Za nami piętnaście sezonów profesjonalnych rozgrywek
Dziś wieczorem piątym meczem play off o brązowy medal pomiędzy PGE Skrą Bełchatów i Jastrzębskim Węglem zakończy się rywalizacja w PlusLidze.
Za nami piętnaście sezonów profesjonalnych rozgrywek w piłce siatkowej mężczyzn – najpierw o mistrzostwo Polski rywalizowano w Polskiej Lidze Siatkówki, a następnie w PlusLidze.
Przypomnijmy najważniejsze fakty z początku naszej zawodowej, siatkarskiej drogi. 30 czerwca 2000 r. w Poznaniu, przed meczem Ligi Światowej z Hiszpanią, podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA. Udziałowcami zostało dziesięć klubów serii A i Polski Związek Piłki Siatkowej. Założyciele ustalili Statut Spółki oraz powołali jej pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą.
27 lipca 2000 roku spółka została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Gospodarczy Wydział Rejestru Sądowego w Warszawie, uzyskując tym samym osobowość prawną. 22 sierpnia 2000 prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Mieczysław Nowicki podpisał koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Siatkówka, jako czwarta dyscyplina w Polsce - po boksie, koszykówce i piłce nożnej - otrzymała prawo organizowania zawodowych rozgrywek ligowych.
29 września 2000 roku Stolarka Wołomin przegrała w Radzyminie z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem Koźle 0:3. Tak rozpoczęła się sportowa historia Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A..
Historycznym dniem w zawodowych rozgrywkach ekstraklasy siatkówki był 15 kwietnia 2008 roku. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. oraz Polkomtel S.A. podpisały pięcioletnią umowę sponsorską, na mocy której od sezonu 2008/09 Plus stał się sponsorem tytularnym ekstraklasy siatkarskiej kobiet i mężczyzn. Rozgrywki ligi mężczyzn od tego czasu nazywają się PlusLiga (dawniej PLS),
Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej mężczyzn organizowane są od 1929 roku. Do sezonu 1953 zmagania o tytuł najlepszej drużyny w kraju były prowadzone w formie turnieju, który w czasami poprzedzany był eliminacjami okręgowymi, w których skład wchodziły dwa lub trzy województwa.
W listopadzie 1953 roku, Sekcja Piłki Siatkowej przy GKKF, ówczesnym organie zarządzającym siatkówką, podjęła decyzję o gruntownej reformie systemu. W miejsce turnieju finałowego, wprowadzono rozgrywki ligowe. Nomenklatura tych rozgrywek zmieniała się kilkukrotnie, jednak ich formuła pozostała niezmienna. Począwszy od klasy wydzielonej (1954-1957), poprzez I ligę (1957-1990) i I ligę serii A (1990- 2000).
Pierwszym mistrzem Polski została YMCA Łódź. Rekordzistą tych zmagań pozostaje, niezmiennie od wielu lat, zespół AZS-u AWF-u Warszawy, który gościł na najwyższym stopniu podium aż czternastokrotnie. Na dwóch kolejnych miejscach plasują się Legia Warszawa i PGE Skra Bełchatów po 8. Dla aktualnych zdobywców tego trofeum, Asseco Resovii Rzeszów, jest to siódmy tytuł, dający im czwarte miejsce w klasyfikacji.
W finale rzeszowski zespół pokonał Lotos Trefl Gdańsk.