Włochy gospodarzem VNL 2021 w „bezpiecznej bańce”
Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej ogłosiła także format i harmonogram rozgrywek.
FIVB ogłosiło dzisiaj, że włoskie miasto Rimini będzie gospodarzem Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet i Mężczyzn 2021 w „bezpiecznej bańce”, aby zapewnić sportowcom możliwość bezpiecznego współzawodnictwa i pokazać siatkówkę na żywo milionom kibiców na całym świecie.
Koncepcja bezpiecznej bańki została zatwierdzona przez Radę VNL w styczniu i pozwoli na przyjęcie najlepszych męskich i żeńskich siatkarskich reprezentacji na czas trwania całego wydarzenia w jednej bezpiecznej bańce.
Drużyny będą rywalizować w formacie każdy z każdym, rozgrywając w sumie po 15 meczów na drużynę, od 25 maja do 20 czerwca w przypadku kobiet i od 28 maja do 23 czerwca w przypadku mężczyzn. Cztery najlepsze zespoły każdej płci, a nie jak zwykłe sześć, awansuje do finałów VNL, aby walczyć o ostateczny tytuł mistrzów Siatkarskiej Ligi Narodów.
Półfinały i finały siatkarek odbędą się odpowiednio 24 i 25 czerwca, natomiast siatkarze zagrają 26 i 27 czerwca. W ciągu 31/32 dni w każdym z turniejów w bezpiecznej bańce rozegrane zostaną 124 mecze siatkówki na najwyższym poziomie, a zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych osób będzie głównym priorytetem.
Więcej niż sześć krajów FIVB w otwartym procesie przetargowym wyraziło zainteresowanie zorganizowaniem sztandarowych rozgrywek FIVB. Wszystkie otrzymane wnioski zostały następnie ocenione przede wszystkim pod kątem infrastruktury, doświadczenia organizacyjnego oraz możliwości w zakresie zorganizowania bezpiecznego wydarzenia.
Po ewaluacji zadecydowano, że Włochy i RCS Sports and Events (firma sportowo-medialna z ponad 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu światowej klasy wydarzeniami sportowymi, takimi jak wyścig kolarski Giro d'Italia, maraton w Mediolanie i maraton w Abu Zabi) zorganizuje VNL 2021 kobiet i mężczyzn w bezpiecznej bańce.
Wdrożone zostaną najnowsze środki zaradcze przeciw COVID-19, aby znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa, w tym: częste testy, rygorystyczne środki zdrowotne i higieniczne oraz szereg protokołów ograniczających ryzyko.