Zaserwuj komuś życie! Zostań dawcą szpiku!
Gramy razem dla tych, którzy mogą nie zagrać jutro. W niedzielę 7 lutego, tuż przed Finałem Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn 2016, zostało podpisane porozumienie o współpracy między Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej S.A. a Fundacją DKMS Polska. Ideą przyświecającą współpracy jest zachęcenie kibiców siatkówki do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.
W Polsce co roku około 10.000 osób staje do walki z jedną z wielu chorób nowotworowych krwi lub szpiku. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Aktualnie w rejestrze światowym zarejestrowanych jest 26 milionów potencjalnych dawców. W Polsce jest ich ponad 940 tysięcy, w tym 830 tysięcy w bazie Fundacji DKMS Polska. Mimo że ludzi, którzy chcą pomagać, jest coraz więcej, wciąż są Pacjenci, którzy wśród tej ogromnej rzeszy ludzi nie znajdują zgodnego dawcy. Dlatego tak ważne jest, aby do walki z nowotworami krwi włączały się kolejne organizacje, dla których los chorych na nowotwory krwi nie jest obojętny.
Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. to organizacja o dużej wrażliwości społecznej, której idea dawstwa szpiku jest bardzo bliska. Dlatego PLPS S.A. zdecydowała się podpisać długofalowe porozumienie z Fundacją DKMS Polska, dotyczące ścisłej współpracy przy promocji rejestracji do bazy potencjalnych dawców wśród kibiców polskiej siatkówki ligowej. Hasło wspólnej akcji to: „Zaserwuj komuś życie! Zostań dawcą szpiku!
– Współpracujemy z DKMS po to, by przede wszystkim pomóc ludziom. Nowi dawcy szpiku ratują życie, a nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia. Mnóstwo ludzi jest skazanych na cierpienie, a takie inicjatywy jak DKMS są często dla nich jedyną nadzieją. Szczególnie to istotna sprawa dla najmłodszych, u których białaczka postępuje najgwałtowniej. Chcemy gorąco wspierać ideę dawstwa szpiku także w naszych ligach, by pomóc jak największej liczbie ludzi – powiedział Jacek Kasprzyk, Prezes Zarządu PLPS S.A.
– Zespół Fundacji DKMS Polska jest dumny, że tak piękna dyscyplina sportowa jak piłka siatkowa wspiera tak ważną ideę społeczną - powiedziała Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS Polska - Mamy nadzieję, że wśród jej kibiców znajdzie się dużo osób, które będą chciały zarejestrować się jako dawcy komórek macierzystych, by pomóc potrzebującym przeszczepienia pacjentom.
Do tej pory Fundacja DKMS Polska wspólnie z PLPS S.A. zorganizowała kilkanaście akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku podczas meczów Ligi Światowej, pucharów Polski, mistrzostw świata oraz meczów ligowych. Dzięki temu do bazy dołączyło ponad 3600 kibiców siatkówki, a 7 z nich zostało dawcami faktycznymi, czyli podzieliło się swoimi komórkami macierzystymi z potrzebującymi.
W ramach porozumienia PLPS S.A. będzie promowała ideę dawstwa szpiku w swoich kanałach komunikacyjnych, a na meczach piłki siatkowej staną punkty rejestracyjne Fundacji DKMS Polska, gdzie będzie można dołączyć do bazy. Do współpracy zostaną zaproszone kluby uczestniczące w rozgrywkach PlusLigi i ORLEN Ligi oraz ich zawodnicy i zawodniczki, którzy dadzą najlepszy przykład swoim kibicom.
Efekty tego porozumienia można zobaczyć już dziś. Tylko podczas meczów Finału Pucharu Polski (5-7 lutego) do bazy Fundacji DKMS Polska zarejestrowało się 181 kibiców piłki siatkowej, gotowych zagrać dla tych, którzy walcząc z chorobą, sami zagrać nie mogą.
O Fundacji:
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 830 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 2700 osób z bazy Fundacji DKMS Polska podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.
Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS Polska posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.