Zielona Góra miastem siatkówki
W Zielonej Górze rozgrywany jest (20-22 lipca) po raz 10. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera poświęcony pamięci legendarnego trenera reprezentacji Polski.
Po zakończeniu meczu Niemcy-Argentyna 3:1 (25:23, 25:23, 21:25, 25:19) nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju. Wśród publiczności nie zabrakło oczywiście byłych zawodników reprezentacji Polski, którzy grali w kadrze prowadzonej przez Huberta Jerzego Wagnera. Do Zielonej Góry przyjechał m.in. Tomasz Wójtowicz, Edward Skorek, Ryszard Bosek, Stanisław Gościniak, Włodzimierz Sadalski, Mirosław Rybaczewski, Bronisław Bebel, Marek Karbarz oraz Włodzimierz Stefański.
- Witam najlepszych kibiców na świecie. Witam wspaniałe reprezentacje, które wezmą udział w tym turnieju. Witam także "Złotą drużynę" Wagnera – takimi słowami przywitał zebranych kibiców w hali Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Zielonej Górze Jerzy Mróz, organizator i pomysłodawca Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.
Następnie Jerzy Mróz odebrał od prezydenta Zielonej Góry symboliczne klucze do miasta na czas trwania turnieju. – Niech przez te trzy dni Zielona Góra będzie miastem siatkówki - powiedział Janusz Kubicki, prezydent stolicy województwa lubuskiego. A organizator turnieju dodał – Zielona Góra siatkówką stoi, a nie żużlem.
Na koniec przed wejściem do hali odsłonięto siatkarskiego "Bachusika", którego wykonał Artur Wochniak, artysta rzeźbiarz mieszkający w Zielonej Górze. Bachus to starożytny bóg wina i zabawy. Na ulicach stolicy województwa lubuskiego można takie rzeźby spotkać w różnych miejscach i różnych pozach.
Rozgrywany Memoriał Huberta Jerzego Wagnera był dobrą okazją do tego, aby powstał kolejny "Bachusik", tym razem siatkarski. Rzeźba znajdująca się przed wejściem do hali przy ulicy Sulechowskiej 41, jak przystało na prawdziwego siatkarskiego "Bachusika" w ręku trzyma piłkę i wygląda, jakby był gotowy do wykonania zagrywki.