucharu Polski. - Cieszymy się z obecności tutaj - dla nas miejsce w czołowej czwórce TAURON Pucharu Polski jest zaszczytem. Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne zadanie nas czeka. W tej chwilii Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to zespół grający być może najlepszą siatkówkę w Europie. Postaramy się powalczyć i zagrać swoją najlepszą siatkówkę.

Pierwszą partię półfinałowego meczu od skutecznego ataku z przechodzącej piłki rozpoczął Jakub Kochanowski 1:0. Chwilę później bardzo dobrym atakiem z prawego skrzydła odpowiedział Mateusz Malinowski 1:1. W dalszej części zespoły grały punkt za punkt 4:4 i 7:7. Kiedy w polu serwisowym Aluron CMC Warty pojawił się Patryk Niemiec, zawiercianie odskoczyli na dwa oczka 9:7. Do tego podopieczni Igora Kolakovicia ustawiali szczelny blok i bardzo dobrze spisywali się w kontrataku 11:8. Grę kędzierzynian nieco uspokoiła przerwa na żądanie trenera Nikoli Grbicia 10:11. Drużyna z Zawiercia walczyła i nie zwalniała ręki w polu serwisowym 18:15. Do końca wywierała presję na zespole z Kędzierzyna-Koźla 18:23. Premierową odsłonę meczu Aluron CMC Warta wygrał pewnie 25:20. Ostatni punkt zdobył Piotr Olczyk z lewego skrzydła.

Seta numer dwa od udanego ataku rozpoczął Aleksander Śliwka 1:1. Kilka akcji drużyny grały punkt za punkt 2:2. Widać było, że zwycięstwo w pierwszej partii, dodało dużo pewności zawiercianom. Dało się zauważyć, że ekipa z Zawiercia podejmowała pełne ryzyko na zagrywce, m.in. Garett Muagututia 5:2. Świetnie funkcjonował również blok siatkarzy Aluronu CMC Warty 6:3. Z kolei zawodnicy ZAKSY nie wystrzegali się prostych błędów. Co więcej, mieli niską skuteczność w pierwszej akcji. Grupa Azoty ZAKSA przetrzymała ten trudniejszy fragment gry i odpowiedziała równie mocnym serwisem, m.in. Kamil Semeniuk 7:7 i 9:7. W tej sytuacji Igor Kolaković poprosił o pierwszy czas dla swojej drużyny. To było dobre posunięcie, bowiem zawiercianie szybko wyrównali wynik 9:9. W dalszej części na prowadzeniu byli jednak mistrzowie Polski 12:9. Jurajscy Rycerze walczyli, ale w drugiej połowie tej partii warunki gry dyktowali kędzierzynianie 18:15. Do końca utrzymali już odpowiednią koncentracją, zwyciężając pewnie 25:19. W ostatniej akcji tej części półfinału, ZAKSA zatrzymała szczelnym blokiem atak Muagututi.

Początek trzeciej partii to kopia wcześniejszej z tą różnicą, że dość szybko na prowadzenie wysunęła się Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 5:2. W ataku dobrze spisywał się Łukasz Kaczmarek oraz Śliwka 10:6. Zawiercianie znacząco stracili na skuteczności w pierwszej akcji 8:12. Za to zespół z Kędzierzyna-Koźla utrzywał równy rytm gry. Jurajscy Rycerze walczyli 13:15, ale w drugiej połowie seta sytuację na parkiecie kontrolowali kędzierzynianie 18:13. Serią dorbych zagrywek popisał się Krzysztof Rejno. Do tego w bloku nie miał sobie równych Kochanowski. Na niewiele zdały się zmiany w szeregach Aluron CMC Warty. ZAKSA bardzo pewnie zwyciężyła 25:18, a ostatni punkt dla swojego zespołu zdobył Śliwka.

Podopieczni Nikoli Grbicia poszli za ciosem. W czwartym secie bardzo szybko narzucili zawiercianom swój rytm gry 8:4. Kędzierzynianie utrzymali bardzo dobrą skuteczność w ataku 10:6. Ponadto mocną, taktyczną zagrywką sprawiali rywalom sporo problemów z wyprowadzeniem skutecznej pierwszej akcji 11:7 i 16:12. Jeśli ktoś sądził, że Aluron CMC Warta złoży broń, ten był w błędzie. Zawiercianie coraz lepiej bronili piłkę w polu i wyprowadzali skuteczne kontrataki, m.in. Malinowski 18:18. Wspomniany atakujący świetnie również zagrywał 20:18. Dobra zmianę w szeregach Jurajskich Rycerzy dał Paweł Halaba 22:19. Zespół z Zawiercia zachował chłodną głowę w końcowej fazie tego seta, wygrywając 25:20 i doprowadzając do remisu, w tym sobotnim półfinale TAURON Pucharu Polski Mężczyzn 2021. W ostatniej akcji atak Kaczmarka zatrzymał podwójny blok zawiercian.

Zwycięzcę pierwszego półfinałowego meczu TAURON Pucharu Polski, który rozgrywany jest w Krakowie wyłonił tie-break. Pierwsze akcje zespoły grały punkt za punkt 1:1. W dalszej części swoją przewagę zaczęli budować siatkarze Grupy Azoty ZAKSY 5:2. Jurajskich Rycerzy do walki próbował poderwać Muagututia 3:5. Jednak przed zamianą stron zawodnicy mistrza Polski wypracowali czteropunktową przewagę 8:4. Po wznowieniu gry kędzierzynianie utrzymywali wysoki poziom ataku. W tym elemencie ręki nie zwalniał Kaczmarek 12:8. Aluron CMC Warta Zawiercie walczył do końca. Jednak ostatnie słowo należało do ZAKSY 15:11. Ostatni punkt na wagę awansu do niedzielnego finału TAURON Pucharu Polski Mężczyzn 2021 zdobył Kaczmarek.

– Już wkrótce poznamy zwycięzcę, z każdą godziną, minutą i chwilą napięcie wyczuwalnie rośnie. Mamy nadzieję, że drużyny zaprezentują swoje największe walory, a publiczność, choć wirtualnie ściskać będzie kciuki za swoich ulubieńców – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia S.A.

Program i wyniki TAURON Pucharu Polski Mężczyzn 2021
13 marca (sobota)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (20:25, 25:19, 25:18, 20:25, 25:11). MVP: Jakub Kochanowski
godz. 17.30 Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk

14 marca (niedziela)
godz. 14.45 Finał: zwycięzca meczu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - zwycięzca meczu Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk