W ten weekend startuje LŚ 2017
W piątek zostaną rozegrane pierwsze mecze 28. edycji Ligi Światowej. Reprezentacja Polski prowadzona przez Ferdinando De Giorgiego rozpocznie rywalizację od spotkań wyjazdowych. We włoskim Pesaro zmierzy się odpowiednio z Brazylią, Włochami i Iranem.
Podobnie jak w minionym sezonie, walka o udział w Final Six Ligi Światowej toczyć się będzie w serii turniejów. W pierwszy weekend siatkarze I Dywizji będą rywalizować w Pesaro (Brazylia, Iran, Polska, Włochy), Nowym Sadzie (Belgia, Kanada, Serbia, USA) oraz Kazaniu (Argentyna, Bułgaria, Francja, Rosja).
W I Dywizji zagra dwanaście zespołów. Podzielone one zostały na dziewięć grup. Każda drużyna znalazła się w trzech grupach. Po rozegraniu wszystkich meczów punkty zostaną zsumowane we wspólnej tabeli. Najlepsze pięć drużyn awansuje do fazy finałowej (Final Six). Stawkę finalistów uzupełni gospodarz turnieju, w tym roku jest to Brazylia. Finał zostanie rozegrany w Kurytybie w dniach 4-8 lipca 2017.
Finał tej prestiżowej imprezy odbędzie się w Brazylii po raz szósty, wcześniej turnieje siatkarzy gościły w Sao Palo (1993), Rio de Janeiro (1995, 2008, 2015) oraz Belo Horizonte (2002).
Ubiegłoroczną edycję Ligi Światowej wygrała Serbia. - W tym roku będziemy bronić tytułu. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby znowu zdobyć medal - powiedział Nikola Grbić, trener serbskiej drużyny.
Z kolei Marko Ivović dodał - Nasz zespół ma duży potencjał. Stać nas na dobrą grę i musimy to wykorzystać. Wierzę w to, że w każdym turnieju zaprezentujemy dobrą siatkówkę. Każdego dnia ciężko trenujemy. Myślę, że ta praca jest jeszcze cięższa niż rok temu.
Reprezentacja Francji, która podczas Final Six 2016 w Krakowie zajęła trzecie miejsce. Przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek Francuzi zapowiadają bardzo ambitną walkę o medal.
- Przyjechaliśmy do Rosji z dużymi ambicjami. Chcemy zagrać wszystkie mecze na najwyższym poziomie. Nie będę ukrywać, że znowu chcemy znaleźć się na podium. Znaleźliśmy się w trudnych grupach, ale jesteśmy przygotowani na walkę - wyznał Laurent Tillie.
W II Dywizji również zagra dwanaście drużyn. Zostały one podzielone na dziewięć grup, po cztery zespoły w każdej. Każdy zespół znajdzie się w trzech grupach. Po stworzeniu wspólnej tabeli trzy najlepsze zespoły wraz z gospodarzem barażu powalczą o jedno miejsce w przyszłorocznej I Dywizji. Baraż zostanie rozegrany 23-25 czerwca w Australii. Najgorsza drużyna I Dywizji spadnie do niższej dywizji, a jej miejsce zajmie najlepsza z II Dywizji.
W III Dywizji także zagra dwanaście zespołów, które zostały podzielone na sześć grup. Każda drużyna znajdzie się w dwóch grupach. Po stworzeniu wspólnej tabeli trzy najlepsze drużyny oraz gospodarz baraży zmierzą się ze sobą w turnieju finałowym 16-18 czerwca w Meksyku. Najlepsza drużyna rozgrywek wywalczy awans do II Dywizji w przyszłym roku. Jej miejsce zajmie natomiast najgorsza drużyna II Dywizji.
I Dywizja (12 drużyn): Argentyna, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Francja, Kanada, Iran, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone, Włochy
II Dywizja (12 drużyn): Australia, Chiny, Czechy, Egipt, Finlandia, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Turcja
III Dywizja (12 drużyn): Austria, Czarnogóra, Estonia, Grecja, Hiszpania, Katar, Kazachstan, Meksyk, Niemcy, Tajwan, Tunezja, Wenezuela