Tomasz Łuszcz: obiekt jest nowy i podoba się ludziom
- Z nowej hali będą przede wszystkim korzystać zawodnicy Wkręt-metu AZS-u Częstochowa. Oprócz siatkarzy z obiektu skorzystają szermierze oraz okoliczne placówki oświatowe – mówi Tomasz Łuszcz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza nową halą sportową w Częstochowie.
Hala przy ulicy Żużlowej w Częstochowie gościła już Asseco Resovię Rzeszów oraz PGE Skrę Bełchatów w meczu o Superpuchar Polski. Uczestnicy tego wydarzenia byli zadowoleni, podobnie jak kibice, którym marzą się kolejne ważne spotkania w grach zespołowych.
plus liga.pl: Ile czasu zajęło wybudowanie i wyposażenie hali na Zawodziu, która pod koniec września oficjalnie została oddana do użytku?
Tomasz Łuszcz: 3 września przyjąłem w użytkowanie halę. Dokładnie nie pamiętam, w którym momencie pojawił się pomysł wybudowania takiego obiektu, ale sam cykl budowy zajął około dwóch lat. 21 września zakończyliśmy wyposażanie obiektu. Tuż przed Superpucharem Polski pewne elementy były jeszcze przestawiane, zamieniane i montowane. Chcieliśmy, żeby wszystko znajdowało się na właściwym miejscu.
- Z nowej hali korzystać będą przede wszystkim siatkarze AZS-u Częstochowa. Jakie inne plany zagospodarowania i wykorzystania obiektu ma MOSiR?
- Rzeczywiście z tej hali głównie będą korzystać zawodnicy Wkręt-metu AZS-u Częstochowa, którzy w soboty lub niedziele będą rozgrywać swoje mecze. Natomiast w ciągu tygodnia oprócz siatkarzy z tego obiektu skorzystają, przede wszystkim okoliczne placówki oświatowe, bo już takie zgłoszenia mamy m.in. z Zespołu Szkół gen. Władysława Andersa, z Gimnazjum nr 17, które jest objęte programem SOS-u. Zamierzają tutaj również trenować szermierze. Kontaktują się z nami również osoby prywatne, które chcą korzystać z dwóch dodatkowych sal gimnastycznych. Obiekt jest nowy i podoba się ludziom. Z czasem będą tutaj odbywały się różne zajęcia rekreacyjne.
- Hala może pomieścić prawie siedem tysięcy osób. Zapewne będziecie chcieli państwo udostępnić ją również na większe imprezy i wydarzenia sportowe.
- W Częstochowie mamy w grach zespołowych jeden zespół na wysokim poziomie ligowym. Jest nim Wkręt-met AZS Częstochowa z PlusLigi. Koszykarze występują w trzeciej lidze i na dzień dzisiejszy sami zadeklarowali, że ten obiekt jest dla nich za duży i pozostaną w hali Polonia. W piłce ręcznej, niestety, nie mamy tradycji. Tak naprawdę możemy liczyć na wydarzenia sportowe o randze bardziej ogólnopolskiej, np. finał Pucharu Polski w którejś z gier zespołowych. Przyznam, że marzy mi się mecz piłki ręcznej mężczyzn o wysoką stawkę, ponieważ tego częstochowianie dawno nie widzieli. Myślę, że byłoby to wyjątkowe wydarzenie dla tego miasta.
- Czy przewidujecie państwo organizację w nowej hali imprez pozasportowych?
- Wielkość sali i zaplecze socjalne obiektu pozwala na organizację np. wystaw. Trzeba jednak pamiętać, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie został powołany do organizowania np. imprez kulturalnych. Jego zadaniem jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb mieszkańców w zakresie sportu i rekreacji.