Tylko Projekt nie ma jeszcze tego trofeum. Dla kogo TAURON Puchar Polski?
Z drużyn, które wciąż jeszcze mają szanse na triumf w tegorocznych rozgrywkach TAURON Pucharu Polski, tylko Projekt Warszawa nigdy nie sięgnął po to trofeum. Na liście klubów, które w swojej historii zdobywały Puchar Polski, jest dwadzieścia siedem nazw. Najwięcej, bo aż osiem, ma Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Z grona półfinalistów (Trefl Gdańsk i Asseco Resovia Rzeszów) oraz ćwierćfinalistów, którzy jeszcze nie rozegrali meczów decydujących o awansie do Final Four (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PSG Stal Nysa, Jastrzębski Węgiel), które mają w swoim dorobku triumf w Pucharze Polski najdłużej na sukces czeka zespół z Rzeszowa. Resovia trzykrotnie sięgnęła po to trofeum, wygrywając w 1975, 1983 i 1987 roku. W 1996 roku jedyny raz w swojej historii Puchar Polski wywalczyła Stal Nysa, a z kolei trzy kolejne zespoły sięgały po to trofeum już w XXI wieku – ZAKSA w 2000, 2001, 2002, 2013, 2014, 2017, 2019 i 2021 roku, Jastrzębski Węgiel w 2010, a Trefl w 2015 i 2018 roku. Trenerem tej ostatniej drużyny przy obu sukcesach był Andrea Anastasi, obecny trener warszawskiej drużyny.
W tabeli wszech czasów za ekipą z Kędzierzyna-Koźla są PGE Skra Bełchatów i Indykpol AZS Olsztyn, które mają na liście sukcesów po siedem zwycięstw w rozgrywkach o Puchar Polski. Pięć razy Puchar Polski zdobyła Legia Warszawa – ostatni raz w 1995 roku – a po trzy razy Płomień Milowice/Sosnowiec, AZS-AWF Warszawa i Hutnik Kraków.
W ostatnich dziesięciu turniejach finałowych Pucharu Polski wygrywały tylko trzy drużyny – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (pięć razy), PGE Skra Bełchatów (trzy razy) i Trefl Gdańsk (dwa razy). Z tego grona tylko PGE Skra nie ma już szans na powiększenie tego dorobku w 2022 roku, bo w ćwierćfinale uległa Asseco Resovii Rzeszów.
Warto też zerknąć na listę triumfatorów rozgrywek pucharowych w Polsce, bo są na niej zespoły, które niegdyś liczyły się mocno w polskiej siatkówce, jak choćby AZS-AWF Warszawa, AZS Częstochowa, Płomień Sosnowiec, Resursa Łódź, Stilon Gorzów Wlkp., czy AZS Warszawa. W sumie na liście zdobywców Pucharu Polski jest 27 klubów z jedenastu województw. Puchar Polski siatkarzy nigdy nie trafił tylko do klubów w Zachodnio-Pomorskiem, Podlaskiem, Lubelskiem, Świętokrzyskiem i Kujawsko-Pomorskiem.
Turniej finałowy TAURON Pucharu Polski odbędzie się 26 i 27 lutego w hali Orbita we Wrocławiu.
Powrót do listy