··· ···

Wiadomości

, Katarzyna Porębska/redakcja/JK, fot. Piotr Sumara

PreZero Grand Prix PLS - dzień 2

Piątek jest drugim dniem rozgrywek PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siakówki na Kompleksie Sportowym Wanda w Krakowie. W turnieju bierze udział 14 drużyn PlusLigi oraz 2 zespoły TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Przed rokiem triumfował Jastrzębski Węgiel. Transmisja wszystkich spotkań na sportowych antenach Polsatu Sport.

- Chcemy obronić tytuł. Taki mamy plan, żeby tak jak rok temu wygrać. Dla nas jest to fajna rozrywka, bo mieliśmy długą przerwę w treningu. To naprawdę dobre przetracie przed dalszą części okresu przygotowawczego do sezonu. Może niektórzy z nas coś w te wakacje już na piachu robili, ale to nie to samo, bo tutaj gramy po czterech. Zasady są halowe. Osobiście jestem bardzo zadowolony ze świetnej organizacji w Krakowie. Cieszymy się, że możemy tutaj pograć dla kibiców - powiedział Rafał Szymura, przyjmujący jastrzębian.

Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia Rzeszów 1:2 (25:20, 15:25, 11:15)
Po ciekawym i dobrym meczu zwyciężyli rzeszowianie. Jastrzębianie pewnie wygrali pierwszego seta. U obrońców tytułu widać było lepsze przygotowanie do turnieju. Świetnie czuli się w grze na piasku. Mieli dobre przyjęcie, a rzeszowianie nie byłi w stanie znaleźć sposobu na przeciwnika. Jednak dwie kolejne partie należały do Asseco Resovii, która punktowała rywala z błyskiem wytrawnego bokseta. W drugim secie szybko uzyskała prowadzenie dziesięciu punktów. W tie breaku przewaga rzeszowian była wyraźna.

LUK Lublin - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:0 (25:22, 25:20)

W drugim spotkaniu dnia o awans do ćwierćfinału walczyła drużyna beniaminka z Lublina oraz aktualny wicemistrz Polski. Początek pierwszego seta to równa gra punkt za punkt 8:8. W połowie partii na dwupunktowe prowadzenie wyszli lublinianie, dzięki udanym kontratakom 14:12. W dalszej części LUK kontynuował swoją dobrą grę. Ręki w ataku nie zwalniał Bartosz Filipiak 23:20. Zespół z Lublina utrzymał koncentrację i wygrał premierową odsłonę 25:22. Drugi set to kopia pierwszego. Obie ekipy grały równo 5:5. Grupa Azoty ZAKSA dzięki mocnym serwisom Tomasz Kalembki wyszła na prowadzenie 13:10. Lublinianie nie złożyli broni, cierpliwie zaczęli odrabiać straty. Serią bardzo dobrych zagrywek popisał się Grzegorz Pająk 18:16. Zacięta walka toczyła się do końca seta. Asem serwisowym spotkanie zakończył Szymon Gregorowicz 25:20.

Alsecco Stal Nysa - Projekt Warszawa 0:2 (20:25 18:25)

W kolejnym meczu dnia po przeciwnych stronach siatki stanęli zawodnicy Alsecco Stali i Projektu. Pierwsza część pojedynku nieco lepiej układała się dla warszawian 8:6. Z akcji na akcję coraz skuteczniejszy był Igor Grobelny 13:9. Zespół ze stolicy do końca utrzymał równy rytm gry. Nie dał siatkarzom z Nysy szans na odrobienie straty i pewnie wygrał do 20. Druga partia zaczęła się od wyrównanej gry obu ekip 6:6. Z każdą kolejną akcją Projekt Warszawa zaczął budować przewagę 11:7 i 16:10. Podopieczni Karola Rędziocha pewnie punktowali do końca wygrywając drugiego seta do 18. Ostatnie oczko dla Projektu zdobył Grobelny.

Staropolanka Cuprum Lubin - PGE Skra Bełchatów 2:1 (24:26, 25:15, 15:11)
Pierwszy set od pierwszej do ostatniej akcji był bardzo zacięty. Lublinianie i bełchatowianie grali punkt za punkt 14:14 i 24:24. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali siatkarze PGE Skry, wygrywając 26:24. W drugim secie do stanu 4:4 gra była równa, a następnie na dwa oczka odskoczyli bełchatowianie 6:4. W dalszej części lubinianie zaczęli budować swoją przewagę 16:10. Staropolanka Cuprum nie dała sobie wyrwać z rąk zwycięstwa w ostatniej akcji jej podwójny blok zatrzymał atak Karola Kłosa 25:15. Tie-break dużo lepiej zaczęli siatkarze z Lubina 6:2. Nie wypuścili już z rąk prowadzenia, spotkanie zakończył udany atak Remigiusza Kapicy 15:11.

BBTS AQUA Bielsko-Biała - Cerrad Enea Czarni Radom 2:0 (25:21, 25:23)
W obu setach było sporo walki. W połowie pierwszej partii bielszczanie prowadzili 14:11 i taką przewagę udało się im utrzymać do końca partii. W drugiej gra była jeszcze bardzo wyrównana. BBTS AQUA zagrał dobry mecz i zasłużonie zwyciężył.
Statystyki:

Trefl Royal Seafood Gdańsk - GKS Katowice 1:2 (24:26, 25:18, 16:18)
Początek spotkania był dość równy 10:10. Zarówno gdańszczanie, jak i katowiczanie zdawali sobie sprawę z tego, że przegrany tego pojedynku zakończy swój udział w tegorocznych rozgrywkach PreZero Grand Prix. W połowie partii siatkarze GKS-u zaczęli popełniać proste błędy 13:15. Po stronie Trefla Royal w ataku dobrze spisywał się Bartłomiej Lipiński. GKS walczył do końca. Udało mu się doprowadzić do zaciętej końcówki 24:24, a następnie rozstrzygnąć ją na swoją stronę 26:24. Wygraną punktowym atakiem zakończył Bartosz Mariański. Podopieczni Michała Winiarskiego poszli za ciosem. Szybko objęli prowadzenie 4:1, dzięki mocnej zagrywce. Zespół z Katowic nie miał zamiaru składać broni. Wyrównał wynik 8:8. Jednak w dalszej części warunki gry dyktowali siatkarze Trefla 18:13. Nie dali sobie wyrwać z rąk wygranej. Ostatni punkt zdobył Kewin Sasak 25:18. Tie-break to równa gra punkt za punkt. Przed zamianą stron na prowadzenie wyszli zawodnicy z Trójmiasta 8:7, po ataku Sasaka. Wydawało się, że tę część meczu pewnie wygrają gdańszczanie, którzy prowadzili 14:10. Jednak GKS doprowadził do remisu 14:14, a następnie objął prowadzenie 15:14. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali katowiczanie 18:16.
Statystyki:

Indykpol AZS Olsztyn - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:1 (25:21, 21:25, 15:8)
W pierwszym secie olsztynianie prowadzili od pierwszej do ostatniej piłki. Zawiercianie tylko na początku partii zbliżyli się na jeden punkt do rywali 6:5, później rządzili już tylko siatkarze z Warmii i Mazur. Dobrze grali w kontrze i dzięki temu utrzymywali pięcio- sześciopunktową przewagę 16:10, 21:16, by ostatecznie  wygrać 25:21. Druga partia z kolei należała do zawiercian. Już na początku wypracowali dwa punkty przewagi i pilnowali wyniku 12:10, 16:14. Wprawdzie olsztynianie doprowadzili do remisu 18:18, ale w kolejnych akcjach ponownie lepsi okazali się zawodnicy Aluronu CMC Warty i wygrali partię 25:21. Ostatni set spotkania lepiej rozpoczęli olsztynianie. Dobra gra w obronie i kontrataku dała im prowadzenie pięcioma oczkami 8:3. Tę przewagę w końcówce powiększli i wygrali 15:8.
Statystyki:

Chemeko-System Gwardia Wrocław - Ślepsk Malow Suwałki 0:2 (21:25, 16:25)
Pierwszego seta od prowadzenia 8:4 rozpoczęli wrocławianie. Suwalczanie musieli mocno się napracować, aby zniwelować straty i doprowadzić do remisu 10:10. Przez dłuższy czas trwała ostra wymiana ciosów 20:20 i dopiero w końcówce więce zimnej krwi zachowali zawodnicy z Suwałk, wygrywając 25:21. W drugiej odsłonie zawodnicy z Suwałkk zdominowali rywali. Dzięki udanym akcjom na siatce Pawła Halaby i Mateusza Czunkiewicza osiągnęli wysokie prowadzenie 12:6. Wrocławianom nie pomogło wejście na boisko Grzegorza Boćka, bowiem nadal mieli kłopoty z rozegraniem punktowej akcji. Suwalczanie z kolei wykorzystywali każdą akcję i powiększali przewagę 21:11. Do końca seta pozwolili rywalom z Chemeko-System Gwardii zdobyć tylko 5 oczek, wygrywając seta 25:16.
Statystyki:

Wyniki I dnia PreZero Grand Prix PLS 2021

Jastrzębski Węgiel - Ślepsk Malow Suwałki 2:0 (25:19, 25:21)
Asseco Resovia Rzeszów - Chemeko-System Gwardia Wrocław 2:0 (25:23, 26:24)
LUK Lublin - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:0 (25:23, 25:19)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn 2:1 (25:23, 25:21, 15:12)
GKS Katowice - Alsecco Stal Nysa 1:2 (27:25, 21:25, 8:15)
Projekt Warszawa - Trefl Royal Seafood Gdańsk 2:0 (25:20, 25:19)
Cerrad Enea Czarni Radom - Staropolanka Cuprum Lubin 0:2 (23:25, 23:25)
AQUA Bielsko-Biała - PGE Skra Bełchatów 1:2 (22:25, 25:23, 13:15)