Wspominamy tych co odeszli
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas na wspominanie osób, które odeszły na zawsze. W minionych dwunastu miesiącach pożegnano wybitnych polskich sportowców, olimpijczyków.
W minionych dwunastu miesiącach odeszła Helena Rakoczy, najbardziej utytułowana polska gimnastyczka. W igrzyskach w Melbourne zdobyła z drużyną brązowy medal. Pożegnaliśmy Zofię Żukowską, profesor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, długoletnią szefową Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Nie ma już wśród nas piłkarza Gerarda Cieślika i pięściarza Zbigniewa Pietrzykowskiego. Ten pierwszy w reprezentacji Polski zagrał 45 razy i strzelił 27 bramek. Po jego dwóch golach biało-czerwoni pokonali w 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Związek Radziecki 2:1, co było wydarzeniem sportowym i politycznym. Zbigniew Pietrzykowski był jednym z najwybitniejszych polskich pięściarzy, zdobywca trzech medali olimpijskich: srebrnego w Rzymie oraz brązowych w Melbourne i Tokio. Czterokrotny mistrz Europy. Poseł na Sejm II kadencji (1993-97).
W 2014 roku w światowym sporcie były również dni żałoby. Pożegnaliśmy byłego kapitana Manchesteru United Billyego Foulkesa. Był jednym z niewielu zawodników ocalałych z katastrofy samolotowej w 1958 roku w Monachium. Zmarły dwie legendy brazylijskiego futbolu - Nilton Santos, mistrz świata z 1958 i 1962 roku oraz Hideraldo Bellini, kapitan Canarinhos z mundiali w 1958 i 1966 roku. Przed słynnym stadionem Maracana w Rio de Janeiro stoi pomnik przedstawiający Belliniego z Pucharem Świata w prawej dłoni. Nie żyją Eusebio da Silva Ferreira, brązowy medalista mistrzostw świata z 1966 roku oraz król strzelców tego turnieju i Richard Moeller Nielsen, były trener duńskiej reprezentacji piłkarskiej. W 1992 roku doprowadził drużynę do mistrzostwa Europy.
Po 1 listopada 2013 roku odeszło z naszego środowiska kilka osób - znakomitych sportowców, ludzi oddanych naszej dyscyplinie sportu.
25 listopada w wypadku samochodowym zginął Jarosław Jachimowski. Był niezwykle zaangażowany w rozwój Polskiej Siatkówki. Najpierw, jako dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Polkomtel S.A. położył wielkie zasługi w coraz szerszym i trwalszym zaangażowaniu Plusa w różnego rodzaju projekty służące budowaniu nie tylko sportowej pozycji Polskiej Siatkówki. Później nie ustawał w działalności na rzecz siatkówki na innych, ważnych płaszczyznach a wiele z jego pomysłów ma wymiar ponadczasowy, wybiegający daleko w przyszłość.
6 stycznia zmarł Honorowy Prezydent Europejskiej Konfederaci Siatkówki (CEV) Georges Boudry, były prezydent Europejskiej Konfederacji Siatkówki (1979-1983). W latach 1973-1984 szefował Francuskiemu Związkowi Piłki Siatkowej.
28 stycznia zmarł Stefan Bednaruk wieloletni dyrektor BKS Stal. Pracował w tym klubie niemal 20 lat. Był wieloletnim działaczem sekcji siatkówki. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora klubu. W 1990 roku w roli trenera BKS Stal, zdobył mistrzostwo Polski.
W nocy z 29 na 30 marca zmarł Marek Kisiel. Był trenerem reprezentacji Polski kadetów. Całe życie związany był z rodzinnym Będzinem, gdzie szkolił młode siatkarskie talenty. Wraz z RKS-em Grodziec zdobył złoty medal mistrzostw Polski juniorów. W 2004 roku zastąpił Witolda Grochowskiego na stanowisku Prezesa Śląskiego Związku Piłki Siatkowej. W Polskim Związku Piłki Siatkowej pełnił również funkcję przewodniczącego Wydziału ds. Młodzieży. Ponadto angażował się w pracę w samorządach oraz komisji sportu, dzieci i młodzieży Urzędu Kultury i Sportu w Katowicach.
Na początku kwietnia zmarł Siergiej Niefiedow, mistrz świata z 1949 i 1952 roku. Był najmłodszym i ostatnim żyjącym graczem z drużyny, która w 1949 roku zdobyła w Pradze złoty medal pierwszego mundialu w siatkówce mężczyzn.
12 maja zmarł Eugeniusz Szymczyk. Przez wiele lat był związany ze Skrą Bełchatów, gdzie pełnił funkcję trenera, kierownika drużyny oraz wiceprezesa zarządu. W 1994 roku, jako szkoleniowiec, po raz pierwszy w historii wprowadził bełchatowian do II ligi. Eugeniusz Szymczyk pierwsze kroki w siatkówce stawiał w swoim rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim. Grał w pierwszoligowych zespołach Stali Mielec i Hutniku Kraków.
2 października zmarł w wieku 72 lat Leopold Łazar, współtwórca żeńskiej siatkówki w Pile. Lekarz, pułkownik Wojska Polskiego. W latach 1979-1993 prezes Wojskowego Klubu Sportowego „Sokół” w Pile, członek komitetu sportowego MON. W swojej karierze pełnił również funkcję wiceprezesa Wojewódzkiej Federacji Sportu. Warto podkreślić, że w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, klub którym kierował, WKS Sokół, odnosił wiele sukcesów nie tylko w regionie ale i na arenach sportowych kraju. Całe życie Leopolda Łazara skupione było wokół wydarzeń sportowych. Pierwszą dyscypliną, którą rozpowszechnił w mieście nad Gwdą była piłka nożna, następnie boks, a później piłka siatkowa, z którą związał się na lata. Od 1993 roku zasiadał w zarządzie Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej.
6 października zmarł Prezes Bialskiego Klubu Sportowego Stal Ryszard Wiklik. Miał 56 lat. Przez wiele lat był pracownikiem FSM, a następnie kierownikiem robót Zakładu Remontowo-Budowlanego BKS Stal. Od 1999 roku piastował stanowisko Prezesa Zarządu BKS Stal Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej. W BKS Stal przez wiele lat pełnił różne funkcje. Od 1990 był Członkiem Zarządu, od 2004 Przewodniczącym Sekcji Piłki Nożnej, od 2011 Wiceprezesem Klubu, a od stycznia 2014 Prezesem BKS Stal. Był także Członkiem Honorowym bialskiego klubu.
Przypomnimy również tych, którzy opuścili nasze środowisko w ostatnich latach:
7 września 2000 roku zmarł we Włoszech Aleksander Skiba – trener, mistrz świata z Meksyku (1974), olimpijczyk, trener drużyny narodowej Polski i Włoch. 210-krotny reprezentant Polski (1967-1976).
14 listopada 2000 roku w wypadku samochodowym zginął Wiesław Gawłowski mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976 roku, jeden z najlepszych rozgrywających w historii nie tylko polskiej siatkówki. W reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań (1969-1980), trener.
24 czerwca 2001 roku zmarł w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym Maciej Olszewski, ur. 19 stycznia 1978 roku w Starogardzie. Reprezentant Polski w siatkówce plażowej - uczestnik młodzieżowych mistrzostw Europy w San Marino wraz z Danielem Plińskim.
4 marca 2002 roku zmarł Tadeusz Szlagor, w latach 1954 - 1958 wystąpił 71 razy w reprezentacji Polski. W 1966 roku objął funkcję trenera reprezentacji Polski mężczyzn, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 roku.
13 marca 2002 roku w wypadku samochodowym, którego przyczyną był zawał serca, zginął 61-letni Hubert Wagner, najwybitniejszy polski trener siatkówki. Twórca wielkich sukcesów – mistrzostwo świata 1974, igrzyska olimpijskie 1976. Był również znakomitym zawodnikiem, grał w igrzyskach olimpijskich.
24 marca 2002 roku zmarł Jan Cyfert, sędziował w wielkich międzynarodowych turniejach z mistrzostwami świata w 1986 roku.
23 stycznia 2004 roku zmarł jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy sportowych 60-letni Zdzisław Ambroziak, olimpijczyk 1968 i 1972. Na przełomie lat 60. i 70. był czołowym polskim zawodnikiem.
17 października 2004 roku w wypadku samochodowym zginęli trzej siatkarze Avii Świdnik - Łukasz Jałoza, Wojciech Trawczyński i Jakub Zagaja oraz kierowca busa Stefan Sznajder. Zawodnicy wracali z meczu Serii B z Orłem Międzyrzecz.
16 września 2005 roku w wypadku samochodowym pod Klagenfurtem zginął 24-letni Arkadiusz Gołaś, środkowy reprezentacji, który jechał do Włoch, by grać w Lube Banca Macerata, jednym z najsilniejszych klubów Serie A, uważanej za najsilniejszą w świecie.
20 stycznia 2006 roku zmarł Marek Rubacha. Był arbitrem od 1979 roku, przez ostatnie 11 sezonów prowadził zawody ekstraklasy mężczyzn.
11 grudnia 2006 roku zmarł w Warszawie Eryk Ippohorski-Lenkiewicz. W latach 1989-2001 był prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W latach 90-tych pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Związków Sportowych.
31 sierpnia 2007 roku zmarł Jan Strzelczyk, trener siatkarski. Twórca sukcesów Resovii oraz zagrania zwanego podwójną krótką. Na początku lat 70. trzykrotnie doprowadził rzeszowski klub do mistrzostwa Polski.
21 marca 2008 roku w wypadku samochodowym koło Gościmia zginęli siatkarze pierwszoligowego MOW Orła AZS AWF Międzyrzecz - 23-letni Paweł Dziekanowski i 21-letni Michał Pajor.
4 czerwca 2008 roku zmarła dwukrotna mistrzyni Europy Agata Mróz, była jedną z najlepszych polskich siatkarek w historii.
26 lipca 2008 roku zmarł red. Wojciech Zieliński. Zadebiutował 29 czerwca 1969 roku w programie TVP "Rekreacja ludzi morza" obok Bohdana Tomaszewskiego i Jacka Żemantowskiego, po tym jak wygrał konkurs na telewizyjnego sprawozdawcę sportowego. Pracował przy dziesięciu igrzyskach olimpijskich. Dla dziesiątków milionów kibiców sportowych jego charakterystyczny głos kojarzy się jednoznacznie z pojedynczym wydarzeniem - zdobyciem złotego medalu olimpijskiego przez siatkarski team Huberta Wagnera w Montrealu.
5 marca 2009 roku zmarł w Warszawie Aleksander Gediga, reprezentant Polski w latach 1958-1966, wielokrotny mistrz Polski z AZS AWF Warszawa, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, trener, wychowawca i nauczyciel akademicki.
10 stycznia 2010 roku zmarł Krzysztof Kowalczyk – były siatkarz, trener AZS Politechnika Warszawa. Był również menedżerem i szefem banku informacji w reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn m.in. w czasie igrzysk olimpijskich w Atenach.
11 sierpnia 2010 roku zmarła Zofia Wardyńska-Wojewódzka - wicemistrzyni świata z Moskwy 1952, reprezentantka Polski w latach 1948-54. W kwietniu 1937 Zofia Wardyńska-Wojewódzka wystąpiła w kobiecej reprezentacji Warszawy (złożonej z siatkarek AZS i Polonii), która wygrała jeden z największych przedwojennych turniejów - Mistrzostwa Stolic Krajów Bałtyckich. W biało-czerwonych barwach rozegrała 59 spotkań. Była m.in. podstawową siatkarką historycznego, pierwszego spotkania międzynarodowego reprezentacji kobiet - w lutym 1948 roku, w hali warszawskiej YMCA, Polki pokonały wówczas Czechosłowację 3:1 (9:15, 15:13, 15:12, 15:11).
We wrześniu 2010 roku w wieku 84 lat zmarła w Lublinie Emilia Szczawińska-Osińska. W latach 1946-1953 wystąpiła w ponad stu meczach w pierwszej reprezentacji Polski seniorek.
Tuż przed Świętem Zmarłych w 2010 roku pożegnaliśmy byłego prezesa Asseco Resovii Rzeszów Adama Rusinka. Był sternikiem Asseco Resovii Rzeszów od 2007 do 2010 roku.
27 lutego 2011 roku zmarł w Warszawie Tadeusz Mioduszewski, arbiter klasy międzynarodowej, były przewodniczący Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Był arbitrem w igrzyskach w Meksyku.
25 listopada 2011 roku zmarł Lucjan Tyszecki, który w latach 1954-55 prowadził reprezentację Polski kobiet i zdobył z nią w 1955 roku brązowy medal mistrzostw Europy. Sędzia międzynarodowy w latach 1968-81.
Pod koniec listopada 2011 roku zmarł Janusz Soból, arbiter klasy państwowej. W ostatnich sezonach prowadził najważniejsze mecze ekstraklasy kobiet i mężczyzn oraz Pucharu Polski. Ostatnim meczem, w którym wystąpił w roli arbitra było spotkanie Jastrzębskiego Węgla z PGE Skrą Bełchatów, które rozegrane zostało 5 listopada 2011 roku.
W grudniu 2011 roku zmarł Mirosław Schlief, były zawodnik warszawskiej Legii oraz reprezentacji Polski. W latach 1954-1962 w biało-czerwonych barwach rozegrał 141 spotkań.
14 lutego 2012 zmarł w Warszawie Witold Charmo, sędzia i działacz siatkówki, komisarz PlusLigi. Był m.in. członkiem Zarządu Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej i przewodniczącym Wydziału Gier i Dyscypliny M-WZPS. Jego ostatnią wielką siatkarską miłością była Sparta Warszawa. Był współzałożycielem oraz prezesem tego klubu.
10 grudnia 2012 roku w wieku 64 lat zmarł Włodzimierz Winkler, wiceprezes ds. szkoleniowych Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej, założyciel i wiceprezes Jokera Piła.
22 stycznia 2013 roku we Wrocławiu zmarł Józef Wołyniec, trener i wykładowca. Wykształcił ponad 400 trenerów i instruktorów piłki siatkowej. Autor kilkudziesięciu prac naukowych.
20 lutego 2013 roku zmarł Romuald Mazurek. Był zawodnikiem Legii i reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn, w której w latach 1956-1959 rozegrał 36 meczów.
W nocy z 6 na 7 kwietnia 2013 roku zmarł Jarosław Janiak. Był sędzią szczebla centralnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej klasy państwowej, a także Sędzią Honorowym PZPS i Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej.
15 września 2013 roku zmarł Roman Fomin. Był zawodnikiem, trenerem i sędzią siatkarskim. W 1990 roku uznany został za najlepszego polskiego arbitra.